SON HABERLER :
Vali Yazıcı: Mavi vatanı korumaya devam edeceğiz Kar üzerinde resim yaptılar   Alanya'da satılık 1+1 daire İcradan satılık villa Başkan Böcek'ten anlamlı kutlama
​TEKNE SEÇİMİNDE ÖNEMLİ NOKTALAR
Antalya Ekspres


Tuzlu suda kullanılacak bir tekne seçerken ya da kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı maddeleri de burada paylaşmak istiyorum. Bunlar öneri düzeyinde olup tercih tabii ki sizlerindir.
1- Kokpit döşemesinin halı vb malzeme ile kaplı olmasından kaçının. Çünkü bu tür bir döşeme tuzlu suyun yarattığı lekelenmeleri fazlasıyla gösterir. Ayrıca planktonlardan kaynaklı olarak balık benzeri bir koku teknenizden eksik olmaz.
2- Fiberglas ya da fiberglas tabanlı bir teknenin temizliği ve temiz tutması daha kolaydır.
3- Eğer kıyıdan yeterince uzaklaşmayı düşünüyorsanız 20 feet altındaki teknelerden kaçının. Olası kötü hava koşullarından fazla etkilenmemek için bu önemlidir.
4- Küçük tekneler ve balıkçı tekneleri için genellikle dıştan takma motorları tercih edin. Bu tür motorlar korozyon açısından daha fazla koruma altındadırlar ve ikinci el satışları daha kolaydır.
5- Eğer römork kullanmıyorsanız ya da tekneniz karada kalmıyorsa standart sterndrive motor paketlerinden uzak durun.Sterndrive motorlar su yüzeyi üstüne trim edilemediğinden dolayı pervane ve şaft sistemi sürekli korozyona maruz kalmaktadırlar.
6- Teknede paslanmaz krom malzeme ve donanım kullanılmasına özen gösterin.

***
BİR TEKNE ALIRKEN…
Küçük bir tekne alırken dikkat edilecek birkaç nokta:
Yeni bir tekne alırken:
Yeni bir tekne almanın birçok avantajı vardır. Her şeyden önce garantilerle birlikte gelirler.
İyi bir araştırma yapın:
Alacağınız tekne marka ve modeli ile ilgili iyi bir araştırma yapın. Lokal iletişim ve destek alabileceğiniz bayi ağı var mı? Size garanti ve satış sonrası hizmetler verebilecekler mi?
Deniz Testi:
Tekneyi mutlaka test sürüşü yaptıktan sonra alın.
Sigorta:
Tekneyi yakın zamanda almayı planlıyorsanız bir tekne sigortası yapan kuruluşla iletişime geçin. Tekne alımıyla birlikte aynı zamanda bu süreci de sonlandırın.
Finans:
Finans durumunuzu değerlendirin. Eğer gerekiyorsa tekne kredisi ile ilgili bilgileri edinerek iyi bir kredi avantajıyla tekne sahibi olabilirsiniz.
İkinci El Tekne Alırken:
Önce etraftaki daha sonra da internet ve gazete ilanlarında yer alan sizin düşündüğünüz segmentteki tekneleri değerlendirip seçenekleri azaltın.
Yeni bir teknede olduğu gibi mutlaka test sürüşüne çıkın. Konu hakkında bilginiz yeterli değilse bir arkadaşınızdan yardım isteyin.
Mutlaka motoru kontrol ettirin. Motor daha sonra ciddi sorunlara yol açarak keyfinizi kaçırabilir. Bunun için mutlaka bir servise ya da survey’e başvurarak tekneyi değerlendirin.
Eğer römork varsa mutlaka durumunu değerlendirin. Rulmanları ve frenleri kontrol edilmeli.
Kaynak: www.yatdukkani.com

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres