SON HABERLER :
Vali Yazıcı: Mavi vatanı korumaya devam edeceğiz Kar üzerinde resim yaptılar   Alanya'da satılık 1+1 daire İcradan satılık villa Başkan Böcek'ten anlamlı kutlama
Teknecilikte harita
Antalya Ekspres

Teknoloji geliştikçe hayatın her alanında elektronik araçlar daha fazla yer tutuyor. Bizim camianın ‘harita’ konusunda da ikilemleri var. Günümüzde gitgide kağıt harita yerine elektronik haritalar kullanılıyor. Teknolojinin nimetlerini kullanmak gerçekten oldukça konforlu ancak bu araçların her zaman en doğru bilgiyi verdiği konusunda soru işaretleri var.

Elektronik haritaların iki temel tipi var: Tarama (raster) ve vektör türü haritalar. Her ikisi de bilgisayar ekranında veya GPS alıcısı gibi bağlandıkları elektronik cihazlarda görüntülenir.

Teknoloji ilerledikçe tarama ve vektör haritalar arasındaki fark gittikçe azalıyor. Basit bir ifadeyle tarama haritalar kâğıt haritaların taranmış kopyaları. Öte yandan vektör haritalar, kağıt haritalarda gösterilen her özelliğe bir enlem ve boylamla tanımlanan o noktaya özgü vektörü atar. Örneğin, kıyı çizgisini bulmak için önce her belirgin noktayı işaretler, sonra aralarını doldurur.

Elektronik haritalara GPS alıcısından gelen değerler verildiğinde teknenizin konumu harita üzerinde gösterilir.

Doğruluk söz konusu olduğunda, normal olarak haritanın yayımlandığı orijinal ölçekte 1,5 mm. bir hatayı kabullenmek gerekir. örneğin, ölçeği 1: 40.000 olan bir harita için en küçük hata 40.000 kez 1,5 mm. olur; bu da 60 metreye (yaklaşık 60 yarda) eşit bir hata demektir. GPS alıcısından gelen verinin doğruluğu (cihazın kalibrasyonu vb.), özgün mesahanın doğruluğu (ölçüm hataları, güncelleme vb.) ve GPS ile özgün harita tarafından kullanılan geodetikelipsoidler arasındaki bağdaşmaya (Harita ve GPS uydularının kullandıkları datumların farklılığı) bağlı olarak hatalar daha fazla da olabilir.

Elektronik haritaların bir avantajı daha rahat okunabilmeleri için büyütülebilmeleridir. Ancak çok fazla büyültme özellikle vektör haritalarında tehlikeli olabilir. Bir tarama haritayı fazla büyülttüğünüz şekiller, harfler ve sembollerin giderek biçimsizleşmesinden hemen anlaşılır. Buna karşılık bir vektör haritada harfler, haritayı ne kadar büyültürseniz büyültün, aynı boyutta kalır.

O nedenle, gerçekte ayrıntılı mesahası yapılmamış kayalar arasındaki tehlikeli dar bir kanal, elektronik haritaya baktığınızda tam tersine geniş ve emniyetli olarak algılanarak, durduk yerde tehlikeye düşmenize neden olabilir.

Kaynak : www.yatdukkani.com

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres