SON HABERLER :
Antalya'da korona denetimi İcradan satılılık 15.894 m2 sera Kumluca'da satılık tarla Manavgat'ta 19 m2 satılık dükkan Büyükşehir'den 8 Mart'ta kadın personele izin
​PULLUK TİPİ ÇAPALAR
Antalya Ekspres

Tekne sahiplerinin sorunlarından biri de her zaman çapa seçimi olmuştur. Hangi çapayı kullanmalıyım? İşte bu konuda pulluk tipi çapalardan söz edeceğim.




Tekne dünyasında oldukça fazla tutulan bu çapalar hakkında neler biliyoruz hep birlikte bakalım.




İsminden de anlaşılacağı gibi pulluk tipi çapalar iki kıvrık tırnağı olan uzun bedenli çapalardır. Çiftçilerin kullandığı pulluklara benzer ve ismini de aslında buradan almıştır.




Pulluk çapalar özellikle kum, çakıl, kaya ve mercan zeminlerde çok iyi tutunur.




Ancak küçük yüzey alanlarının yeterli direnç gösteremediği yumuşak çamurlu ve killi deniz diplerinde çok verimli değillerdir.




Pulluk tipi çapaların en yaygın kullanılan üç tipi CQR, Delta ve Bruce tip çapalardır.




Bu üç çapa türü de teknenin burnundaki makarada iyi dururlar.
Aslında onları teknede en iyi bulunduracağınız yerler de buralardır.




C.Q.R. tipi çapalar elle dövülmüş çelikten yapılırlar ve kırılmalara karşı ömür boyu garantili olarak satılırlar. Bedenleri menteşelidir. Bu da çekim kuvvetinin yönünde olabilecek değişiklerden dolayı kolayca yerinden çıkmasına engel olur.




Delta ise daha yeni tasarım bir çapa tipidir. Daha ucuzdur. Ancak yapı itibariyle C.Q.R. çapaya çok benzer. Makaradan funda edildiğinde kendiliğinden akıp gider. Uç kısmında bulunan ağırlıktan dolayı hemen dip zemine gömülme eğilimi vardır.




Bruce tip çapalar ise aslında değişikliğe uğratılmış bir pulluk tipi çapadır. Başı kanatlıdır. Uzun seyirlere çıkan denizcilerin tercih ettiği tip bir çapadır. Basit ve sağlam olması, iki beden boyunda hemen tutması avantajlarındandır.




Yazının başında da belirttiğim gibi CQR, Delta ya da Bruce tipi çapaların tümü tutma açısından oldukça iyi pulluk tipi çapalardır.




Denizci dostlarımıza kısaca sağlayacağı avantajları anlatmaya çalıştım




Rüzgarınız bol degil, kolayına olsun…




İyi seyirler…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres