SON HABERLER :
Son 24 saatte 25 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti Kadınlar plajı 15 Haziran'da açılıyor Yengesinin feryadı yürekleri dağladı Antalya'ya ilk uçuşlar başlıyor Hazırlıkların tamamlandığı dünyaca ünlü sahilde yüzde 70 doluluk bekleniyor   
​Haftaya bakış!
Antalya Ekspres

Mursiye idam cezası verilme kararın da iki yurtdışı bağlantısı önemli (!) suç delili olarak öne sürülüyor. Bunlardan biri Gazze’de Hamas’la, diğeri ise Türkiye ile ilişki kurması.

"Minareler Süngü.. Kubbeler Miğfer.." dizeleriyle parlatılanlar, ülkesinde darbe olasılığının yükselmesi üzerine oğlunu Türkiye’ye gönderen Mursi’ye “direnin” diyerek verdikleri gazın onu adım adım ipe götürdüğünü bu gün bile görmüyorlar..
Üstelik tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanlığı makamı da Haziran seçimi arenasında...
İktidar ve Cumhur mitin meydanlarında…
Söylem “Teklik”ti artık kefen, tabut, ölüme evirildi…
Yaşama sarılmak yerine ölümün baş tacı edilmesi hiçte hayra alamet değil…
Mısır eski Devlet Başkanı Mursi hakkındaki idam kararıyla ilgili Hürriyet’te haberin veriliş biçimini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tehdit diye algılanması son yıllarda iktidar adına hareket eden kimilerinin alışılmış 'medyayı sindirme' pratiği haline geldiğine dikkat çekiyordu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) açıklamasında.
Williard Marriott boşuna, “Rüzgar ne kadar şiddetli olursa, ağaçlar o kadar güçlü olur" dememiş.
Sadece o mu?
Kimi adayların camileri siyaset alanına çevirdiği görülüyor.
Erkek-kadın bir arada siyaset yapıyor oy istiyorlar iktidar partisine.
Düzce de görüntülendi bu durum…
Samandıra Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi'ne 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterini asan okul yönetimi bu durumu eleştiren öğrencileri uyardı.
TRT ekranlarında ki bir programda Enver Paşa’nın 80 Atatürk ettiğini bağıra çağıra anlatanlar var.
İstanbul’da tarihi su kemerini delik deşik edip parti afişi astılar
Isparta'da rakı kadehiyle çektirdiği fotoğrafı seçim çalışmalarında kullandığı afiş ve kartvizitlere bastıran DSP 1'inci sıra milletvekili adayı Mustafa Nihat Önal, genel merkezin talebi üzerine istifa ettiğini açıkladı.
1 işçiye, 3 şirkete...
Metal işkolunda işçi başına kârlar 80 bin TL ile 150 bin TL arasında değişiyor. Ortalama metal işçisine yılda 30 bin TL ödenmiş olsa bile işçi başına kâr, ücreti 3’e katlıyor. Türkiye’nin en büyük 500 firmasının 172’si metal işkolunda ve işçilerin üçte birini istihdam ederken satışların yüzde 41’ini gerçekleştiriyorlar
Metal iş kolunda grev dalga dalga büyüyor.
Otomobil üreticilerinin şu ana kadarki zararı (6 gün)1 milyar lira.
İşçilerin talep ettiği zammın toplamı ne biliyor musunuz?
Söyleyelim; 60 milyon lira.
Garth Brooks’un söylediği gibi; Paranın satın alamayacağı bir şeye sahip oluncaya kadar, zengin değilsiniz!
Son bir not: Davutoğlu'nun, 'HDP'yi bombalayan DHKP/C'li' dediği kişi Suriye'de IŞİD saflarında olan S.Y. adlı biriymiş.


***
Müdür hakkında suç duyuru
Antalya'da İHH İnsani Yardım Vakfı projesi için sınıflardan 90'ar lira bağış toplanması olayını gündeme getiren Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk'e 'eşcinsel' çağrışımlı ifadelerle tepki gösteren Hacı Malike- Mehmet Bileydi Anadolu Lisesi Müdürü Oktay Elmalı hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
Avukatı Ülkü Karataş'la birlikte Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan Başkanı Kadir Öztürk’ün dilekçesinde, sendikal faaliyetleri engelleme, görevi kötüye kullanma ve hakaret suçlarının yöneltildiği okul müdürü Elmalı'nın tutanakta geçen sözlerine yer verildi.


***

Serikte tepki
Antalya Serik’te İlçe Milli Eğitim Müdürü Halim İzgi’nin okul müdürlerine mesaj atarak AK Parti’nin seçim propagandasını yapması, kamuoyunda tepkilere neden oldu. MHP Antalya İl Başkanı Ali Adnan Kaya, ilçe müdürünün ya kendi işini yapmasını, ya da görevinden istifa etmesi gerektiğini söyledi. Eğitim Sen Antalya Şubesi Başkanı Kadir Öztürk de ilçe müdürünün görevini kötüye kullandığını savundu.


***

Gezi cezası!
Antalya'da Gezi Parkı eylemlerine katılan üniversite öğrencisi H.T.'ye, 'eylemin barışçıl nitelikte olmadığı' gerekçesiyle 5 ay hapis cezası verildi. Mahkeme hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Aynı eylemlerle ilgili 200 kişi hakkında açılan davalar ise sürüyor.
Gezi eylemleri sırasında herkes gibi alanlarda olduğunu belirten H.T., mahkemeye sunulan polis kayıt ve delillerinde suç işlediğine dair hiçbir kayıt ve delil bulunmamasına rağmen ceza aldığını söyledi.


***

Seçime doğru…
CHP
CHP Antalya 1. sıra milletvekili adayı Dr. Niyazi Nefi Kara, 13 yıldır enerji nakil hatlarını yenilemeyenlerin Antalya'ya hızlı tren getirmelerinin de hayal olduğunu söyledi


AKP:
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, AKP Antalya Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, 7 Haziran seçimlerinde zayıf çıktıkları takdirde ülkenin geleceğinin hiç de parlak olmayacağını belirtirken, "Biz muhalefetin hayal dahi edemeyeceği projeleri gerçekleştirdik" dedi.


***
Oy kullanımı
Milletvekili genel seçimi için oy verme işlemi, 7 ülke ve 33 gümrük kapısında sürüyor.
Bu kapsamda, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İsviçre ve KKTC'de seçmenler 31 Mayıs'a kadar oy kullanılabilecek. Ayrıca Aralarında Antalya’nın da yer aldığı 33 gümrük kapısında 7 Haziran'a kadar oy verilebilecek.
Seçmenlerin, bulundukları ülkede veya gümrük kapısında oy kullanmak için T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı veya pasaportunu yanında bulundurması gerekecek.


***

Doğayı korumaya kararlılar
Korkuteli Akpınar’da mermer ocağına “hayır “diyen Ziraat Mühendisleri Odası, Meyve Üreticileri Birliği ve çeşitli örgütlerin oluşturduğu A Platformu Taşkesik köyünde bir araya geldi.
Mermer ocağına karşı imza toplayan Korkutelililer “Su kaynaklarımızın yok olmasını tarihi eserlerinin tahrip edilmesini Korkuteli barajının yüzde 70’ini besleyen Akpınar su kaynağının yok edilmesini tarım ve hayvancılığın zarar görmesini gelecek nesillere yaşanabilir ve yeşil bir Korkuteli bırakmak için doğa katliamına dur diyoruz” dedi.
Köylerine mermer ocağını istemediklerini vurgulayan Fatma Özkan, “Yöre kadınların ellerine bir bakın yöremiz güzelleşsin, doğamız korunsun diye çalışmaktan yara bere içinde. Biz bu güzelliklerimiz için canımızı verir, kanımızı dökeriz “ derken Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncel’de, “Korkuteli halkının nefes aldığı ve hayat bulduğu Akpınar’dan mahrum bırakmayın” çağırısında bulundu


***

Açığa çıkarılsın
HDP İl Örgütü, Adana ve Mersin'de il örgütlerine yapılan bombalı saldırıları protesto etmek için protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.
'Saldırılardan yılmayacağız, 'Seni Başkan Yaptırmayacağız' yazılı pankartı ile Attalos Meydanı'na yürüyen HDP’liler adına basın açıklaması yapan Antalya eş başkanı Ahmet Kaya, "Seçim çalışmalarına başladıkları ilk günlerden itibaren parti binalarımız, seçim araçlarımız, üyelerimiz saldırıya uğruyor. Adana ve Mersin il binalarımıza yapılan bombalı saldırıları nefretle kınıyor, sorumluların bir an önce açığa çıkarılmasını bekliyoruz." dedi.


***

Turist Sayısı düştü

Antalya'ya yılın ilk 4 ayında havayoluyla gelen turist sayısı, 2014'ün aynı dönemine oranla yüzde 11 düşerek 1 milyon 247 bin 866 oldu. 154 bin 687 turist kaybı, oteller ve tatil köyleri için 1 milyon 392 bin 183 eksi geceleme anlamına gelirken, sadece otellerin ve tatil köylerinin gelir kaybı 55 milyon euro'yu buldu.
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, ilk 4 aylık veriler ışığında düşüş trendinin devam edeceğini belirterek,


***

Direnişe destek
Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Bursa'da ki metal iş kolundaki işçi direnişine destek ve dayanışmak amacıyla Üç Kapılar'da toplanarak Cumhuriyet Meydanına yürüdü. "Metal İşçileri Yalnız Değildir" yürüyen guruba çevre esnafta ve halktan alkışlarla destek geldi.
DİSK Akdeniz Bölgesi Temsilcisi Cemal Aybar, toplu satış sözleşmesine karşı işyerlerinde eyleme geçen işçilerin direnişi son yılların en büyük işçi isyanına dönüştüğünü vurguladığı basın açıklamasında, “Kendi geleceklerini belirlemek için direnen metal işçileri, iş, ekmek, demokrasi ve onur mücadelesinde yalnız değildir ve çıktıkları bu yolda asla yalnız yürümeyeceklerdir" dedi.


***

Kaypakkaya anıldı
12 Eylül cuntası tarafından işkence ile katledilen dönemin devrimci liderlerinden İbrahim Kaypakkaya Antalya'da iki ayrı etkinlikle anıldı.
ÖDP, HDK , Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ile vatandaşlar destek verdiği ve Demokratik Haklar Federasyonu tarafından organize edilen "Kurtuluş yok, tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganıyla yürüyen gurup Attalos heykeli önünde basın açıklaması yaptı.
Akdeniz Üniversitesi öğrencileri de Devrim Şehitleri Ölümsüzdür" sloganları ile Rektörlük'ten, Olbia Çarşı'sına yürüyerek İbrahim Kaypakkaya'yı andı.


***

Sümer Ezgü coşkusu

Burdurlu sanatçı Sümer Ezgü söylediği türkülerle binlerce Antalyalı’yı coşturdu. Muratpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte Ezgü ‘Halkla birlikte olan yöneticileri çok seviyorum’ diyerek Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ı sahneye davet etti. Belediye Başkanı Uysal, vatandaşlarla birlikte zeybek ve halk oyunları oynadı


***
Zaman Mühürcüsü
Kocaeli Kitap Fuarı'nda Antalyalı yazar Senem Tekinkoca da kitapseverlerle buluştu.
Postiga Yayınevi standında yeni kitabı 'Zaman Mühürcüsü'nü imzalayan Tekinkoca, okurlarla da sohbet etti.


***

Phaselis'te otel tahsisi iptal
Antalya'nın Kemer İlçesi'nde Rixos Oteller zincirine tahsis edilen Phaselis Antik Kenti ve Beydağları Olimpos Milli Parkı etkileşim sahasında yapılan kazı çalışmalarında, tarihi yapı kalıntılarıyla insan iskeletleri bulunması üzerine, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tahsisin iptaline karar verdi.


***

TEMA buluşması
Bölgesel gönüllü toplantısını Uşak’ta gerçekleştiren. TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ile Bilim Kurulu Üyesi Jeoloji Mühendisi Tahir Öngür, “Maden ve Taş Ocaklarının Bölgeye Etkisi” konulu seminer verdi.
Aralarında Antalya’nın da bulunduğu 13 il temsilcisinin yanı sıra ilçelerden de gelenlerle büyük bir buluşma gerçekleştirdiklerini ifade eden TEMA Vakfı Başkanı Deniz Ataç, “Toprağı koruma mücadelemizde yanımızda olan tüm gönüllülerimize sonsuz teşekkür ederiz” dedi.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres