SON HABERLER :
Öykü Arin'in annesinden kemoterapi haberlerine sitem Küçük valinin ilk talimatı emniyet kemeri tokası oldu Korkmaz 6 yılın rekorunu kırdı Sağlık Sen'den istihdam talebi Göz için sarı ve turuncu gıdalar tüketin!
Sana göre, bana göre
Antalya Ekspres

Bir telefon görüşmesine şahit oldum. Bir kişi hakkında karşı taraf birşeyler anlatıyor. Diğer taraf da “Hımmm evet bence de kötü olmuş” “Yok zaten şöyle de bir kural var artık, onun işi zor”, “Olmaz artık ondan birşey” diye kendince yorumluyordu durumu.

Belki 10 dakika sohbet böyle sürdü. O konuştukları kişi adına da, kendi ruh halleri adına da bu sohbeti duyup, o negatif enerjiye şahit olduğum için kendi adıma da üzüldüm ve kızdım.

Sorsak kendilerince ‘gerçekçilerdi’; ‘gerçekleri konuşuyorlardı’. İçinde umuda, hayallere, güzel günlere dair en ufak birşey yoktu. Oysa bahsettikleri kişi yirmili yaşlarında, eğitimlerini tamamlamış ve hayata karışmış biriydi. Eğer bu telefonda konuşulanlar yüzüne söylenmiyorsa bugün hala umudu olan, herkes gibi bir şekilde yol bulup, yollar açıp hayatına devam edecek genç bir kızdı.

Bu sohbeti yapanların sanki dünyaya karşı kusamadıkları öfkeleri vardı da, birini yakalamış aralarına almış sağdan soldan çarparak, dünyadan çıkaramadıkları hırsı ondan çıkarıyorlardı.

Eğer insanların çevreye yaydıkları enerjiler söylendiği gibi anlarını ve geleceklerini etkiliyorsa öfke dolu ve mutsuz yaşamaya ve etraflarına da bu anlamsız enerjiyi yaymaya devam edeceklerdi. Ve maalesef kötü enerjiyi sıkça çağırdıkları için belki de hastalıkları, kavgaları, terslikleri de istemeden de olsa çağırmış olacaklardı.

Oysa aynı konuyu yarım yamalak dinlediğimde bile ben bu hikayede başka şeyler de görüyordum. Fırsatları görüyordum, nasıl yeniden başlayabileceğini, ne çok şansının olduğunu, mutlaka bir yol bulacağını, avantajlarını... Yani engellere karşı sahip olduklarını da görebiliyordum.

Hayat hep bu ‘sana göre’ ‘bana göre’lerle şekilleniyor işte. Eğer şanslıysanız ve etrafınızda süreçleri “Tamam şuan durum bu, peki alternatiflerimiz neler? Biz nelere sahibiz? Yeni neler yapabiliriz” diye yorumlama gücüne ve bakış açısına sahip insanlar varsa, mutlu hayatlar çok da uzak değildir. Zaten mevcut halinizle de mutlusunuzdur, yarın karşınıza çıkacak yeniliklerde de mutlu olmaya devam edersiniz.

Eğer etraftan yana şansınız yoksa ama siz kendi bakış açınızı doğru konumlandırmayı başarırsanız ve öfkesini gündem ne olursa olsun ondan çıkarmaya hazır kişilerle de mesafeyi doğru ayarlarsanız, yine mutluluk çok uzak değildir. Ama etrafınızda olayları sürekli olumsuz değerlendiren, -düştüğünüz zamanları hayal bile edemiyorum da- sadece yol almaya çalışırken bile eksik arayan, o eksikleri bulduğunda da anlatmaktan haz duyan kişiler varsa ve siz de farkında olmadan bu çembere giriyorsanız, etkileniyorsanız eğer, ne bugün ne yarın sahip olduklarınızla mutlu olamayacak, sahip olamadıklarınızı da hayal bile edemeyeceksiniz.

Yaşadığımız her durumda hepimiz tamamız ve özeliz... İnişlerimizle, çıkışlarımızla, sahip olduğumuz ve olmadığımız herşeyle. O yüzden ifadelerimize yerleşmiş kara bulutları yok etmenin yolunu bulalım, çünkü mutluluk denen şey, hayatın değişkenlerinden çok bizlerin ifadelerinde, yorumlarında ve bakışlarında şekillenir. Biraz deneyin ve görün bakın ne güzel çözümler var hayatta, ne hoş sohbetler, ne keyifli günler...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres