SON HABERLER :
Sınav kaygısı ile baş edebilirsiniz Gözde sulanma ve apse varsa dikkat! Karavan lüks siteyi ikiye böldü Karaloğlu’dan yangın uyarısı Ekmek fiyatına yeni teklif geldi
Peki ya senin hikayen?
Antalya Ekspres

Bugün bir çocuk, ona alınanhediyelerini açmak içi sabırsızlanıyor. Duvarları boyatmaktan yorulmuş babanın aldığı, kocaman bir resim defteri, rengarenk boya kalemleri de yanında… En azından bir süre duvarların boyanmamasına çözüm olacağını umuyorlar. Bir diğer renkli kutuda oyun hamurları var. Çocuk dört dönüyor etrafında renkli paketlerin… ‘Yeni yıl?’ diyorsun; ‘Ne zaman açabilirim hediyelerimi?’ diyor.

Bir anne uyanıyor, kamburu ağrıyor kalkarken yataktan, kimseleri uyandırmamak derdi. Çok yorgunlar biliyor. Kapının önünden, diğerlerine oranla daha az ıslak odunlardan seçiyor. Soba alevleniyor cılız cılız. Sonra çocuklar uyanacak, çöplere atılmış renkli kağıtları, içi boş hediye kutularını toplayacaklar. Bir ekmek bir de suyu, dışı çok da bozulmamış hediye paketlerini satarak alacaklar belki bugün. ‘Yeni yıl?’ diyorsun;‘Akşama yemek çıkar mı?’ diyor.

Pasaportunu, uçak biletlerini kontrol ediyoradam. Her uzak yola gidişte aynı telaş, çayın altını kapatmış mıydım?  Pencereden yağmur girer miydi? Ütünün fişini çekmiş miydim?Çiçekler solar mıydı? Eve girdiğinde yaptığı ilk şeyin hep televizyon açmak sonra da hiç kapamamak olduğu geçiyor içinden. Kapıyı kapamadan önce son kez güzel evine bakarken, döndüğünde bulacağı düzende ve sessizlikte bırakıyor evini. ‘Yeni yıl?’ diyorsun; ‘Bir bekleyenim olsa…’ diyor.

Masasının başında hesaplara boğulmuş kadın. ‘Yine son dakikaya bıraktık her şeyi’ diye söyleniyor sağına soluna. Aslında o da biliyor, bunlar tam da son günün işleri ve her şey yolunda. Ne kadar az söylense o kadar kolay bitecek aslında. Farkında mı değil, yorulan da etrafını yoran da kendisi aslında ama ‘Yeni yıl?’ diyorsun; ‘Yoruldum, sıkıldım, bunaldım’ diyor.

Burnu yanakları kızarmış soğuktan, bilet kuyruğunda bekliyor genç çocuk. Vardiyalı bir işte çalışıyormuş. ‘Garsonum ben, uzaklardan geldim’ diye anlatmaya başlıyor yanındakilere. ‘Memlekette bir bahçemiz var, aileyi doyuracak kadar. Eli ekmek tutan da, bir taraftan destek oluyor iş bulup.Çok şükür hastamız, dertlimiz yok. Yaşıyoruz bir şekilde’ diyor, gülümsüyor.‘Yeni yıl?’ diyorsun; Kuyruğun ucunu gösteriyor eliyle ‘Çıkarsa dönerim ailemin yanına’ diyor.

Hayvanları besliyor orta yaşlı bir kadın sokakta. Onu gören tüm kediler etrafını çevirmeye başlıyor. Bir yandan ince tatlı sesiyle, sohbet ediyor kadın onlarla, bir yandan her gün yaptığı gibi aynı noktalara mamalarını bırakıyor. ‘’Benim torun…’’ diye başlıyor anlatmaya. ‘’Okulda yuva yapmayı öğrenmiş, sokak hayvanları için…’’ İçim ısınıyor duyunca. ‘Sevgi denen büyük mesele, aileden okuldan başlıyor işte’ diye geçiriyorum içimden. Mümkün mü şimdi böyle büyüyen bir çocuğun, ilerde bir canlının kuyruğunu çekmesi. ‘Yeni yıl?’ diyorum; ‘Kimse kimseye ve hiçbir şeye zarar vermeden yaşasa artık’ diyor.

Sağlık diyor birisi, bir diğeri aşk, birileri sadece insanca yaşamak istiyor, birileri hep daha fazlasını, birinin derdi kendini ifade edebilmek sadece, bir başkası anlatmadan da anlaşılmak istiyor artık. Mutlu bir aile istiyor adam, şiddet görmeden yaşamak istiyor kadın.Genç kız en yenisi bende olsun istiyor. Çocuk bisiklet istiyor, mahalledeki arkadaşlarının ‘Bir kere de ben binebilir miyim?’ diyeceğini hayal ederek gizliden gizliden. Birileri sıcak yatağında uyumak istiyor sadece, birkaç gece bile olsa.Birileri kazasız belasız sevdiğine kavuşmayı diliyor sadece. Birileri sadece üşümemeyi diliyor. Birileri şömine başında sohbet etmeyi hayal ediyor.

Sadece son gün değil, her gün bir şeyler isteğiyle güne başlayıp, bir şeyler özlemiyle günü sonlandırıyoruz. Sahip olduklarımıza şükredip, hep yeni hayaller için yola çıkıyoruz. Bakmayın böyle arka arkaya sıraladığıma, niyetim kendi içinde çarpıştırmak değil göreceleri. Birinin hayali, bir diğerinden daha küçük ya da değersiz değil aslında. Herkesin kalbi kadar beklentileri, herkesin gördüğü kadar bir sonraki hayali.

Renkli ritüellerimiz var.Bizim kırılan dökülen her anımıza, yüreğimizi delip de geçen her duygumuza rağmen bizi yeniden umutlandıran, yeniden başlamanın hep mümkün olduğunu hissettiren. Bazen denize bırakıyoruz hayallerimizi hiç konuşmadan, bazen gül ağaçlarının altına yazıyoruz bir gece vakti. Bazen bir dosta anlatıyoruz kahvenin kırk yıllık hatırına, son gününde deparıldayan bir ağacın dallarına asıyoruz niyetlerimizi belki de.Ne yaptığının bir önemi yok aslında, yaptığımız her şey bize bizi tekrar hatırlatıyor. Aslında ne istediğimizi, ne için yaşadığımızı, nereye koştuğumuzu durup da bir hatırlamamızı sağlıyor. Yeniden koşmaya başlamadan hemen öncekiufak bir molayla, yorulmuş ruhlarımız bedenimize yetişiyor. Haydi o zaman iyi seneler Antalya, sağlıkla, mutlulukla, saygıyla, sevgiyle…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres