SON HABERLER :
Yangında komşunun duyarlılığı faciayı önledi Antalyaspor-Fenerbahçe 1-1 Alanyaspor - Göztepe: 1-1 Antalya'da korona denetimi İcradan satılılık 15.894 m2 sera
Birkaç ipucu
Antalya Ekspres

Deniz sezonu açıldı. Tekne gezileri de doğal olarak kış aylarına göre çok daha fazla sayıda. Deniz üstünde en çok sıkıntı yaratan konu; deniz tutması.

Eskiden Atlantik geçişlerinin ilk üç gününde transatlantiklerdeki yolcularının yüzde 25’i İla 30’unu kesinlikle deniz tutardı. Küçük yatlarda bu yüzde daha yüksek. II. Dünya Savaşı sırasında yapılan araştırmalara göre, şişme sallarda sürüklenen deniz kazazedelerinin yüzde 60’ı deniz tutmasına yakalanmış. Eğer deniz koşulları yeterince kötüyse deniz tutmayacak hiç kimse yoktur. Bir süreliğine olsa da deniz herkesi tutar.

Deniz tutmasına, gözün gördüğüyle iç kulakta hissedilenin beyinde uyuşamamasının neden olduğuna inanılır. Teknede aşağıda bir yerlerdeyseniz, iç kulaktaki denge sistemiz sizin hareket ederek hızlanıp yavaşladığınızı algılarken, gözleriniz etraftaki her şeyi durur görüp öyle bir şeyin olmadığını söyler. İç kulağınız ne söylerse söylesin, gözünüze göre hiç de öyle hareket eder gibi görünmüyorsunuzdur. Kuram pek o kadar da geçerli değildir, insanları güvertedeyken de deniz tutar. İnsanlar ufku görüyorlardır, beyinlerinde bir anlaşmazlığın olmaması gerekir.

Ayrıca, beyninizin gözünüzle kulağınız arasındaki kavgayı, midenize içindekileri boşaltması için emir vererek uzlaştırmaya çalışması da pek anlaşılır bir şey değildir. Deniz tutmasının bazı belirtileri gıda zehirlenmesine benzeyebilir, ama hepsi o kadardır. Belirtiler şu sırayla onaya çıkar: Sık sık esneme veya iç geçirme, hafif baş ağrısı, ağız kuruması, doğal olmayan solgunluk, soğuk ter, bulantı ve istifra.

Belirtileri algıladığınızda, ya olabildiğince güvertede kalın, ya da aşağıya inip yatağa uzanın. Güvertede deniz çok çalkantılı değilse, ayaklarınız iki yana açık şekilde ayakta durmalısınız, oturmak olmaz. Bu şekil deniz tutmasına en iyi gelen şekildir. Aşağı inmişseniz, sırt üstü yatın, güzlerinizi kapatın. Yanınıza büyükçe bir kâğıt torba almayı da unutmayın!

Uzun zamandan beri deniz tutar haldeyseniz, (saatlerden değil günlerden söz ediyoruz) vücut sıvı dengeniz ciddi şekilde bozulmuş olabilir. Dengeyi yerine getirmek amacıyla günde bir veya iki bardak deniz suyu için. İçinizde uzun süre tutamayabilirsiniz ama dokularınız, o arada işleri yoluna koymak için gereken hayati tuzları yeterince toplayabilecektir.

Piyasada deniz tutmasına karşı bolca ilaç satılmaktadır. Daha geniş bilgi için doktorunuza danışmanız gerekir. Kulak arkasına yapıştırılan bantlar da vardır. 72 saat boyunca iş görürler. Bu süre sonunda siz de denize alışmış olursunuz zaten.

Burada altın kural, hapları denize çıkmadan almaktır. İlaç seçmeden önce doktorunuza danışın.

İyi haber, her ne kadar öleceğinizi sansanız da, deniz tutmasından ölenin neredeyse hiç görülmemiş olmasıdır.

Kaynak: www.yatdukkani.com

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres