SON HABERLER :
Konyaaltı Sahili'nde güneşlenen tek turist MEST Projesi en çok çocukları sevindiriyorlar Büyükşehir, İsmail Baha Sürelsan'ı anıyor Fırtına seralara zarar verdi Aynı gün hayatını kaybeden ikiz kardeşler toprağa verildi
Yelkenli tekne kiralama
Antalya Ekspres

Bareboat olarak bildiğimiz yelkenli tekne kiralama, bir yatın kiralanması için yapılan bir düzenlemedir ve sözleşmenin bir parçası olarak mürettebat veya hükümler dahil değildir. 

Gemiyi sahibinden kiralayanlar, bu tür işlerin yapılmasından sorumludur.

Kaptansız kiralama, 1990'ların ortalarından ve özellikle 2000'lerin başlarından beri giderek daha popüler hale geldi. 

Yat tatilleri için artan talep var. Birçok deneyimli 'yatçı' artık kendi yatlarına sahip olmaktansa bir bareboat yelkenli tekne kiralamanın daha kolay ve daha ucuz olduğunu düşünüyor. 

Uluslararası seyahat endüstrisi ve tekne endüstrisi son on yılda patlama yaşadı. 

Bu arayışların her ikisini de içeren bareboat yelkenli tekne kiralama endüstrisi de yükselişe geçti.

 

PÜF NOKTASI

1- Her kaptanın Türkiye’de denize çıkması için onaylı ehliyeti olmalıdır. Konu güvenlik olduğunda ülkemizdeki kanunlar oldukça sıkı. Tüm kuralları ve gerekli belgeleri öğrenin.

2- Farklı sertifikasyonlar olabilir. Tekneyi kiralayacak olan kaptanın RYA Day or Coastal kaptanlık ehliyeti veya ICC gibi uluslararası denkliğe sahip bir sertifikası olması gerekir. Daha fazla bilgi için charter operatörünüze danışın.

3- Deneyim şart. Bareboat tekne kiralamak için, kaptanın, tercihen kiralanacak teknenin boyutuna yakın teknelerle deneyimi olmalıdır.

4- Deneyiminizi belgelendirin. Tekneyi kiralamadan önce, charter operatörü kaptanlık ehliyetinizi ve kaptanlık deneyiminize dair belgeleri görmek isteyecektir. Belgelerinizi hazır tutun. Charter operatörünün her zaman bu belgelerin doğruluğunu araştırabileceğini unutmayın.

5- Yanınıza bir denizci alın. Gemide sizle birlikte seyahat edeceklerden en azından birinin, tercihen sizle daha önce denize açılmış, yeterli bir denizci olması gerekir. Kiralama süreci için onun belgelerini de hazır bulundurun.

6- Orijinal belgeleri yanınıza alın. Denize açılırken belgelerinizin ve ehliyetinizin orijinallerini mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekir. Örneğin liman amiri, size geçiş izni vermeden önce belgelerinizi görmek isteyecektir.

7- Sorularınızı sorun! Eğer kiralayacağınız tekne veya sefer alanıyla ilgili bir sorunuz varsa, charter operatörünüzün tüm bunları yanıtlamaktan mutlu olacağını unutmayın. En küçük detaylarda bile soru sormaktan asla çekinmeyin.

 

KISSADAN HİSSE

Covid -19 ile birlikte denizcilik sektörü izole tatil anlayışının ön planda olacağı düşünüldüğünden yükselen bir trend içinde olacaktır.

Önümüzdeki yıllar yelkenli tekne kiralama, satın alma ve aileniz ile birlikte zaman geçirmek için iyi bir fırsat olacaktır.

Pruvanız neta, rüzgarınız kolayına olsun!

Tüm deniz dostlarımıza sağlıklı günler diliyorum.

Allah selamet versin

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found