SON HABERLER :
İttifaklar şekilleniyor Fiyat farklılığı sistemle çözülür Kepez’in Alışveriş Festivali başlıyor Kepez’de 60 mahallede 10 bin kişiye göz taraması Başkan Uysal’ın konuğu ATAV
Şuçlu geçen zaman mı
Antalya Ekspres

Bugün ne yapacağına karar veremeden geçen saat, akşamüstünü gösterir olmuştu bile. Oysa ne de çok iş vardı. Arabayı sanayiye götürecekti, haftalık alışverişi hala yapmamıştı.Eve taşıdığı işleri, pazartesiye hazır olması gereken dosyalar,şu bir türlü başlayamadığı diyet programı, sonra hallederim diye gelecek güne devrettikleri, ‘hafta sonu mutlaka görüşelim’ dedikleri…

Yapılacaklar uzayıp gidiyordu böyle, sanki baktıkça harfler daha da mı büyüyordu? Yapmak her geçen dakika neden daha zor geliyordu?

Yapılacaklar listesi her gözüne iliştiğinde, ya yeni bir madde ekliyordu ya da ‘’Şimdi ben de tam seninle ilgilenecektim.’’ dercesine üzerinde tekrar düşünmeye başlıyordu.

En acilinden mi başlasam, en hızlı bitecekleri mi önce tamamlasam? Belki de en önemliler, en öne alınmalıydı… Peki hangisi hangisinden daha önemliydi? Bu kez bir de bu gözle mi incelemesi gerekirdi?

Hayatının hep aynı çemberde döndüğünü düşündü, zamanı yoktu, her yere yetişmek zor geliyordu. ‘Ne yapması gerektiği’ sınavını geçse de, ‘nasıl ve ne zaman yapması gerektiği’ kısmında hep kalıyordu. Ama emin olduğu şey, bunun sebebinin kendisi olmadığıydı. Hep bir engel çıkardı çünkü gün hiç yetmezdi, yükü hep fazlaydı, işi hep yoğun, kendisinden beklenenler hep çoktu. Ya da o öyle sanıyordu…

Kuş seslerinin, araba seslerine karışma halini dinledi kısa bir süre. ‘’Haydi dahil ol hayata, boşver plan yapmayı zaman geçiyor, bir yerinden başla işte’’ dedi. Perdenin kenarından salonun tam ortasına kadar davetsizce giren güneş ışığını süzdü sonra. Gördüğü toz tanelerinin üstünde yarattığı baskıyla, elini kaleme uzattı. Bir madde daha eklenecekti, bu toz parçalarıyla aynı evde olmazdı. 

Son maddeyi de yapılacaklar listesine ekledi. Arkasına yaslandı, kitabına uzandı. Altını çizdiği satırlara takıldı gözleri. (Kitap: NigelWarburton/ Felsefenin Kısa tarihi)

‘‘…Ona göre sorun hayatlarımızın kısa olması değil, birçoğumuzun zamanı kötü kullanmasıydı… Hayat kısa olduğu için kızmak yerine bize verilen süreden olabildiğince faydalanmalıyız…Kontrolsüz olmak, en değerli ve anlamlı deneyimler için zaman bulmaksızın olayların akışına kapılmak, hakiki yaşamdan çok uzaktır…’’ diyordu.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres