SON HABERLER :
Antalyaspor'da hedef 3 puan Tekvandocu gençlerden 26 madalya Kaş CHP'de istifa Başkan Uysal: Balbey haklarını koruyacaktır Başkan Sözen'den 14 Şubat jesti
Özgeçmişine referans olun
Antalya Ekspres

Yeni mezunlar, genellikle deneyimli olmadıkları için iş bulmada sorun yaşadıklarından, öğrenciyken de stajla ilgili imkanların yetersiz olabildiğinden bahsediyorlar. Yapabildikleri stajların ise gelişimlerine katkısı ile ilgili soru işaretleri var. Diğer yandan her sektörün kalifiye, sorumluluk bilinci yüksek, işi bilen, istekli ve dinamik yeni çalışanlar bulma ile ilgili kaygıları var. Hiç kuşkusuz odaların, işletmelerin vb. kuruluşların projeleri, bu alandaki açığı ve ihtiyacı farkettiğimizin ve dolayısıyla insana yatırım yapma isteğimizin açık göstergesi.

Çok sayıda,gözleri ışıl ışıl parlayan öğrenci ile görüşme mülakat yapmış ve geçmiş yıllarda çalıştığım kurumu temsilen üniversitelere konuşmacı olarak katılmış biri olarak, karşılaştığım sorular ve kaygılar, temelde küçük gibi gözükse de aslında çok önemli bir yeri, geleceğimizi işaret ediyor bize.

Şehrimizdeki üniversitelerde önemli fakülteler var. Türkiye’ de ise YÖK’ün açıkladığı rakamlara göre yüz seksen dört tane üniversite var. Buralarda, hayalleri, istekleri, heyecanları ve merakları olan milyonlarcaöğrencieğitim görüyor.

Peki işletmeler, zorunlu lise ve üniversite staj programları dışında, isteğe bağlı başvurularda öğrenciler kadar istekli davranabiliyor mu?Peki bu öğrencilere, el birliği ile bugünden yeterli ve sağlıklı yatırımı yapmazsak, orta uzun vadede, aradığımız kriterlere uygun personel ihtiyacını nasıl karşılayacağız?

Stajlar, teorinin sıcağı sıcağına pratikle buluştuğu dönemlerdir. Kişinin aldığı bilgiyi içselleştirebilmesi, kendini anlayabilmesi, ‘Kendim için doğru eğitimi alıyor muyum?’, ‘Böyle bir meslek benim için uygun mu?’ sorularının cevabını bulabilmesi için kritik dönemlerdir.

Kaliteli yapılan mülakatlar, hem sektöre yıllarını vermiş işletme sahiplerinin tecrübelerini,önerilerini dinleyebilmeleri; hem de objektif bir gözle değerlendirilip yönlendirilmeleri için önemli deneyimlerdir.

İş başı, tatillerini boş geçirmemeyi tercih eden, kendini ve sektörleri tanımak isteyen ya da sadece biraz para kazanayım, aileme yük olmayayım diye düşünen henüz yirmili yaşların başındaki öğrenciler için kıymetli zamanlardır. Nasıl bir iş ortamında çalışmak istediklerine ve ilerde nasıl bir çalışan olmak istediklerine dair fikir oluşturabilmelerini sağlar. Sorumluluk almayı, çözüm bulmayı, zor zamanları yönetmeyi, ekip olmayı, müşteri memnuniyeti sağlamayı, ast-üst ilişkilerindeki ince detayları, olaylar karşısında her insanın nasıl farklı davranış sergileyebileceğini ve bunların kriz ortamı yaratmadan nasıl yönetildiğini gözlemleyecekleri bir nevi simülasyondur.

Sağlıklı geçirilen her staj dönemi, ilerde işletmelerin aradığı adaylar için yapılmış yatırımlardır.

O nedenle bugünden insana yatırımımızı yapalım. Sizi izlemelerine, sorumluluk almalarına, toplantılarınıza katılmalarına izin verin. Giyiminizle, konuşmanızla, olaylara bakış açınızla, pratikliğinizle, prensiplerinizle onlara rol model olun. Çay molalarında onlara da vakit ayırın, gözlemlerini, kendilerinealdıkları notları sorun. Böylece her işletme sahibinin, bir öğrenciye tanıyacağı bu imkan, ilerde bir çok staj deneyimi olan, ailenize dahil edebileceğiniz,önemli görevler için yetiştirebileceğiniz yüzlerce aday olarak sektöre kazandırılmış olacaktır. 

Sözün özü, elinde özgeçmişi ile size gelen ve çalışmak isteyen öğrencilere hem onların geleceği için hem sektörün ilerideki personel ihtiyaçları için bugünden yatırım yapın. Özgeçmişlerinde bir iz de siz olun.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres