SON HABERLER :
Kaçak saat operasyonu Okul çevreleri sıkı denetimde Chico rekor için sahaya çıkacak ASFİM'de yaz kayıtları başladı Zıp Zıp Park’ta eğlence zamanı
Mümkün
Antalya Ekspres

Üniversite sınavına 1,5 yılı kalmış bir lise öğrencisiyle tanıştım geçtiğimiz günlerde. Bir sürü isyanı var bir kısmı haklı bir kısmı ergenliğin getirdiği stresten olsa gerek. Yeni bir başlangıca ihtiyacı olduğundan bahsediyor. Bu kadar büyük bir cümle kurarken arkasında ne anlatmak istediğini gerçekten merak ediyorum. Hangimizin olmuyor ki bazen diye düşündürüyor bu esnada beni. 

Son derece zeki, iyi yetiştirilmiş, iyi bir ailenin çocuğu. Ailesinin bıraktığı alanları zorlayıp genişletmekten çekinmeyen, hatta bundan muzırca da keyif alan, canı istediğinde aldığı sorumluluklarda mükemmele yakın iş çıkaran, kendi gibi yetiştirilmiş çocuklarla bir arada eğitim alan, cesur, dinlerken karşısındakini de heyecanlandıran ve meraklandıran bir çocuk. 

Annesi yorulmuş biraz "Çok zor bazen yönetmesi" diyor. Ama o da farkında çok güzel bir gelecek bekliyor onları. Haklı olduğunu düşünüyorum, çünkü karşımda küçük bir çocuk olmadığını sohbetin beşinci dakikasında anlıyorum. İstekleri, tercihleri, görüşleri olan, aklına yatmadığı ya da emin olmadığı konuları araştıran haklı itirazları olan bir adam var. 

İyi üniversitelerden birine dereceyle gireceğini tahmin ediyorum, çevresindeki herkesin tahmin edeceği gibi. Ve ne yazık ki ama çok muhtemel Türkiye de kabına sığamayıp, buralarda kalmamayı seçip, yurtdışında tam hayalleri gibi bir hayat yaşayacağını da... 

Ve bugün, çıkacağı o uzun merdivenlerin en başında durup, bağıra bağıra "Yeni bir hayat lazım bana, yeniden başlamam lazım" diyor. 

Anne kaygılı, oğlu birkaç dakikalığına yanımızdan uzaklaştığında, "okul değiştirmesi için çok kötü bir zaman"; "yeniden başlamak da ne demek?"; "daha kaç yaşında ki böyle büyük hareketler yapmaya çalışıyor." diye sıralıyor sessizce. 

Yine de anne ve babanın, çocuklarına duyduğu güven ve güvenden öte saygı, mutluluk verici. Onu anlamaya çalışmaları, tüm ebeveyn korkularına rağmen, yanında duruşları, dinleyişleri, destekleyişleri... 

Kendimi, dostlarımı düşündürüyor bu küçük adamın sohbeti bana. Yaşı yok işte yeni hayat hayallerinin. Biriktirdiklerinin çantanı doldurduğunu hissettiğin anın yaşı yok. O çantadaki her birikimini gidip başka yerlerde duvarlara yeniden asmak istemenin, masalara dağıtmanın, başkalarına anlatmanın... Başka bir heyecan hissettiğin, kalbinin artık başka şeyler için attığını farkettiğin zamanların, düşüp ne kadar yara alacağını görüp yeniden başlamak arzusunun yaşı yok.

Şu mevcut düzene uyumlanamadıkları için şikayet ettiğimiz yeni kuşaklar bize, belki de hayallerimizi kalbimize daha yüksek sesle, geç kalmadan, üşenmeden söylemeyi öğretecekler. Cesur olmayı, merak ederek yaşamayı anlatacaklar hikayelerinde. Düşündürecekler bizi 'daha üretken, daha yaratıcı, daha verimli bir hayat mümkün' diye. 

Ve bizler de, böyle isyan zamanlarında bir elimiz belimizde onlara kızmaktan ve 'sen daha küçüksün, ne anlarsın' tavırlarımızdan vazgeçtiğimiz gün; her değişim isteklerinde yanlarında olup, ellerinden tutup, öğreteceğiz... "Daha az acıyarak, acıtarak, her düştüğünde yeniden hızlıca kalkarak, hayalleri için bıkmadan usanmadan çalışarak, daha kaliteli, daha istediği gibi, her gün bir önceki günden bir adım daha ilerde yaşanacak bir hayat mümkün' diye. 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres