SON HABERLER :
Antalyaspor'da hedef 3 puan Tekvandocu gençlerden 26 madalya Kaş CHP'de istifa Başkan Uysal: Balbey haklarını koruyacaktır Başkan Sözen'den 14 Şubat jesti
İçimizdeki ses
Antalya Ekspres

Bu dönem, sabotajcılarımız üzerinde çalışıyorum. Hani şu pek de susmayan, kaygılarımızı çoğaltan, bazen ‘’Etraf ne der sonra?’’ diye sorup, yapmak istediklerimizden alıkoyan, felaket senaryoları yazdıran, bazen yeteneklerimizi, sahip olduklarımızı değersizleştirerek, bizleri potansiyelimizin gerisinde bırakan, önce başkaları memnun olsun diye, kendi ihtiyaçlarımızı unutturan… Bolca eleştiren, yargılayan ve bazen çaresiz hissettiren…

Anlatmaya ve bana anlatılanları bu pencereden daha dikkatli dinlemeye başladığımda gördüm ki, hayatın büyük bir kısmını sabotajcılarımızın bize aldırdığı kararlarla veya koyduğu engellerle yaşıyoruz.

Sabotajcı, durumsal gündemlerlehayatımızı bloke edebildiği gibi, maalesef kronikleşmiş, çocukluktan gelen halleriyle de yerini sağlamlaştırdığı pek çok alan var. Algımızı yetişkin seviyeye taşıyıp, teknik olarak farkındalığımızı değiştirmediğimiz sürece, ipleri onun elinden almak da pek mümkün değil.

Yeri gelmişken söylemekte fayda görüyorum. Bu konu üzerinde çalışmaya karar verdiğinizde, yüzleşmek zorunda kalacağınız her şeye hazır olun. Düşünün ki yolculuğunuzda, kabuk bağlamış bir yarayı, tırnaklarınızla tek tek kaldırıp, içindeki irinin akmasına izin verip, yepyeni bir derinin aynı bölgeyi sarmasını sağlayacaksınız.

Kendinizi sabote etmenin derecesi nedir, bunu değiştirmek için kendinize ne kadar şans verirsiniz, bunlar kişisel tercihler olmakla birlikte; bizi sabote eden duyguları, doğru analiz etmeye başladığımız andan itibaren daha özgür adımlar atmaya başlayabiliriz.

En pratik ama etkisini görebilmek için ısrarla tekrar etmemiz gereken yöntemlerden birini de yazımın devamında paylaşmadan bitirmek istemem.

 Mesela yeni bir dil öğrenmek istiyorsunuz. Ama iç sesiniz ‘’size bunu yapamayacağınızı, çünkü zaten öğrenciyken de en zorlandığınız dersin bu olduğunu, yaşınızı, iş yoğunluğunuzu, pek de ihtiyacınız olmayan bir lisanı öğrenmenin faydasının da olmayacağını’’ söylüyor. Yakaladık mı Sabotajcıyı…

İkinci adıma geçip, ‘yetişkin’ kimliğinize sorsak, bu ifadeleri nasıl yorumlardı? Çok muhtemel‘’İş yoğunluğunu biraz bahane ediyor olabilirim, haftada birkaç saatimi ayıramayacak kadar da yoğun değilim. Yaşın, yabancı dil öğrenmeye bir engel olduğunu düşünmüyorum,ayrıca bilimsel olarak da yeni bir dil öğrenmenin beyin sağlığına iyi geldiğini okumuştum...’’ gibi konuşacaktır.

Gelelim finale ve benim de en sevdiğim adıma. Şimdi şu yetişkin yorumlarınıza, bu kez biraz heyecan, merak ve istekle yaklaşmanızı istesek… ‘’Yeniden öğrenci olma hissi heyecan verici, yeni insanlarla tanışmak da keyifli olacak. Belki ilk kuru bitirdikten sonra yurtdışında ufak bir tatile çıkıp, neler öğrendiğimi tecrübe etme fırsatı da yaratırım kendime…’’ gibi devam edecektir.

Algımızı, sabotajcımızın bizi tutsak aldığı duygudan çıkarıp, bilinçli olarak başka yere taşımayı başardığımızda, engel sandığımız şeylerin bahane olduğunu farketmemiz çok da uzun sürmüyor değil mi?Düşünün bunu birçok alanda yapmaya başlayabildiğimizi… Daha berrak, daha özgür, daha mutlu bir hayat neden olmasın? Atlanmaması gereken en önemli kısımise, sabotajcıyı doğru tanımlamak ve her konuda olduğu gibi burada da bol antrenman yaparak, otomatikleşene kadar bu yeni düşünce sistemine kendinizi alıştırmak olacaktır.Bol şans…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres