SON HABERLER :
Antalya'da korona denetimi İcradan satılılık 15.894 m2 sera Kumluca'da satılık tarla Manavgat'ta 19 m2 satılık dükkan Büyükşehir'den 8 Mart'ta kadın personele izin
RO-RO gemi taşımacılığı tehlikede mi ?
Antalya Ekspres

Ro-Ro,Roll on Roll off kelimelerinin kısaltılmasından oluşmaktadır.Tekerlekli vasıtaların gemilerle bir yerden bir yere nakledilmesini ifade etmektedir.Bu tarz yükleri taşıyan gemilere RO-RO gemileri,bu tip taşımacılığı da RO-RO taşımacılığı denilmektedir.RO-RO avantajlı,güvenilir ve ucuz gemi taşımacılığıdır.

Türkiye ve Mısır arasında 2012 Mart ayında bir anlaşma yapıldı.2011 yılında Suriye sınırında yaşanan sıkıntılar nedeniyle kara nakliyesinin kapanması sonucu Mısır üzerinden RO-RO hattı anlaşması yapılması bir can suyu olmuştu.
Bu anlaşma Müslüman Kardeşler Hükümeti ile Türk Hükümeti arasında imzalanmıştı.

Türk TIR ve Gemilerine Mısır toprakları ve deniz sularını kullanmasına izin veren bu anlaşma 23 Nisan’da bitiyor.Türkiye denizcilik sektörü için hayati önem taşıyan bu konunun diplomasi ve diyalog ile çözülmesini diliyorum.
Mart 2012’de imzalanan 3 yıllık anlaşma neticesinde Türkiye,Mısır limanlarını kullanarak körfez ülkelerine gıda malzemeleri,elektronik cihazlar ve tekstil ürünleri ihracatı yapıyor.
Eğer bu sorun çözülmez ise denizcilik ve nakliye sektörünü bitirme noktasına getirebilir. Anlaşmanın yenilenmesi,ticaret ve ekonomik dengeler açısından büyük önem taşımaktadır.

B Planı ve Alternatif güzerğahlar
Mısır dışında RO-RO taşımacılığını Süveyş Kanalı’ndan veya İsrail üzerinden yapabiliriz.İsrail hattı daha fazla risk taşıdığı için,Süveyş Kanalı hattının maliyetinin yüksek olması nedeniyle devlet tarafından desteklenmesi gereklidir.
Ortadoğu pazarında kan kaybı yaşanmadan ve pazara erişimin engellenmeden bir an önce RO-RO gemi taşımacılığı anlaşmasının yenilenmesini diliyorum.


Selametle…
İzzet ÜNLÜ

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres