SON HABERLER :
Konyaaltı Sahili'nde güneşlenen tek turist MEST Projesi en çok çocukları sevindiriyorlar Büyükşehir, İsmail Baha Sürelsan'ı anıyor Fırtına seralara zarar verdi Aynı gün hayatını kaybeden ikiz kardeşler toprağa verildi
Gemi adamı sağlık işlemleri
Antalya Ekspres

Zor koşulların alanı olan gemi hayatında birçok sağlık problemi yaşanır.

Peki bu problemler nasıl çözülmeye çalışılır?

Gemide sağlık konusunda yetkili kişi normal olarak gemi doktoru veya sağlık memurudur.

Doktor ve sağlık memuru olmayan gemilerde güverte 2. zabiti, zabit olmayan gemilerde ise geminin kaptanı sağlık konusunda yetkili kişidir.

Yolcu ve askeri gemilerde doktor bulunabilirken, yük gemilerinde bulunmaz, yat ve balıkçı gemilerinde ise ne doktor ne de zabit bulunur.

Bu nedenle tüm denizcilere “Temel İlk Yardım”, zabıtana ise buna ilaveten “İlk Yardım” ve “Tıbbi Bakım” eğitimleri verilir.

Verilen bu eğitimler bir anlamda denizde başımızın çaresine bakabilmemiz için bize gereklidir. Görevli bir doktor veya başka bir sağlık memurunun bulunmadığı gemilerde 2. zabitler bir anlamda geminin doktorudurlar.

Gemideki hasta veya kazazedelerin bir sağlık kuruluşuna ulaştırılabilme imkânının bulunmadığı durumlarda onların sağlık sorunlarının teşhis ve tedavilerinden 2. zabit, zabitinin olmaması halinde ise kaptan sorumludur. 2.Zabit gemi adamının sağlık sorununu teşhis ve tedavi etmeye çalışır.

Bu teşhis ve tedavide “Tıbbi Bakım” eğitiminde öğrendiklerini, gemideki sağlık kılavuz kitaplarını ve diğer gemi imkânlarını kullanır. Gemi sağlık imkânlarının sayısı ve vasıfları ulusal ve uluslararası kurallara göre belirlenmiştir.

Bunlar; bir revir, revirde gerekli yatak, dolap, pansuman masası, pens, makas, sargı bezi gibi tıbbi malzeme ve ilaçlardır. Gemide tedavi edilemeyen veya gemi imkânlarını aşan ve acil olmayan durumlarda hasta veya kazazedeler ilk limanda bir sağlık kuruluşuna gönderilir.

Gemideki bir kaza durumunda kazazedeye ilk müdahale onu bulan kişi veya kişilerce, çalışma alanında bulunabilecek malzeme ve giysiler ile yapılır.

Yetkili sağlık görevlisi, yardımcısı ile birlikte ilk yardım çantasını ve sedyeyi getirir. Sağlık görevlisinin kaza mahallinde veya güvenli bir yerde yaptığı ilk yardımın arkasından kazazede durum ve imkâna göre kamarasına, revire, sahildeki bir sağlık kuruluşuna veya ambulansa götürülür.

Bunların dışında dünyanın her yerinde seyir yapan deniz ve hava araçlarının kaptanları T.C. Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün +90 (212) 293 36 74 (8 hat) numaralı telefonunu arayarak tıbbi tavsiye ve yardım talebinde bulunabilir.

Ayrıca mail olarak e-posta adresi hssgm@hsssgm.gov.tr üzerinde de iletişime geçebilirler.

Antalya’da ise Antalya Gemi Adamları Sağlık Merkezi +90 (242) 259 47 59 numaralı telefondan destek alabilirler.

Allah selamet versin.

Sevgiyle ve sağlıkla kalınız.

 

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found