SON HABERLER :
Antalya’da ürküten manzara  Yangında komşunun duyarlılığı faciayı önledi Antalyaspor-Fenerbahçe 1-1 Alanyaspor - Göztepe: 1-1 Antalya'da korona denetimi
Deniz, kara gibi değildir
Antalya Ekspres

‘Hedef 2023 Bir Milyon Amatör Denizci Projesi’ iyi niyetli bir proje...

Ancak bir milyon amatör denizcinin ne kadarı tekne sahibi olacak? 

Tekne sahibi olsanız bile, barınak sorunu ne olacak? 

Marina ücretleri ne olur? 

Balıkçı barınakları ne durumda?

Eğitimler yeterli mi?

Bir master plan var mı?

‘Amatör Denizci Sınavı’nı geçen, tekne kiralayıp emniyetli bir şekilde kullanabilirmi?

Tekne kiralamak için Amatör Denizci Belgesi (ADB) yeterli mi?

ADB,Bareboat Charter için yeterli mi?

Yurt içinde ve yurt dışında farklı belgeler isteniyor mu?

ADB sahibi olup tekne ve yat kullanmamış olabilirsiniz.ADB için kısa bir eğitim sonrası yapılan sınavdan geçmek yeterli.Pratik olarak denizde tekne ile seyir uygulamalı ne ders var, ne de bu seyir sonunda yapılacak bir imtihan var.

Yurt dışında tekne kiralamak isterseniz, ADB yanında uluslararası geçerliliği olan bir ek belge gösteremediğiniz için tekne kiralamada zorluk yaşayabilirsiniz.

International Yachtmaster Training, birkaç haftalık pratik eğitimin ardından imtihan ile uluslararası geçerliliği olan belge Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) tarafından oluşturulan Türkiye Ulusal Yelken Eğitim Programı’nın (TUYEP) sekiz uygulama merkezinden alınabiliniyor.

Öncelikle bilinmelidir ki tekne ehliyeti eğitimi almadan tekne kullanmaya kalkışmayınız.

Deniz, kara gibi değildir. Denizde yapacağınız en ufak hata sizi ve teknede bulunan herkesi ölüme götürebilir.

Tabii ki karayolu tehlikelidir fakat kaza yapmanız durumunda çevrede bulunan insanlar size yardım edebilir. Fakat denizde başınıza bir olay gelmesi durumunda kendi başınızın çaresine bakmanız gerekebilir.

Karayolunda olduğu gibi deniz trafiğinde de kaza olabilir bu türlü olumsuz durumlara tedbirli olmak için tekne ehliyeti ile birlikte gerekli pratik eğitimlerinin alınması iyi olacaktır.

Denizlerimizin herkes için daha güvenli olması, teorik bilgisi olan ve pratik kazanmış deniz dostlarının çoğalması temenni ve arzu ile…

Rüzgarınız kolayına olsun.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres