SON HABERLER :
MEMLEKETİNE UĞURLANDI Gelecek nesillere tertemiz Antalya Altın Kramponlar maça davet ediyor Antalyaspor’da özgüven arttı İlk yarının son sınavı
Yarınlara bıraktınız
Antalya Ekspres

‘’Sevgileri yarınlara bıraktınız,

Çekingen, tutuk, saygılı.

Bütün yakınlarınız, sizi yanlış tanıdı.

Bitmeyen işler yüzünden (Siz böyle olsun istemezdiniz)…’’

Hala noktası virgülüne ezberimi dolduran şiirlerden, ‘Sevgilerde’. Lise zamanı, belediye tiyatrosunda düzenlenen birdinletide okuduğumu anımsıyorum çok yıllar önce. Ne saçlarımda şimdilerde alışmaya çalıştığım şu bazı bazı beyazlar, ne ‘gözlerimin kenarları mı kırışmaya başladı acaba’ telaşlarımın olmadığı yıllar.

‘’Zaman hızlı geçer’’ denildiğinde, ‘’Geçse de az daha büyüsek’’ dediğimiz, en büyük derdimizin çalmayan teneffüs zili kadar kısa sürdüğü yıllar.

Ve ta o yıllardan bugüne kalan bir yer… Belediyeden kiralanan çay bahçesini, 26 yıldır aynı kişiler işletiyormuş. Üşenmedim saydım, sessiz sakin duruşuyla Antalya’nın denizine dağına bakan bu yere, tam 20 yıldır gelirmişiz biz de. ‘’Ders çıkışı hep beraber gitsek mi’’ dediğimiz yıllarımızında, ‘’Bugün canım sıkkın,bir çayı belki iyi gelir’’ günlerimizin de, ‘’Harika bir yer biliyorum, haydi gel oraya doğru yürüyelim’’ anlarımızın da şahididir bu gizli bahçe.Birbirine dolanmışkış yapraklı dallarıizlerken şimdi, ondandırgeçmişten kalan bu şiiri anımsatması bana.

Yakın zamanda, lise yıllarından bir arkadaşımızı kaybettik. Küçücük bebeğini, güzel eşini, dostlarını, yarım kalmış işlerini, sevdikleri ile kurduğu hayallerini bıraktı gitti, her giden gibi... Haberi aldığımda uzaktaydım, bana da başka uzaklardan geldi. Acı denen kavram garip bir şekilde ne kadar birleştirici ve ölüm denen şey, ne acımasız, zamansız, sorgusuz, sualsiz her zaman.

‘’…Bir bakış bile yeterken anlatmaya herşeyi,

Kalbinizi dolduran duygular, kalbinizde kaldı.

Siz geniş zamanlar umuyordunuz,

Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek…’’

Hayat bazenuzun da olsa, hep kısa, çok kısa aslında…Koşturmacalara yenildiğimiz, bahanelerle süslediğimiz, bugün üşendiğimiz, sonralara devrettiğimizhiçbir şeyi beklemiyor zaman. Sustuğumuz, şimdi değil dediğimiz, pas geçtiğimiz, boş bıraktığımız yerler için ek süre tanımıyor, çekiveriyor kağıdı önümüzden.

İçimize hapsedip, gerilere doğru ittirdiğimiz kırgınlıklarımızı, kızgınlıklarımızı, sevdalarımızı, hayallerimizi, sonra dönüp keşkelerde aynı tadında yaşar mıyız sanıyoruz?

Dinlemiyoruz ya bazen birbirimizi ve kendimizi bile, bir gün hiç duymayacağımız zamanlara mı biriktiriyoruz söylenecekleri? 

Kadere bırakıp nehrin akan suyunu, ‘o gün gelecek nasılsa’ diye beklediğimiz günler için, bugün ne yapıyoruz,beklemekten başka?

‘’…Yılların telaşlarda bu kadar çabuk geçeceği aklınıza gelmezdi.

Gizli bahçenizde açan çiçekler vardı, gecelerde ve yalnız.

Vermeye az buldunuz, yahut hiç vaktiniz olmadı…’’

Zamanı ne zaman gelir, bir fikrimizin olmadığı ama bugün zamanı değil diye kutulara sakladığımız her ertelenmiş hikayeye.Yarın ararım, sonra bakarım dediklerimize.Aslında en çok da kendimize sormadığımız soruların, cevaplarını beklerken,aynada ezkaza göz göze geldiğimiz kendimize,bu unutulmaz şiirin mısralarından, kıtalarından selam olsun. 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres