SON HABERLER :
Antalya’da ürküten manzara  Yangında komşunun duyarlılığı faciayı önledi Antalyaspor-Fenerbahçe 1-1 Alanyaspor - Göztepe: 1-1 Antalya'da korona denetimi
Kaptanın seyir defteri
Antalya Ekspres

Gemide olan biten herşey ‘Güverte Jurnali’ (DeckLogBook) denilen deftere kaydedilir. Güverte jurnali, kaptan ve vardiya zabitlerinin beyanlarını içerdiğinden hukuki sorunlarda mahkemelerde birincil delil olarak kullanılır. Rüzgar/deniz durumu, gidilen rota, görüş mesafesi, basınç, torna, parakete, sıcaklık gibi bilgiler saatlik olarak kaydedilir.  

Rota, Rotaya uygulanan düzeltmeler, gyro hatası, rüzgar yön ve şiddeti, denizin durumu, havanın durumu, torna ve parakete sürati olarak bölüm bölüm inceleyelim...


ROTA

Hakiki (true): Harita üzerinde işaretlenen iki nokta birleştirildiğinde 0-360 derece arasında, gidilmesi gereken hakiki rota.

Gyro: Gyro pusula ile takip edilen rota, gyro hatası yoksa hakiki ile aynı değeri gösterir.

Miyar (standart): Yerküre mıknatısiyeti etkisiyle her zaman manyetik kuzeyi gösteren miyar pusula ile gidilen rota. Deviation ve variation düzeltmeleri yapıldığında hakiki değeri gösterir.

Dümenci (steering): Gemi oto pilotu/serdümeni hangi kaynağa göre çalışıyorsa o rota. Gyro ya da miyar pusula olabilir. 

 

ROTAYA UYGULANAN

Dev (deviation): Geminin kendi bünyesindeki mıknatısiyeti nedeniyle pusulada meydana getirdiği sapma açısıdır. Gemi köprü üstünde her bir açı için tespit edilmiş deviation tablosu kullanılarak bulunur. Bu kısıma, E ise (+), W ise (-) olarak kaydedilir.

Var (variation): Serbest duran pusula çubuğu manyetik boylama paralel duracağı için coğrafi boylamlarla arasındaki açıdır. Haritalardaki pusula gülündeki bilgiler kullanılarak içinde bulunulan yıl için hesap edilir. Bu kısıma, E ise (+), W ise (-) olarak kaydedilir.

Düşme (leeway): Gemiyi, gitmesi gereken rotadan kuvveti nispetinde saptıran, akıntı ve rüzgar bileşkesi. Bu hata, gemiyi iskele tarafa düşürüyorsa (-), sancak tarafa düşürüyorsa (+) olarak kaydedilir.

 

GYRO HATASI

Gyro pusulalar bilinen enlem ve sürat hatasının yanında, pruva çizgisinin tam olarak omurga hattı üstünde olmamasından, bakımsızlıktan, voltaj düşüklüğünden, elektriksel ve mekanik arızadan dolayı hakiki kuzeyi hatalı gösterirler. Bakımlı ve arızasız gyronun hatası varsa bu hata sabit olur. 

Gyro hatası; bir transit hattı kerterizi ile, güneş ya da ayın semti ile, gemi belli bir yerde bağlı iken uzak maddeden alınan kerteriz ile tespit edilir. Gyro ile alınan kerteriz hakiki kerterizden büyükse gyro hatası (-), gyro ile alınan kerteriz  hakiki kerterizden küçükse gyro hatası (+) olur.

 

RÜZGAR YÖNÜ:

Merkeze doğru esen rüzgarın derece cinsinden değeridir. 

349-011arasındaN
012-034arasındaNNE
035-057arasındaNE
058-079 arasındaENE
080-102arasındaE
103-124arasındaESE
125-147arasındaSE
148-169 arasında   SSE
170-192 arasındaS
193-214arasındaSSW
215-237arasındaSW
238-259arasındaWSW
260-282arasındaW
283-304 arasındaWNW
305-317 arasında   NW
318-349 arasındaNNW

 

GÖK HALİ:

b: bluesky = mavi gök (0-2/8 i bulutlarla kaplı)
bc: skypartlyclouded = kısmen bulutlu (3-5/8 i bulutlarla kaplı)
c: cloudy = bulutlu gök (6-8/8 i bulutlarla kaplı)
o: overcastsky = tamamıyla bulutlarla kapalı
d: drizzle = çisenti
e: wetair = rutubetli, yağışsız hava
f: fog = sis
h: hall = fırtınaya yakın rüzgar
g: gale = dolu
l : lightning = şimşek
m: mist = dumanlı
p: passingshowers = geçici sağnak
q: squallyweather = bora
r : rain = yağmur
ra: sleet (rain&snow) = sulusepken
s: snow = kar
t: thunder = gök gürlemesi
u: ugly = korkunç gök
v: pureair = berrak hava (olağanüstü görüş)
d: dew = çiğ
w: hoarfrost = kırağı
y : dryair = kuru hava
z : haze = puslu

 

GÖRÜŞ:

0 Kesif sis: 50 metredeki maddeler görülemiyor. 1 Kalın sis: 200 metredeki maddeler görülemiyor. 2 Sis: 1000 metredeki maddeler görülemiyor. 3 Nötr sis: 2000 metredeki maddeler görülemiyor. 4 Dumansız/hafif dumanlı: 4000 metredeki maddeler görülemiyor. 5 Zayıf görme: 7000 metredeki maddeler görülemiyor. 6 Nötr görme: 12000 metredeki maddeler görülemiyor. 7 İyi görme: 20000 metredeki maddeler görülemiyor. 8 Çok iyi görme: 20000 metreden uzaktaki maddeler görülebiliyor

 

BASINÇ:

Köprü üstünde bulunan barometreden milibar karşılığı okunan değerdir. Referans değer 1013,25 mb’dir.

SICAKLIK:

Islak ve kuru termometrelerden (psikrometre) okunan değerleri kaydedilir. 

 

TORNA:

Gemi pervanesinin bir dakika sürede dönme sayısıdır.

 

PARAKETE:

Geminin, deniz mili olarak suya göre süratidir. 1 deniz mili (knot)=1853 m / saat

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres