SON HABERLER :
Raftinge kış molası Ünlü mankenler podyumda yürüdü Minikler heykel sanatıyla tanıştı Dünya sanatçıları Antalya'da Çorbalar Büyükşehir’den
Sıcak simit alır ve ‘an’da kalır mısınız?  
Antalya Ekspres

Uyanmak ne zor oluyor bazı sabahlar, biraz gücün varsa ve telefonuna uzanıp tatlı bir sabah müziği açabiliyorsan, ne büyük şans o dakikalarda.

Uyandım… Buz gibi suyu çarptım yüzüme… Spor ayakkabılarımı giydim… Hızla çıktım evden. Haftanın içinde biriktirdiği yankılardan kurtulmak, yerine de tertemiz yeni bir gün koymak için güzel bir sabah diye düşündüm.

Sıcak sabah simitlerini sever misiniz? Tüten dumanı önce ruha dokunur, güzel ne varsa onları getirir ya akla. Bir simit, bazen derme çatma bir banka oturup, denize karşı hayal kurmak, bazen de sırtında kendinden ağır çantasıyla, servisini bekleyen bir çocuğa ‘Al yarısı senin’ demektir. İki simit, sevgilidir, arkadaştır. O da zaten çayları alacaktır. Dört simit, evde bekleyen sıcak çayın, peynirli zeytinli aile sofrasının, henüz hiç açılmamış gazetelerin habercisidir.

Ben bu sabah denize karşı hayal kuranlardan, ruhuma denizleri doldurup, güneşleri doğuranlardan olacaktım.

Gün bizlere yeni başlarken, mahallenin simitçi amcası erkenden simitlerini dizer, önlüğünün cebine ufak ufak doldurmaya başlardı bozuk paraları. Kağıt para sevmezdi bilirdim, bozuk uzattım... ‘1 simit alabilir miyim?’ ; ‘Buyur kızım.’ ; ‘Hayırlı işler amcacım.’; ‘Sağol sağol kızım.’

Oturmak istediğim bankı bulana kadar yürüdüm. Belli güneş ısıtacaktı bugünü ama serin denebilecek havanın tadını çıkarmak için de hala biraz vakit vardı.

Yaşlı bir çift, koşan bir genç, bisikletini yokuş yukarı sürmeye çalışan bir kız, çimlerde uzanan kediler… Güzel olan, farklı cümlelerle de ifade edecek olsak, bu sabah birbirini tanımayan bu insanların ortak anlara şahit olup, benzer tatları hissetmiş olmalarıydı.

Denize döndüm yüzümü. Anda kalabilmeyi eyleme dökebilmek ne zor öğreti diye düşündüm. Ne de zor geliyordu kalbini ve zihnini sadeleştirip, kaldığın yerden devam etmek. Mutluluk için, başarı için, huzur için, yeni anlara, anılara yer açabilmek için ne kadar önemliydi oysa. Dünü, bugünü yarına taşımadan, yarını hep yeniden tertemiz duygularla başlayarak yaşamak… O an ne yapıyorsan, tüm enerjinle, dikkatinle orda olarak yaşamak.

Ellerime bulaşan susamı, denizin mavisini, kedilerinin yaramazlıklarını, yaşlı çiftin birbirine tutunarak banktan kalkışını, ıslak çimlerin parlaklığını, güneşin uyanışını, olmayan araba seslerini, henüz çalmayan telefonu, şu güzel dakikalara yakışan bildiğim tüm şiirleri, kitapların aklımda kalan, yolculuğumda bana kendilerini ara ara hatırlatan son sözlerini düşündüm. Bir sıcak simidi sevmek kadar basitti sanki mutlu olmak, bulunduğun zamana odaklanıp, keyif almak.

Birazdan başlayacak olan hareketli günün ilk sözlerini geçirdim içimden. ‘Günaydın.’

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres