SON HABERLER :
Konyaaltı Sahili'nde güneşlenen tek turist MEST Projesi en çok çocukları sevindiriyorlar Büyükşehir, İsmail Baha Sürelsan'ı anıyor Fırtına seralara zarar verdi Aynı gün hayatını kaybeden ikiz kardeşler toprağa verildi
Sarısu Plajı’na 1 kilometrelik iskele
Antalya Ekspres

Değerli deniz dostlarım merhaba. Hepinizi saygı, sevgi ve hürmetle selamlıyorum.

Bugün sizlerle paylaşacağım yazımı bir deniz ve çevre dostu insanı olarak tarihimize not düşmek niyetiyle kaleme aldım.

Aşağıda maddeler halinde izah etmeye çalıştığım Sarısu Plajı’na yapılması düşünülen 1 kilometrelik iskele hakkındadır.

1- Açık denizde 1000 metre iskeleyi tutmak için o bölgede 15-20-30 metre derinliğe kazık çakacaksın ve deniz yatağından toprağın altına ineceksiniz. Bunun maliyeti ne kadardır?

2- Antalya Kaleiçi Yat Limanı’ndan, Sıçan Adası ve Kemer yönüne gidip gelen tekneler için risk teşkil edeceksiniz.

3- Yapılacak 1 kilometrelik iskeleye yanaşan 150 metre boyundaki gemiler 50 metre ara ile 5 gemi sancak tarafına, 5 gemi iskele tarafına yanaşıp mal boşaltmaya başladığında kış aylarında Manavgat tarafından esen rüzgar ile oluşacak dalga hareketini hiç düşündünüz mü? Ayrıca senelerdir gelen akaryakıt gemi trafiğinde bu kadar yoğunluk var mıdır?

4- İskeleye yanaşan gemilerin fırtınalı havalarda ve dalga boyu yükseldiğinde rıhtıma verdiği hasarın telafisi çok kötü sonuçlara sebep olabilecektir. Denizin şakası olmaz. Oluşacak çevre ve deniz kirliliğini düşünmek bile istemiyorum. Sarısu Plajı ve Beydağları Sahil Milli Parkı doğal yaşam alanı korunmalıdır.

5- Sahilin Sıçan Adası karşısında denize doğru 300 metre kavisli olup, kıyıya olan mesafesi 685 metredir. Düşünülen iskele Sıçan Adası ile aynı hizaya kerteriz alarak hesap edilmiştir. Sarısu Plajı’na yapılması düşünülen 1 kilometre uzunluğundaki iskele deniz ve yat turizminin kalbine saplanan bir kamadır.

6- Sarısu Plajı önüne yapılması düşünülen iskele açık deniz olması nedeniyle risklidir. Türkiye’nin en büyük ihracat limanlarından olan Ambarlı bir iç limandır. Ve burada ki Kumport terminali 500 metredir.

7- Bir vizyon proje yapılacaksa Antalya Limanı’ndan havalimanına uçak yakıtının denizin altına yapılacak boru hattıyla taşınması işini hayata geçirin. Bir tanker bir uçak yakıtı olarak düşünüldüğünde Antalya’ya günde inen uçak sayısı bellidir. Hem trafiği rahatlatırsınız hem de oluşabilecek diğer riskleri ortadan kaldırmış olursunuz.

8- Kamuoyunun bilgilenmesi, bu konuların konuşulması ve anlatılması için tarafların bir televizyon kanalına çıkarak açık oturum yapılmasının faydalı olacağı kanaatindeyim.

9- Sarısu Plajı’na yapılması düşünülen 1 kilometrelik iskele için kamu ve yerel yönetimler tarafından alınan kararlar şeffaf bir şekilde STK’lar ve kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

10- Herkesin Anayasa, Kıyı Yasası ve Mekansal Yapım Yönetmeliği ile ilgili düzenlemelere göre hareket zorunluluğu vardır. Tünektepe’ye çıkıp yukarıdan kuşbakışı bakalım, belki daha net görürüz çevremizin ve doğamızın güzelliklerini...

Pruvanız neta, rüzgarınız bol değil kolayına olsun!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found