SON HABERLER :
Raftinge kış molası Ünlü mankenler podyumda yürüdü Minikler heykel sanatıyla tanıştı Dünya sanatçıları Antalya'da Çorbalar Büyükşehir’den
Mevcut müşterilerinizi kaybetmeyin
Antalya Ekspres

Ana faaliyet konunuz ne olursa olsun, müşteri dinamiklerinizi analiz etmediğiniz, eksi ve artılarınızı belirlemediğiniz, bunları ekibinizle paylaşmadığınız, artıları ısrarla yapmaya devam ederken, eksilerde de iyileştirmelere gitmediğiniz sürece, optimum performansa ulaşamayacak ve bu detayların negatif etkilerini rakamsal olarak gözlemlerken, nereden kaynaklandığını tespit edemiyor olacaksınız.

Rekabet uğruna, ürün-fiyat-kalite dengesinin alt üst edildiği, işleri bürokratik hale getirmenin küçük ve orta ölçekli firmaları hantallaştırarak zaman zaman iş kaybına, personel ve veya müşteri memnuniyetsizliğine sebep olabildiği, ana odağı çoğu zaman ‘hız’ olan alıcının satışını kapatıp, yeni işlere bakmanın ağır ekonomik şartlarda öncelik gibi gözüktüğü sistem içerisinde, çok haklısınız kitaplarda yazan kurallara istisnasız bağlı kalarak yönetemeyiz işimizi.

O zaman belki de sadece ufak birkaç detayı biraz daha iyileştirerek, hem mevcut müşterilerde kalıcılık rasyolarının korunup gelişmesini sağlayabilir, hem de yenilerle tanışma fırsatlarını arttırabilirsiniz, ne dersiniz? 

Takip eden birkaç yazımda, görüştüğüm işletme sahiplerinin paylaştıkları sıkıntıları, yönetsel ihtiyaçları ve aldıkları aksiyonları sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Kuşkusuz bir işletmenin çözümü, bir diğerinin ihtiyacı olmayabilir ve her işletme kendi dinamikleri paralelinde, kendi müşteri yönetim planlamasını yapabilir. Diğer yandan belki de bu ufak deneysel yazılar yoğun tempolarınızda sizlere yeni fikirler de doğurabilir.

Mevcut müşterimi neden kaybediyorum?Öncelikle ‘Neden?‘ sorusunun cevabını bulmadan, alacağınız her aksiyon maddi manevi boşa kürek çekmek olabilir. Fiyat düşürmek, reklamlarınızı arttırmak, dükkanınızı daha erken açmak ve geç kapatmak, pazar günleri bile çalışmak, daha çok personel almak, ürün gamınızı genişletmek... Bunların hepsi çözüm olabilir evet, eğer sizden vazgeçme nedenleri satış sonrası hizmet kalitenizden, personel tecrübesinin yetersizliğinden, internet sayfanızın kullanıcı dostu olmamasından, aradıklarında ofislerinize ulaşılamamaktan kaynaklı değilse tabii ki. 

‘Neden?’ sorusunun cevabını nasıl bulabilirim?Sorun. Siz ve konusunda uzman olan ekip üyeleriniz ister arayın, ister ziyaret edin. Öncesinde sizden hizmet almış olan ve artık sizi tercih etmediğini ya da daha az tercih ettiğini farkettiğiniz müşterilerinize zaman ayırın ve sorun.

Dikkat edin...Sormak çok basit bir eylem gibi gözükse de kişilere doğru sorunun yöneltilmesi, takibinde bilgilerin sağlıklı konsolide edilmesi ve ulaştığınız sonuçla ilgili bundan sonra nasıl bir yol planı izleyeceğinize dair seçeceğiniz adımlar ve bu sürece ekibinizi nasıl dahil edeceğiniz kısımları çalışmanın verimli olup, olmayacağını belirleyecek kritik detaylardır.

Pek tabii bunu yaparken mevcut müşterilerinizle daha çok sohbet edereksizi neden tercih etmeye devam ettiklerini, neleri farklılaştırırsanız daha memnun olacaklarını da öğrenip bir kenara not etmekte fayda var. Markanızın güçlü kaslarına hakim olup, çantanızda hazırda tutmak, zorlu zamanlarda oyunu lehinize çevirecek kilit modelleri hızlı kurgulamanızı da sağlayacaktır.  

İlerleyen yazılarımda değineceğim yeni müşteri kazanımından önce, mevcudun memnuniyet derecesinin ve hassasiyetlerinin farkında olarak, işi/hizmeti/bilgiyi, müşteri bazlı farklılaştırarak sunmak, kişilerin markanızı tercih etme sebebini arttırırken referans olarak size yeni kazanımlarda da destek olacaktır.

Bu ve benzeri çoğu küçük ama etkin çalışmalar; tecrübenizin, bunca yıl verdiğiniz emeğin ve uzmanlığınızın yerini asla tutamaz ancak markanızı yönetsel olarak destekleyerek, büyük resmi yönetirken küçük çatlakları hızlı onarmanızı sağlayacaktır.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres