SON HABERLER :
Son 24 saatte 25 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti Kadınlar plajı 15 Haziran'da açılıyor Yengesinin feryadı yürekleri dağladı Antalya'ya ilk uçuşlar başlıyor Hazırlıkların tamamlandığı dünyaca ünlü sahilde yüzde 70 doluluk bekleniyor   
Dur Dağı Müjdesi
Antalya Ekspres

Antalya'nın Elmalı İlçesi Tekke Köyü'nde Alevi inancında kutsal sayılan Dur Dağı'ndaki mermer ocağına karşı açılan davada, firma lehine verilen kararı Danıştay bozdu. Firmanın itirazı da Danıştay tarafından reddedildi.


***

Phaselis Rüyası'na Yargı Freni
Antalya 2'nci İdare Mahkemesi, Rixos Oteller Zinciri'nin Phaselis Antik Kenti ve Beydağları Olimpos Milli Parkı etkileşim sahası içinde projelendirdiği 'Dream of Phaselis' hakkında çevrecilerin açtığı davada, Antalya Valiliği'nin 'ÇED Gerekli Değildir' kararını iptal etti.
Çevreciler yaptıkları açıklamada, Dava sürecinde Akdeniz Üniversitesi'nin bölgede yaptığı teknik çalışmalar sonucu otel yapılmak üzere tahsis edilen alanda daha önce saptanamamış çok sayıda antik kalıntıya ulaşıldığına dikkat çektiler


***

Evsizler spor salonunda
Antalya'da hava sıcaklığının gece 5 dereceye kadar düşmesi nedeniyle Büyükşehir Belediyesi ve emniyet, evsizleri Atatürk Spor Salonu'nda topladı. Evsizlere çorba ve çay ikramı yapılırken, geceyi geçirmeleri için yataklar hazırlandı.
Geceyi spor salonunda geçirenler havanın aydınlanmasıyla birlikte ayrılırken, hava sıcaklığının düşük seviyelerde devam etmesi halinde çalışmanın süreceği belirtildi.


***
İmam protokolüne tepki
Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Op. Dr. Nefi Kara, Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında hastanelerde yatan hastalara ve hasta yakınlarına manevi destek sunulmasına ilişkin protokole tepki gösterdi. Op. Dr. Nefi Kara, “Hastanelerde imam görevlendirmesi AKP’nin övündüğü sağlıkta dönüşüm programının cenazesini kaldırma itirafıdır.” dedi.
İmam değil sağlıkçıya ihtiyaç var
Sağlıkta Dönüşümün hastalar için ölüm getiren sistem haline geldiğinin bizzat Sağlık Bakanı Müezzinoğlu tarafından itiraf edildiğini vurgulayan Op. Dr. Nefi Kara şunları söyledi:
“Bu anlaşma ile görülmektedir ki Sağlık Bakanlığı Türkiye sağlık ortamının olumsuz verilerini, özellikle ölüm oranlarının arttığını, hastaların dertlerine çare olamadıkları gerçeğini görmüş, kabul etmiştir. Hastanelerde imam değil doktora, yardımcı sağlık personeline memurlarına ihtiyaç var. Sağlıkta Dönüşümün önüne daha önceleri hekimler ve sağlık çalışanları atıldı ve sistemin hedefi haline getirirdi. Şimdi geldiğimiz nokta itibari ile ölen, kokuşan bu Sağlıkta Dönüşüm cenazesini imamların kaldırması istenmektedir. “

***
TMMOB: Torba yasaları derhal çekin
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) yasasında değişiklik öngören torba yasa Antalya'da da protesto edildi.
Mimarlar Odası binası önünde toplanan yüzlerce kişi sloganlarla atarak Antalya Adalet Sarayı'nın yanındaki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binasına yürüyüp müdürlük binası kapısına siyah çelenk bıraktı.
Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer yaptığı basın açıklamasında, Rant politikalarının önünde en büyük engel olarak TMMOB'u gördüğü için AKP'nin hedefi olduklarını belirtirken, “Torba yasaları derhal çekin” dedi.

***
Sosyal hak eylemi
TÜİK çalışanları 4/C uygulamasının kaldırılması, özlük ve sosyal haklarının düzeltilmesi için eylem yaptı. Antalya Bölge Müdürlüğü önünde “TÜİK Emekçileri Hakları İçin Mücadele Ediyor” pankartı açan grup adına konuşan BES Antalya Şube Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Güven Türkay, şunları söyledi:
“İktidara geldiği günden bu yana esnek ve kuralsız güvencesiz ve ucuz emek şiarıyla hareket eden AKP, yeni bir çığır açarak kalıcı bir istihdam biçimi haline getirdiği 4/C uygulamasıyla kamuda yaklaşık 50 bin 4/C’li yer alıyor. Bunlara iş güvencesi geliyor yaygarası kopartılması ise tam bir aymazlıktır.TÜİK 4/C emekçilerinin maaşı ise 1500-1700 lira arası değişmektedir.”

***
Sedir Ağaçları
Antalya'nın bitki türü ve yaban hayatının zengin olduğu Hisarçandır bölgesinde açılan mermer ocağı için 800 yıllık sedir ağaçlarının kesilmesi, tepki çekmeye devam ediyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Madencilik Meslek Komitesi'nin kesimi savunan açıklamasına, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak karşı çıktı. Budak, “ATSO'nun ister 150, ister 800 yıllık olsun, ormanların tahrip edilmesini savunamayacağını kamuoyuna samimiyetle bildirmek isterim. Üyelerimizin Antalya'nın doğal, tarihi, turistik değerlerini her şeyin üzerinde tutmaları gerektiğine inanıyoruz" " dedi.
Ekizce Yaylası’nda yapılan mermer ocağının protesto edildiği eylemde ise 'Asırlık sedir ağaçlarımızı koruyacağız ve yaşatacağız' yazılı pankartı açıldı. A Platformu sözcüsü Hediye Gündüz “Bu alanda yaşları 200'den başlayarak 800 yaşlarına kadar sedir ağacı vardır ve bu ağaçların anıt ağaç statüsüne alınması gerekir” dedi.

***
Mücadele Edilmeli
Fransa'nın başkenti Paris'te Charlie Hebdo dergisine düzenlenen ve 12 kişinin öldüğü saldırıyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırıyı kınadı, “terör ve ırkçılık, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve İslamofobiyle mücadele edilmesi gerektiğini” söyledi.

***
24 lira zam
SSK ve Bağ-kur emeklisinin maaşlarına 2015 yılı başında alacakları zam oranı yüzde 2,32 oldu. Şu anda en düşük SSK emekli maaşı 1047 lira. Yüzde 2,32'luk oran üstünden bu maaşa 24 lira zam gelecek ve maaş 1071 liraya ulaşacak.

***
Turizm Öğrencileri Ucuz İşgücü Görülüyor
Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Safvet Yahyaoğlu, turizm sektöründeki stajyer öğrencilerin emeğinin sömürüldüğünü, ucuz işgücü olarak görüldüğünü belirtti.
Çocuk emeği sömürüsünün devlet eliyle patronlara sunulduğunu vurgulayan Mustafa Safvet Yahyaoğlu, turizm otelcilik lise, yüksek okul, fakülte ve mesleki sertifika kurslarından 15-25 yaş aralığında yüz binlerce öğrencinin, her yıl staj adı altında bedava işgücü olarak sektöre pompalandığını kaydetti.
Her işletmenin 3'te 1 oranında işgücü ihtiyacını bu çocuk işçi öğrencilerle karşıladığını söyleyen Yahyaoğlu, "Staj diye yaptırılan staj değil. Sezon boyu en alt ücretle yapılacak işler bu çocuk işçilere veriliyor ve okuluna dönünceye kadar hep aynı işi yapıyor. Okulda gördüğü derslerin uygulamasını görmüyor. Ücretli bir vasıfsız işçinin işini, tehdit ve baskı altında 4-5 ay yapıp okuluna dönüyor. Her söyleneni yapması için de 'Stajını yakarım'veya 'Okulla ilişiğinin kesilmesini sağlarım' gibi tehditler, baskı ve mobbing yaşıyorlar. Okul bitince de sevemedikleri turizm işçiliğini yapmayıp, yüzde 90'ı 2 yıl içerisinde başka alanlara kaçıyor" diye konuştu.

***
Berkin'e fenerli doğum günü
Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulan ve 269 günlük komanın ardından yaşamını yitiren 15 yaşındaki Berkin Elvan, doğum gününde Antalya Halk Cephesi tarafından düzenlenen yürüyüşte anıldı. Grup, yürüyüş sonunda halay çekip dilek feneri bıraktı.

***
15 Ocak uyarısı
BES Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar, Sosyal Güvenlik Kurumu ve İŞKUR emekçilerinin uğradığı hak kayıplarıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında
İzmir, Denizli ve Aksaray İdare Mahkemelerinin ikramiyelerin ödenmesi yönünde vermiş olduğu kararlar da dikkate alınarak 2012 Temmuz dönemi, 2013 Ocak-Temmuz, 2014 Ocak-Temmuz ve 2015-Ocak dönemlerine ait ikramiyelerin yasal faizi ile birlikte tüm SGK ve İŞKUR emekçilerine ödenmesi gerektiğini söyledi.
İnsanca yaşam taleplerinin karşılanması gerektiğini ifade eden Şube Başkanı Ayar “Aksi takdirde Büro Emekçileri Sendikası olarak başta AKP iktidarı olmak üzere SGK ve İŞKUR yöneticilerini ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nı bir kez daha uyarıyoruz! SGK ve İŞKUR emekçilerinin ikramiyeleri 15 Ocak 2015 tarihi itibariyle geçmiş kayıplar ve yasal faizi ile birlikte ödenmeye başlanmalıdır” dedi.

***
Dalında Çürüyor
Portakalın Türkiye'deki başlıca üretim merkezi olan Antalya'da alıcı bulamayan portakal, toplanmadığı için çürüyor. İstanbul'da bulunan marketlerde kilosu 2 ila 2.5 TL'den satılan portakal, Antalya'nın Demre ilçesinde 50 kuruştan alıcı bulamıyor. Üreticinin çaresiz olduğu ilçede portakallar, alıcı bulamadığından dolayı dalından düşerek çürümeye mahkum durumda.

***
Antalya da özel güvenlikçilerin eylemi
İşten çıkarılan 200 özel güvenlik görevlisi ile yakınları Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne yürüdü.
İşçiler adına Türk-İş Antalya İl Temsilcisi Hacı Mevlüt Ünal ve Güvenlik-İş Temsilcisi Hüseyin Çalkaya yetkililerle görüşme isteği sendika binasına asılan '2015 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden çıkartılan 200 güvenlik görevlisinin ahı Menderes Türel'e iyi gelecek' yazılı pankart inmediği için Genel Sekreter Birol Ekici tarafından kabul edilmedi
Büyükşehir önündeki eyleme kızı 5 yaşındaki Tuana ile birlikte gelen üç çocuk babası Murat Araz ise yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Akan gözyaşlarını kucağındaki kızı Tuana sildi.

***
Banka borcu
Daha önce 3 milyon 97 bin olarak açıklanan işsiz sayısından sonra Türkiye Bankalar Birliği
bankalara bireysel kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemediği için, 2009 yılından bu yana yasal takip altında alınan kişi sayısının 3 milyon 700 bin'e ulaştığını açıkladı.

***
Kredi kartıyla ödeme
Antalya Tapu ve Kadastro 6’ncı Bölge Müdürü Mürsel Necmi Akkoca, tapudaki harç çilesinin bu yıl çözümleneceğini, harçların kredi kartıyla ödenebileceğini açıkladı.
Antalya’da eski adliye binasının arkasındaki tapu ve kadastro bölge müdürlüğü binasına her gün 5 bin kişinin girip çıktığını hatırlatan Akkoca, yer konusunda sıkıntı çektiklerini de ifade etti.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres