SON HABERLER :
Antalya'da korona denetimi İcradan satılılık 15.894 m2 sera Kumluca'da satılık tarla Manavgat'ta 19 m2 satılık dükkan Büyükşehir'den 8 Mart'ta kadın personele izin
​TEKNEDE İNVERTÖR SEÇİMİ
Antalya Ekspres


Teknede invertör kullanımı artık oldukça yaygın. Basit anlatımıyla invertör, 12 Volt DC akımı 220 Volt AC akıma çeviren aletlere verilen isimdir. Teknede kullanılan elektrikli aletlerin birçoğu 12 volt DC akımla çalışmaktadır. Ancak her elektrikli aletin 12 volt versiyonunu bulundurmak mümkün olmayacaktır. Ayrıca 12 volt elektrikli araçların 220 volt olanlara oranla pahalı olduğunu da belirtmek gerekir.
Teknede invertör seçimi için yapılacak temel iş ne kadar watt tüketiciniz olduğunu hesaplamaktır.


İnvertörlerin normal çalışma gücü toplam kullandığınız watt miktarından fazla olmalıdır. Örneğin 60 watt bir buzdolabı, 50 watt televizyon gibi bunları toplayıp toplam tüketiminizi bulun. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken nokta elektrikli aletlerin ilk çalışmada fazla yük çekmeleridir. Özellikle buzdolabı gibi ürünlerde bu görülür. Bu durum da hesaba dâhil edilmeli ve teknede invertör için ani yük kaldırma gücü de değerlendirilmelidir.


Aslında teknede invertör seçiminde önemli olan nokta tüketimden fazla güçte olması gereğidir.
Tabii teknede invertör kullanımının diğer bir yönü de işin akü kapasitesi kısmıdır. Teknede kullandığınız elektrikli aletleri tekne akü kapasitenizle kaç saat çalıştırabilirsiniz. Bu hesabı yapmak da aslında zor değildir.


Tükettiğiniz Toplam Watt / 12,5 volt = Saatte Kullandığınız Amper
Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse
150 Watt Tüketim olan bir teknede hesap:
150/12,5= 12 Amper/Saat olacaktır.
Eğer sizin tekne akü kapasiteniz sağlıklı olarak 90 Amper ise
90/12: 7,5 Saat elektrikli aletlerinizi kullanabilirsiniz demektir.


Teknede invertör kullanmak konforludur. Ancak teknede invertör için yer seçimi de önemlidir.İnvertör çalışırken ısısı artacağından iyi havalanan ve serin bir yere monte edilmelidir. Ayrıca kabloların kaldırabileceği kapasitede olması da yangın tehlikesine karşı önemlidir. Genelde bu cihazlar voltaj düştüğünde otomatik olarak kapanırlar. Ancak bu size akünüzün korunacağı fikrini vermesin.


Çünkü invertör kendini koruyacak şekilde duracaktır. Akülerinizin doluluk oranlarını kontrol ederek tehlikeli deşarjlara engel olmalı. Ayrıca akülerin tek beslediği tüketicinin invertör değil diğer tekne aksesuarları da olduğu unutulmamalı buna göre kapasite hesabı yapılmalıdır.


Kaynak : www.yatdukkani.com

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres