SON HABERLER :
Oktay; CHP bir bataklık Antalya Körfezi'nde denizanası yoğunluğu Bir Türkü Bir Hikâye Bir Oyun Orman personeli eğitimden geçti Minik dostlara sağlık hizmeti
Hangi şapka senin
Antalya Ekspres

Değişimin hızına yetişemeyen kişiler, iş yaşamında ya geride kalıyor, ya oyuna küsüyor. Bu durum ya davranışlarına yansıyor, dolayısıyla çevresine; ya da içine atarsa, sağlığına. Eğer sebebi doğru analiz etmezse, bu kez masasında kollarını kavuşturup, çevresini suçlamaya başlıyor; ekibini, piyasaları, rakipleri ve direkt müdahale edip değiştiremeyeceği başka başkaşeyleri...

Girdi mi bir kez bu suçlayıcı ve kurban oyununun içine, değişmek daha da güçleşiyor. Ve bu rolleri terk etmeden hiçbir şey yoluna girmiyor.

İş yaşamında çok söylüyoruz ya, takım olmak önemlidir, takım çalışması hassas iştir. Hepsinden önce ise işin başındaki kişilerin,işine sahip çıkması,farkında olması, değişime hızlı uyum sağlaması, gelişim ihtiyacı karşısında ise istekli olması gerekir.

Artık masasının başında suratını asarak oturan, etrafına emirler yağdıran, ‘’Göç yolda düzelir bir başlayalım da’’ diyen, ajandasını doğru yönetemeyen, ekibine güven veremeyen, bir kriz karşısında eli ayağı birbirine dolanan ve ‘delegasyon’la, ‘üstünden iş atma’ kavramlarını, bilerek ya da bilmeden birbirine karıştıran yöneticilerin devri çoktan kapandı.

Şimdi şapkayı bir koyalım önümüze… İster işinizin patronu olun ya da bir yönetici, ister şef olun ya da takım lideri…

Eğer kendinize bir itirafınız yoksa ve ne yaparsam yapayım işler istediğim gibi gitmiyor deyip başka şeyleri ya da kişileri suçlamaya devam ediyorsanız; üzgünüm ya oturduğunuz koltuk için çok geç kalmışsınız ya da henüz erken…

Eğer bu yukarıdaki davranışları sergilediğinizi azıcık da olsa kabul edebiliyorsanız, şanslısınız...Çünkü farkındasınız ve tüm iyi niyetinizle değişmeye açık ve gelişmeye hazırsınız.

Eğer itiraf edilecek bir maddeniz yoksa işler yolundayken de ters giderken de, her zaman alternatif planlarınız, çözümleriniz düşmeyen ve güven veren bir enerjiniz, elini taşın altına sokma cesaretiniz, merakınız, ilerleme isteğiniz varsa tebrikler, ekibinize ne deiyi bir modelsiniz.

Diyeceğim o ki, bugün görev tanımınız her ne olursa olsun, karşılaştığınız aksaklıklar ne kadar büyük olursa olsun, ekibiniz çok yolun başında olsun, dış faktörler zorlayıcı olsun…Müdahale etme gücünüzün olmayacağı şeyleri ayırın önce bir kenara,  en başta kendiniz olmak üzere değiştirebileceğiniz, değiştirdikçe yaptığınız işe, ekiplerinize katma değer sağlayabileceğiniz şeylere odaklanın.Ve iyi işler yapmanın, hem sizi takip eden kişilerce örnek alınmanın mutluluğunu ve haklı gururunu yaşayın.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres