SON HABERLER :
Manavgat'ta aynı bölgede yine yangın çıktı! Hurda eşyalardan fare kapanı yapıyor Bebek 'Ömer Özkan' doktorunun kucağında Büyükşehir'den örnek tasarruf modeli Popülasyonu artırmak amacıyla yetiştirildiler
Başkan Türel ve köprüleri
Antalya Ekspres

İnsanların arasına köprüler atabilmek herkesin başaracağı bir şey değildir. Meslek ve özel hayatımda bunu başarabilen çok az insana rastladım. Biri de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’dir.

Antalya’nın en güzel yerinde ‘Mavi Ev’ projesini Menderes Türel olmasaydı kesinlikle başlatamazdık. Mavi Ev, Alzheimer hasta ve yakınları için tasarlanan buluşma merkezidir. Antalya’nın en işlek, en güzel, yerinde Mavi Ev’i yaşlılara tahsis etmek yerine Türel bu alanı başka türlü de değerlendirebilirdi. Örneğin; burası bir şirkete verebilir, Antalya Büyükşehir Belediyesi adına ekonomik getirisi olan bir proje olarak değerlendirebilirdi. Fakat Menderes Türel böyle yapmadı. O, ‘yaşlıya saygının’ sözde değil, ancak uygulamada kendisini gösterebileceğini bunu görmek istemeyenlere ispat etti.

Türel, Alzheimer hastası yaşlıların takdirini alamayacaktır. Çünkü onlar bu çaresiz hastalık nedeniyle kim olduklarını, nerede ve ne zaman yaşadıklarını bile bilmiyorlar. Başkan Türel, Antalya’nın bu güzide yerini, kendisine politik kazanç, seçmen sayısını arttıracak bir projeye de tahsis edebilirdi. Ama O, bizim ‘Başka diyara göç edenler’ olarak da adlandırdığımız Alzheimer hastası yaşlıları ve onların fedakâr ailelerini tercih etti. Bu yüzden ben kendi adıma Menderes Türel ile ne kadar gurur duysak azdır, diyorum.

Türkiyemizin öncelikli ihtiyacı seçimden seçime düşünen ve günü kurtarmayı amaç edinenler değil, aksine Menderes Türel gibi erdem, vicdan ve aklı anlamlı şekilde bir araya getirebilen ve içselleştirmiş olan ahlak sahibi insanlardır. Diğer her şey, ekonomi, teknoloji, endüstri dahil, sonra gelir. Ahlak noksanlarıyla da güçlü bir ekonomi, endüstri, teknoloji kurulabilir, ama vatan ve millet için bütün bunların hayırlı olması, Menderes Türel’de gördüğüm insani vasıflara sahip kişilerle mümkün olabilir.

Antalya halkı, böyle adam gibi adamı Büyükşehir Belediye Başkanı seçerek, benim Türel’de gördüğüm ve ender kişilerde bu denli güçlü şekilde bir araya gelen vasıfların farkında olduğunu göstermiştir.

Halkımızı kucakladığını iddia edenlerin sayısında herhangi bir kıtlık yoktur, ama ben bunların çok azında samimiyetli bir kucaklama görebiliyorum. Başkan Türel, Antalya halkını kucaklarken, şimdiye kadar hiçbir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kucaklamadığı, kucaklamak istemediği ve kucaklamaya gerek duymadığı, yaşlılar arasındaki en bahtsızları, bunama hastası yaşlıları, kucaklayarak, insan sevgisinin sandık kapandıktan sonra sona ermediğini gösterdi. Bu yüzden Menderes Türel’in Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu şehirde yaşamaktan bahtiyarım ve kendisine huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Antalya’nın Menderes Türel ile daha çok güzel günleri olacağından şüphe duymuyorum. Türel’in devraldığı Antalya’yı geleceğe başarıyla taşıdığını hepimiz görüyoruz. Antalya halkı bunun farkındadır ve Türel ile yoluna devam edeceğinden de şüphe duymuyorum. Bu yüzden Antalya’da yaşamaktan mutluyum. Çünkü o, insanların arasına baraj kurmuyor, aksine yeni köprüler atıyor. Birbirine gönül köprüleri ile bağlı insanların çoğalmasına yaptığı bu katkı için de Türel’e teşekkür ediyorum.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found