SON HABERLER :
Oktay; CHP bir bataklık Antalya Körfezi'nde denizanası yoğunluğu Bir Türkü Bir Hikâye Bir Oyun Orman personeli eğitimden geçti Minik dostlara sağlık hizmeti
Problem çözmek bir yolculuktur
Antalya Ekspres

Bu yakınlarda keyifli bir eğitime gözlemci olarak katılma fırsatım oldu. Eğitim içeriği, yönetici adaylarında beklenen yetkinlikler üzerinden, hem iş yaşamına yönelik hem de içsel bir yolculuk sunuyordu.

O nedenle içsel hesaplaşmaların fazlaca olduğu, farkındalığı yüksek, iş yaşamından örneklerin de bolca eşlik ettiği bir eğitimdi.

Yaptığın işi bir de meslektaşının deneyimleriyle dinleyebilmek güzel bir öğretidir diye düşünürüm. İş tanımları, şartlar ve bazen kurum disiplini dahi ortakken, engeller karşısında verilen tepkiler ne de farklıdır. Birileri kurban kabuğundan seslendirirken rolünü, bir diğeri nasıl da bambaşka bakar problemlere ve çözümlerine. Ortak eğitimler bu anlamda birer fırsattır.

* * *

“Problem, bir standarttan sapma halidir.”

Düzen değişince, yolunda gittiğini sandığınız plan bozulunca, projeler aksayınca, tam işler bitecekken bir aksaklık çıkınca, özenerek yaptığınız işe, olumsuz bir geri bildirim geldiğinde mutsuz olma halimiz, standardımızın sapmış halidir işte…

‘Problemi doğru tanımlamak’ çözüme giden döngünün ilk adımı, ‘bilgi toplamak ve alternatif çözümleri aramak’ ise işin ikinci adımıdır. Hemen ardındansa çözümü belirlemek, planlamak ve uygulamaya geçmek geliyor ki her biri dikkat ve sağlıklı karar almayı gerektirir.

Bu akışta, iki kritik yerde yapılma ihtimali yüksek olan hatalar, problemi henüz doğmamış problemlerle örtmeye sebep olabilir.

İlkine ‘patikadan gitme telaşımız’ desek çok yanlış bir ifade olmaz sanıyorum. Ya telaştan ya alışkanlıktan ya da zaten hakim olduğumuzu sandığımızdan… Bir problemi tanımladığımızda yapmaya çalıştığımız şey, patika yola girip, hemen uygulamaya geçmek olur.

Doğru çözüm o mudur? Alternatif yollar var mıdır? Bilemeyiz... Zaten gerek de kalmamıştır, çünkü artık sorun bir şekilde çözülmüştür.

İkinci kritik hatalı hamle ise ister tüm teknik adımlar uygulanmış olsun, ister kestirmeden gidilsin, sona gelindiğinde ‘sebep yerine sonuçları yok etmeye çalışmaktır.’

Her iki durumda da fırsatını bulduğu ilk anda problem ya aynı ya da farklı şekilde yeniden vücut bulacaktır.

‘’Problem, bir ilerleme halidir. ‘’

Doğru adımları iyi çalışarak ilerlersek, ıslanmadan geçeceğimiz ve yeni topraklara ulaşabileceğimiz bir yolculuğun ateşidir. Ateşle nehirleri kurutmak mı yoksa alevinden faydalanarak yeni keşifler yapmak mı? İşte bu noktada karar bizlerindir. 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres