SON HABERLER :
Yönetim kolları sıvadı Atatürk'ün Antalya'ya gelişi törenle kutlandı 2 metre yükseklikten düşüp öldü Öğretmenler hala aşılanmadı Tesadüfün böylesi
Ticari ahlak
Antalya Ekspres

Ticarette temel amaç para kazanmaktır. Ancak sadece paraya odaklanmak ve daha çok kazanmak için ne gerekirse yapmak anlayışı ticari ahlak ile bağdaşmaz. Hak edilen ölçüde kazanmak, hakkına razı olmak, müşteriye hakkını vermek, onu aldatmamak/kandırmamak ticari ahlakın gerekleridir. Kısa sürede büyük hedeflere ulaşma, köşeyi dönme arayışı; merdivenin basamaklarını sıçrayarak çıkma isteği; özellikle genç kuşakta gözlenmektedir. Çalışmak, emek vermek, alın teri dökmek, zaman harcamak genç kuşağın yabancı kaldığı değerlerdir. Artık verilen sözlerin, bulunulan vaatlerin, ‘şeref sözü’, ‘hatırım için’ gibi söylemlerin önemi kalmamıştır. Öyle ki insanlar kime güveneceklerini, kiminle iş yapacaklarını şaşırmış durumdadır. ‘Dürüst satıcı’, güzel ve nostaljik bir slogan olarak geçmişte kalmıştır.

 

Bu noktada Atatürk’ün şu söylemini anımsamak gerekir:

“Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getiren milletler; önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini, daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdur.”

Güçlü olanın, zayıf olanı ezdiği bir düzen ahlaki sayılamaz. Bu düzende baskı, zulüm vardır. Devletin görevi yasalar ile bunun önüne geçmektir. Yasalar ahlak kurallarını dikkate almalı, ahlaklı olmayı özendirici, ahlaksızlığı ise cezalandırıcı özellik taşımalıdır.

Vergi kaçırmak, ahlaki değildir. Kayıt dışı ekonomi bitirilememiştir. Piyasada serbest çalışan ve iş hayatı boyunca devlete bir kuruş vergi ödemeyen kişiler vardır. Bazı ülkelerde vergi kaçırmak büyük suç sayılmakta ve hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

Ticaret hayatında iyi niyet kurallarına aykırı; aldatıcı, yanıltıcı söylemler ve davranışlar, rekabetin kötüye kullanılması anlamına gelir ki bunlar ahlaki değildir.

* * *

Nedir bunlar?..

Müşteriye malda gerçekte var olmayan bir özelliğin olduğunu söylemek.

Müşterinin istediği malı/markayı kötüleyerek stoğu şişen malı/markayı satmaya çalışmak.

Rakibin aleyhine konuşmak, rakibi kötülemek.

Müşteriye ‘ayıplı’ malı, ayıbını gizleyerek satmak.

Sattığı malın arkasında durmamak.

Fahiş fiyatla mal satmak.

Müşteriye kasa fişi, fatura veya garanti belgesini vermemek.

Bir malın satın alınmasını, başka bir malın satın alınması koşuluna bağlamak.

Satış sözleşmesi koşullarına uymamak, sözleşmeye müşteri aleyhine madde koymak.

Stoğunda olmayan malı satmak ve söz verdiği zamanda malı teslim etmemek.

Müşteriye sipariş fişi veya satış sözleşmesindeki malın/markanın dışında başka bir mal/marka göndermek.

Etiketteki fiyat ile kasadaki fiyat, sözleşmedeki fiyat ile faturadaki fiyat arasında tüketici aleyhine fark olması,

Çalıştırdığı kişinin yasal haklarını vermemek. Örnek: Sigortasız çalıştırmak.

Karşılıksız çek vermek, borcuna sadık olmamak.

Sonuç: Ekonomik başarı ancak ticari ahlak ile mümkündür.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres