SON HABERLER :
MEMLEKETİNE UĞURLANDI Gelecek nesillere tertemiz Antalya Altın Kramponlar maça davet ediyor Antalyaspor’da özgüven arttı İlk yarının son sınavı
İşiyle büyüyenler
Antalya Ekspres

Gazetemizin 34 yılını devirdiği bu özel hafta, iş hayatıyla ilgili tatlı bir duyguyu anımsadım. Biraz kuruma bağlılık esaslı, biraz karşılıklı vefa ve emek vererek pekişen… Biraz da işini aşkla yapanların duygusu galiba bu… Çalıştığın işyeri her yeni yaşına girdiğinde, kendi yeni yaşın gibi mutlu umutlu olmanın duygusu… O büyürken, aldığı her yaşa kenarından da olsa ortak olduğunu düşünmenin keyfi… İçten gelen, kalpte hissedilen, ortak kutlanan bir duygu bu. 

On iki yılçalıştığım kurumun yeni yaşı kutlanıyordu yıllar önce. Binlerce çalışanını, kutlamanın yapılacağı yere davet etmişlerdi. Düzenlenen organizasyonun detayları bir yana dursun, rüzgarla birlikte tatlı tatlı salınan kurum bayrağını izlemek keyifliydi.      

Ne büyük hikayedir değil mi? Bir işletmenin, hatalarından ders alarak, yenilikleriyle fark yaratarak minik minik emeklerken, bir gün yürümeyi sonra koşmayı öğrenerek ilerlemesine şahit olmak.

Ne uzun yoldur aslında… Bir basamak daha yukarı taşımak için, aynı bayrak altında bir araya geldiğin insanlarla, ortak amaç için yol almak.

Bugüne gelene kadar… Ne zorludur, memnuniyeti sağlamakve her talebisağlıklı yönetebilmek için duruşundan ödün vermeden çabalamak.

İlk yöneticim, ilk işgünüm de bana ‘’Bu meslek sabah dokuz akşam beş işi gibi görünse de, değildir. İş dışında da okuman, araştırman, farkında olman, gönülden emek vermen, katkı sağlaman gerekir.’’ Demişti. Yıllar geçerken gördümki, iş alanı ne olursa olsun bu her alan da aslında böyleydi. 

Ne zahmetlidir değil mi? Tüm ekibini bu ortak disiplinde birleştirmek, önce onları kazanmak, birbirine kazandırmak, takım yapmak. Sonra o takımla dalgaları aşmak, dağları delmek, kasırgalardan sağ çıkmak… Çok zordur çok, riskleri öngörmek, motivasyonu yükseltmek, para kazandırmak, kariyer vaadetmek, müşteriyi de memnun etmek, grafikleri de hep yukarı yönlü ivmelemek.   

Ne doğal bir bağlılıktır… Her çalışanın işine gönlünü koyarak, bu benim markam diye sahiplenerek asılabilmesi işine gücüne… Her başarıdaki payından gurur duymak, her başarısızlıkta da düşenleri eğilip birlikte toparlayıp, yeniden yola çıkabilmek. Ve işin başındaki kişiler için ne büyük gururdur böyle ekiplerle, güçlü ve dimdik durabilmek zamana ve herşeye karşı.

İşiyle büyüyenler bilirler, keyif alarak ve saygı duyarak işlerini yapmanın başarıyı ve mutluluğu onlara getireceğini, çünkü yine örneklerini orda görmüşlerdir. Bu ahlakla çalışanlar daha üretken, daha faydalı olup, daha güçlü koyarlar tuğlaları üstüste.

İşiyle büyüyenler, işinin öncelikleriyle kendi beklentilerini ayrı tutmazlar. Bilirlerki yol ortak.

İşiyle büyüyenler, fikirlerini söylemekten de, itiraz etmekten de çekinmezler. Bilirlerki fayda ortak.

İşiyle büyüyenler, yöneticilerine de ekiplerine de güvenirler. Bilirlerki amaç ortak.

Güvenilir ekiplerle, sağlıklı, verimli çalışmanın, markaya katmadeğerinin yüksek olacağını, işine sahip çıkanların, yöneticileri de bilirler.

O yüzden de işiyle büyümeyi seçenler için önemlidir, çalıştıkları yerin kuruluşu. Anıları ve kazanımlarıdır geçmişte biriktirdikleri ve heyecan verir geleceğe dair ortak planları.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres