SON HABERLER :
Muratpaşa'da satılık 50 m2 dükkan Etüd proje hizmet alımı yapılacak Köpeğinin vurulduğunu veterinere götürünce anladı  Amerikalılar kamp için Antalya'yı tercih etti    Antalya'da 'kontrollü normalleşme' kuralları açıklandı
Akdeniz’i temiz tutalım
Antalya Ekspres

Uluslararası Kıyı Temizliği (International Coastal Cleanup - ICC) Kampanyası kapsamında her yıl Türkiye dahil 100’den fazla ülkede yüzbinlerce gönüllü eşzamanlı olarak deniz kıyılarına akın etmektedir. Her yıl eylül ayının üçüncü cumartesi günü yapılan etkinlik, Türkiye’de 2002 yılından bu yana TURMEPA koordinatörlüğünde yürütülmektedir. Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası çerçevesinde her yıl üç denizimizin kıyılarını temizlemek için kolları sıvayan TURMEPA, yüzlerce gönüllünün katıldığı bu etkinliklerle deniz kirliliğine dikkat çekmeyi ve deniz temizliğinin önemi konusunda bilinç kazandırmayı amaçlamaktadır.

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası’nın Türkiye Koordinatörü olarak TURMEPA, toplanan atıklara ait verileri her sene etkinliğin ana yürütücüsü Ocean Conservancy’nin online bilgi bankasına işlemekte ve tüm dünyada toplanan bu bilgiler sayesinde uzmanlar, kıyıların ne tür aktivitelerle kirlendiğini ve ne tür tehlikelere maruz kaldığını belirleyerek otoriterlere çözüm yöntemleri geliştirilmesi için projeler sunmaktadır.

ICC KAMPANYASI’NIN TARİHİ

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası, ilk olarak ‘The Ocean Conservancy’ adlı sivil toplum kuruluşu tarafından 1986 yılında, ABD’nin Texas eyaletinde 2 bin 800 gönüllünün 124 ton atık toplaması ile başlamıştır. Gördüğü yoğun ilgi sonrası önce ABD eyaletlerine ve daha sonra tüm dünyaya yayılarak uluslararası bir nitelik kazanan kampanya, International Coastal Cleanup (ICC) adını almıştır. Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası’nda toplanan her atık kayıt altına alınarak tür ve kaynağına göre istatistiği yapılmakta ve kampanyaya katılan ulusal ve uluslararası tüm ülkelere bir rapor halinde sunulmaktadır. Bu rapor sonucunda, dünya genelinde denizlerdeki kirliliğin kaynakları ve atıkların yıllara göre gösterdiği değişkenlik saptanmaktadır. Tüm dünyadan gelen verilerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda da alınması gereken önlemler tespit edilerek çöpsüz denizler için çalışmalar yürütülmektedir.

ICC 2019 PROGRAMI

Finike Kaymakamlığı, Finike Belediyesi, TURMEPA Deniz Temiz Derneği Antalya Şubesi, Setur Marinas Finike’nin katılımıyla ekolojik denge ve eko sistemi korumak için Setur Marinas Finike’de harekete geçiyoruz.

‘Temiz denizler için ben de varım’  diyorsanız tüm dünyada eş zamanlı yapılacak ICC 2019 International Coastal Cleanup Kıyı Temizleme Etkinliği, 21 Eylül 2019 Cumartesi günü Finike Sahili’nde (Devlet Hastanesi Karşısı) Saat 10.00’da yapılacak.

Deniz dostlarımızdan ricamız bu etkinliğe sahip çıkıp kıyılarımızın temizlenmesine yardımcı olmanızdır…

Çünkü temizlemenin en kolay yolu kirletmemeyi öğretmektir.

Temiz denizler için çevrenize iyi bakın!

Denizler geleceğimizdir.

Atmayalım, atanları uyaralım!

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres