SON HABERLER :
Vali Yazıcı: Mavi vatanı korumaya devam edeceğiz Kar üzerinde resim yaptılar   Alanya'da satılık 1+1 daire İcradan satılık villa Başkan Böcek'ten anlamlı kutlama
KARANTİNA BAYRAĞI
Antalya Ekspres

Başka bir ülkenin limanından, yabancı bir ülkenin karasularına giriş yapan her kaptan gemisinin sancak gurçatasına Q bayrağını (KARANTİNA BAYRAK) toka eder. Böylece gemimde herhangi bir bulaşıcı hastalık ve ölüm yoktur, limanınıza yanaşmak, ülkenize girmek, yük tahliye etmek yada yük almak için izin istiyorum anlamına gelen sarı bayrak toka edilerek gerekli sağlık denetimleri bitene kadar geminin karantinada olduğunu ve işlemin devam ettiğini gösterir.


Yabancı limandan gelen bir tekne/geminin ilk önce sağlık denetimleri yapılır.Gümrük ve diğer liman işleri sağlık denetimi bittikten sonra yapılmasına izin verilir.Sağlık denetimi tamamlanana kadar gemiden kimse ayrılamaz ve gemiyede dışardan doktor haricinde kimse giremez.
Gerekli sağlık işlemleri tamamlandıktan sonra 
Q bayrağı (KARANTİNA BAYRAK) indirilir ve yerine nezaket bayrağı olan o ülkeye ait bayrak toka edilir.
Serbest pratika işlemi serbest pratika ve transit pratika olarak ikiye ayrılır. 


Serbest Pratika: Gemi limana girmeden hemen önce yapılır.Yabancı bir limandan gelen her gemiye ilk önce mutlaka gerekli sağlık denetimi yapılır ve sıhhi sorgu defterine kayıt edilir. Gemide şüpheli bir durum yok ise serbest pratika verilir.


Transit Pratika: Montreaux Boğazlar sözleşmesine dayanarak Türk boğazlarından transit olarak geçen her gemilere uygulanan sağlık denetimlerine Transit Pratika adı verilir.Bir geminin transit sayılması için gerekli olan koşul; bir yabancı limandan kalkıp bir başka yabancı limana gitmesidir.Türk boğazlarını kullanacak olan gemi 24 saat önceden gemi ve mürrettabatı hakkındaki bilgileri bir dilekçe ile birlikte geminin bağlı olduğu acente vasıtası ile Sahil sağlık denetleme merkezine başvururlar.Transit geçen gemilerin yolcu ve yük indirip bindirmeden 48 saati aşmamak koşulu ile limanlarımızda kalma durumlarında transit geçiş hakları devam eder.

Yurtdışından gelen yatlar sağlık işlemlerini tamamladıktan sonra karasularımızda serbestçe dolaşma hakkını kazanırlar. Türk bayraklı özel yatlar ise yurtdışına çıkarken sağlık işlemleri yaptırmaları gerekmez, bu yatlar ülkemize geri döndükleri zaman ilk uğradıkları limanda gerekli sağlık işlemlerini yapmak ile yükümlüdürler. 


Gemilerin gerekli sağlık işlemleri Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından kontrol edilir.Genel müdürlüğün merkezi İstanbul'da olup limanlarımızda sağlık denetleme merkezleri tarafından temsil edilip gerekli işlemlerin yapılmasını takip ve organize ederler.

 

Kaynak : www.yatdukkani.com

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres