SON HABERLER :
BAYRAM HEDİYESİ 3-0 Binlerce Antalyalı dev bayrak ve meşalelerle yürüdü Kepez'de tarihi buluşma Sınav kaygısı ile baş edebilirsiniz Gözde sulanma ve apse varsa dikkat!
Güvendiğin takımı kur
Antalya Ekspres

Bireysel başarıların karşısında, büyük farklar yaratan takım çalışmalarını bilirsiniz. Böyle ekiplerin karar aşamalarında, yıkıcı çatışmalarla değil, yapıcı tartışmalarla geçen toplantıları olur. Pratik karar süreçlerinin, yaratıcı fikirlerin ve çözüm odaklı işlerin kahramanlarıdır onlar.

Peki, nedir bu ekipleri sağlıklı kılan şey?

Sorumluluk sahibi olmaları mı? Kurum bağlılıkları mı? İşlerini sevmeleri mi? Yöneticileri mi? Çalışma ortamları mı? Ya da sahip oldukları haklar mı?

Bir bakıma tümü kabul, hata bunlardan çok daha fazlası… Fakat bu yazımda niyetim, başka bir konuya işaret etmek.

Patrick Lencioni, takımlarda işlevsel bozuklukları 5 maddede özetler. Ve bu maddelerin birbirine bağlılığını savunur. Bir piramit olduklarını düşünürsek eğer, kendinden önceki bölümde oluşan aksaklık, onun üstüne kurulacak bölümlerin sağlıklı olma ihtimalini yok eder. Sonunda da verimsiz ve bireysel savaşların içinde boğulan başarısız takımlarımız olur.

Bu çalışmaya göre, ilk bozukluk ‘güven eksikliği’dir. Buranın sağlıklı çalışmasıyla ifade edilmek istenen; ekipteki insanların, artık konuşmadan da anlaşır ya da hangi durumda kimin ne tepki vereceğini bilir hale gelmeleri demek değildir.

Birbirlerine ‘’Benim desteğe ihtiyacım var’’, ‘’Bu konuda senin uzmanlığın gerekli’’, ‘’Sanırım hata yaptım, bir de sen inceler misin’’ diyebilen takımlar, ilk alanı sorunsuz aşabilirler.

Sizin içinde bulunduğunuz takım,  ilk basamağı geçer miydi?  Cevap, hayır ise, takip eden paragraf sizin için…

Burayı acilen onarmanız gerekir ki, daha büyük sorunlar oluşmadan, işler aksamadan yola devam edilsin. Bunun için kendi içinizde yapacağınız birçok çalışma olduğu gibi, kişilik, davranış ve geri bildirim testleriyle de kapsamlı bir çalışma başlatabilirsiniz.

Cevabınız ‘evet’ ise, takımınız istisnasız şu özellikleri taşır.

Fikirlerini paylaşmaktan korkmazlar, yeni önerilere açıktırlar. Hatalarını, zayıf yönlerini bilirler, rahatlıkla yardım isterler. Birbirlerinden çekinmezler, politik davranmaya gerek duymazlar. Dinlendiklerini ve anlaşıldıklarını bilirler.  Ne yapmaları gerektiğinin farkındadırlar.

Özetle onların her biri, yara almamak için kurdukları setleri yıkabilmiş; bilgilerini, enerjilerini ve isteklerini ise işe kolaylıkla odaklayabilmişlerdir.

‘’Biz ilk adımı geçtik, diğerleri neler’’ diyenler için çok sayıda kaynak mevcut. Özetini anlat bize diyenler olursa da, keyifle paylaşmaya hazırım.

Unutulmaması gereken, başta belirttiğim gibi bu bir ilk adımdır ve verimli iş birliklerinin kurulabilmesi için aşılması gereken başka adımlar da vardır. İş hayatında mayınlara basmadan yürüyebilmek başarıdır. Başarıya giden yolun çıkış noktası ise stratejik ve bilinçli kurgulanmış, sağlıklı takımlardır.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres