SON HABERLER :
Antalyaspor'da hedef 3 puan Tekvandocu gençlerden 26 madalya Kaş CHP'de istifa Başkan Uysal: Balbey haklarını koruyacaktır Başkan Sözen'den 14 Şubat jesti
Son dakikada yetişir bütün işler
Antalya Ekspres

İşler güçler hep yetişir de, stresi, gerginliği, koşturmacası, ‘ya yetişmezse’ telaşını gel de yapana sor. Havalarda uçuşan evraklar, yükselen sesler, ertelemek zorunda kalınan randevular, sıkışan trafik, yetişilemeyen toplantılar, teyidi son ana bırakılan maddeler, sunuma beş dakika kala eklenen yeni sayfalar…

Planlama, yapılan işin kalitesinden tutalım da, iç-dış müşteri memnuniyetine kadar her alana dokunur. Bunu gözardı etmek, ‘nasıl olsa yetişir, hep yetişmedi mi?‘nin gücüne güvenmek bir sürü değerden ödün vermektir aslında.

İşin mutfağında yapılan her sağlıklı planlama, istikrarın ve başarının anahtarlarındandır. Bu nedenledir ki yöneticiler, taşımaları gereken bir sürü nitelikle birlikte, iyi birer planlamacı ve insan kaynağı yöneticisi de olmak zorundadır.

Yönetici olmak, süreçleri büyük pencereden görmek demektir. Bir yöneticinin iç sesi ‘’Benim kontrolümde olmalı, mükemmel olmalı, hata kabul edemem, hızlı olmalı… Öyleyse her aşamayı ben üstlenmeliyim.’’ den  ‘’Bu iş hangi aşamalardan oluşmalı? Kimlere delege etmeliyim? Ben hangi aralıklarla kontrol etmeliyim?...‘’ e geçebilmelidir.

Sağlıklı planlama, doğru görevlere doğru kişileri konumlandırmak, doğru olmadığını düşündüğümüz zamanlarda ise performansı daha yakın yönetmekle başlar. Kişiler, sizlerin temsil ettiği misyon paralelinde çalışmaya; iş ortamlarına, sizin prensiplerinize alışmaya ve ortak alışkanlıklar geliştirmeye başladıktan sonra diğer basamağa hepbirlikte geçebilmek daha kolay olacaktır.

Ekibi iyi tanımak, kimin neyi en iyi yapacağını bilmek, pratik yönetmeniz gereken zamanlar için büyük güçtür. Doğru kurgulanan bir ekiple çalışıyorsanız, gelen her projeye, her talebe, her görüşmeye, her işe takım olarak hazırsınızdır. Çünkü artık işin içine ekibiyle birlikte giren, herkesin uzmanlık alanına güvenen, akışları rahat takip eden, büyük resimdeki eksi ve artıları fark edip ufak müdahalelerle hata payını minimize eden, yolun daha başında hangi tarihlerde hangi aşamalara gelineceği planlandığı için, zamanını doğru yöneten bir yöneticisinizdir. İşin sonunda nereye varmak istediğinizi, daha ilk toplantınızda paylaştığınız ve el sıkıştığınız için sonuçtan da eminsinizdir.

Stresiniz daha az, daha güler yüzlü, daha sakinsinizdir. Yeni ortaklıklar kurmak, mevcut hizmet verdiğiniz kişi veya işletmelerle de ilgilenmek için daha çok vaktiniz vardır.

‘’Ben çıkıyorum arkadaşlar’’dedikten sonra aklınıza o an gelen işleri sıralamak zorunda değilsinizdir, çünkü zaten kimin hangi işi üstlendiğini ve hangi aşamada olduğunu biliyorsunuzdur.

‘’Günaydın.’’Diye içeri girdiğinizde, çalıştığınız kişilerle sohbet edecek, bir önceki günün maç yorumlarını konuşacak alanınız da vardır artık.

Doğru planlamayla, sabahın ilk çayını, günün haberlerine göz gezdirilirken rahat rahat içebilir, sonra da daha 15 dakikası olan görüşmenize, sakin sakin geçebilirsiniz.

Yine de kabul etmek lazım, işler elbette hiçbir zaman bu kadar düzenli akmaz.

Herşey bu kadar yolundayken, beklenmedik telefonlar, acil yetişmesi gereken işlerçıkar karşınıza.Planlar alt üst olur bazen, bir şeyler beklentinizin ve kontrolünüzün dışında gelişir.Bir sabah birden kurlar değişir, çok uzaklardan önemli ekonomik bir açıklama gelir, tüm dünyayı etkiler. Üretim tesisinizdeki makinelerde bir aksaklık olur, bugün gelmesi gereken malzemeler bir sebeple ancak ertesi güne yetiştir. Öngörülemeyen sürprizler hep olur, olacaktır. Diğer yandan, doğru kurgulanan bir ekip ve planlama ile son dakikada olsa, yine yetişecektir bütün işler.  

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres