SON HABERLER :
Vali Yazıcı: Mavi vatanı korumaya devam edeceğiz Kar üzerinde resim yaptılar   Alanya'da satılık 1+1 daire İcradan satılık villa Başkan Böcek'ten anlamlı kutlama
Dizel motorun egzoz dumanı
Antalya Ekspres

Yatınızın motoru dizelise egzoz dumanının nasıl olması gerektiği hakkında bazı bilgileri siz değerli okuyucularımız ile paylaşmak istiyorum.

Teknede egzoz dumanı rengine bakınca motorunuzun nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Dizel motorunuzun duman renklerini kontrol etmek motorun ömrünü uzatacaktır.

Bilgi sahibi olunca bir sorun ile karşılaşmamak için gerekli tedbiri ve önlemi alabilirsiniz.

Kullandığınız aracın dizel motorunun egzoz gazı renksiz olmalıdır.

Eğer aracın egzoz gazı farklı bir renkte ise problem var demektir ve doğru çalışmadığının işaretidir.

Aşağıdaki notlarda teknik detaylarını belirteceğim egzoz dumanının sizlere neler anlatmaya çalışacağını okuyabilirsiniz.

*Siyah duman motorun aşırı yüklü olduğunun, hava girişinin engellendiğinin veya hatalı çalışan bir enjektörün işaretidir. Herhangi bir nedenle yanmayan yakıt egzozdan dışarı atılmaktadır.

*Mavi duman, motor yağı yandığı zaman oluşur. Bu durum segmanlar, subap yatakları ya da keçelerdeki aşınmanın işaretidir. Yağ, yağ ile dolmuş hava filtresinden veya karterdeki fazla yağdan da gelebilir.

*Dizel tekne motorunda beyaz duman su buharı veya püskürtülen ancak yanmayan yakıtın işaretidir. Su buharı yakıtta olabilir veya soğutma sisteminden silindire kaçabilir. Yakıttaki hava da beyaz dumana sebep olabilir.
Soğuk bir günde sıcak motor soğutma suyunun buharını beyaz duman ile karıştırmayın, bu normaldir.

Buhar ince ve ufaktır; çabuk uçar.

Beyaz duman ise daha yoğun ve yağlıdır, kaybolması uzun sürer.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres