SON HABERLER :
Son 24 saatte 25 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti Kadınlar plajı 15 Haziran'da açılıyor Yengesinin feryadı yürekleri dağladı Antalya'ya ilk uçuşlar başlıyor Hazırlıkların tamamlandığı dünyaca ünlü sahilde yüzde 70 doluluk bekleniyor   
Mış gibi!
Antalya Ekspres

Türk-Kürt-Ermeni, Alevi-Sünni-Gayrimüslim ayrımı yapılmamış,

Roboski de uçaklar bomba atmamış,
13 yaşındaki çocuğa 13 kurşun sıkılmamış
17 -25 Aralık ta yolsuzluk operasyonu olmamış,
Ayakkabı kutularında milyon dolarlar bulunmamış,
Paralar sıfırlanmamış.
700 milyarlık saat, tapeler yalanmış,
Kamu malları peşkeş,
Derelere HES,
Dağa taşa maden ocağı ruhsatı verilmemiş.
Derin kazan madencilerden 301’i Soma da, 28’i Ermenek’te cennete düşmüş.
Somada 2 bin 800 işçiye gönderilen yeni yıl mesajıymış.
Madencinin babasına lastik ayakkabı kunduranın bonusuymuş.
Berkin’in dosyası kaybolmamış,
Binlerce ağaç kesilmemiş,
GEZİ mi hiç olmamış.
TOKİ yüzleri güldürmüş,
Eşitlik mi? Fıtrata aykırı.
Gazinin protezine haczi bırak bedelline bak
"AK Saray" dan uçaktan ne çıkar?
8 milyon işçi 891 lira aylıkla geçiniyor
Bir kaç hurma da yeter.
Yandaş basın her şeyi yazabilirken
Alo Fatih’i kıskanmak,
Sansür var demek de neyin nesi?
Anasınıfına din dersi, haremlik-selamlıkta gerekli.
Dağdaki ile şehirdekinin oyu gibi
Recep Ağamla Köylü Recep bir olur mu?
Atılanı bırak, kovulanlara aldırma.
Engellilerimizin yüzde 60’ından fazlası işsiz, yüzde 40’dan fazlasınınsa sosyal güvencesi yokmuş
Bakara-makara bunlar.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2 Aralık 2014 Antalya 19. Milli eğitim Şurası Genel Kurul Toplantısı'nda; "Kendini herkesten akıllı zanneden, kendisi dışında herkesin yaşam tarzını düşüncelerini tahkir eden aşağılayan kişi, insanı bir tavır içinde değildir. Kendisini milletten farklı ve milletin üzerinde gören kişi ve kurumlar da insani ve demokratik bir tavır içinde değildir " dedi
Unutmayalım…


***

Sendika afişlerine toplatma
Eğitim-Sen Antalya Şubesi'nin, yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ilişkin hazırladığı ve Antalya da tüm okullarda ki sendikanın panosuna asılan 'kaçAK saray' başlıklı afişlerin, acilen toplatılmasına dair il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince okullara yazı gönderildi.


Eğitim Sen'in hazırlattığı 1000'e yakın afişte, sarayın maliyeti olan 1 milyar 370 milyon lira ile 12 derslikli 1000 okul, 150 kişilik 230 öğrenci yurdu, 4 yıl boyunca 50 bin öğrenciye burs veya 2.5 milyon kamu emekçisine yüzde 2 zam verilebileceği belirtiliyordu


***

Geleceğe umut birleştiriyor
Antalya Tabip Odası ve TÖK (TTB Tıp Öğrencileri Kolu) tarafından organize edilen etkinlikte yüzlerce tıp fakültesi öğrencisi, öğretim elemanı ve fakülte çalışanı bir araya geldi.
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası ön bahçesinde etkinlik hakkında bilgi veren Dr. Cumhur İzgi, "Bu etkinlik öğrencilerimizin, öğretim elemanlarımızın ve fakültemizin diğer çalışanlarının kaynaşmasına zemin hazırladı. Üniversitenin tüm bileşenlerinin bir arada olabilmesi ise umutlarımızı artırdı. Öneriler yapılacak ilk TÖK toplantısında tartışılarak yol haritası oluşturulacak " dedi.
Antalya Tabip Odası'nın ücretsiz sucuk-ekmek veya dönerden oluşan öğle yemeği sunduğu etkinlikte Tıp Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu müzik grubunun seslendirdiği ezgilere öğrenci ve öğretim üyeleri halaylarıyla eşlik etti.


***

Okul sahibine tepki

Antalya'daki özel bir sağlık meslek lisesinin iflas ettiğini açıklaması maaşlarını alamayan öğretmenlerin yanısıra yıllık eğitim paralarını peşin ödeyen velilerle başka okullara nakledilecek öğrencilerin tepkisine neden oldu. Okul sahibine tepki gösteren öğrenciler, sınıfların duvar, kapı ve sandalyelerine zarar vererek binayı kullanılamaz hale getirdi.


***

A.Ü'de öğrencilere soruşturma

Akdeniz Üniversitesi’nin birçok fakültesinde polisin verdiği kayıtlar delil gösterilerek çok sayıda öğrenciye soruşturma açıldı.
Öğrenci Kolektifleri üyesi 3 öğrencinin de aralarında yer aldığı onlarca öğrenci bildiri dağıtmak, masa açmak, yürüyüş yapmak, basın açıklaması yapmak gibi faaliyetlerden soruşturmaya çağrıldı.


***

Bütçeye eleştiriler
KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Ayar, BES Genel Başkanı Fikret Aslan ve Yapı Yol Sen Genel Başkanı Haydar Arslan ile birlikte düzenledikleri basın toplantısıyla hükümetin 2015 bütçesini eleştirdi.
KESK Dönem Sözcüsü Ayar, emekçilere kaynak yok diyen hükümetin milyonlarca gaz fişeği alımına ve kaçak saraylara milyarlarca lira ayırdığına dikkat çekerken, “Siyasal ve ekonomik açıdan çöküşe geçen AKP iktidarı bu gidişata karşı sesini yükseltecekleri zorba yasalarla bastırmaya çalışma gayretindedir” dedi.


***
TOMA’lı tahliye ve yürüyüş!
Antalya'da sanatçıların bir araya gelerek oluşturdukları Antalya Sanatçılar Derneği’ninin Paşa Camii karşısındaki lokal ve bahçesi Büyükşehir belediye zabıta ve işçilerinin yanı sıra TOMA’lı polis takviyesiyle boşaltıldı.
ANSAN Başkanı Cahit Çakçıl "Biz burada sanattan başka hiçbir şey yapmıyoruz. Bizi polisle karşı karşıya getirmeyin!" dese de gaz ve cop kullanıldı yaralananlar oldu. Sergisi olan sanatçı eserlerinin derdest edildiğini görünce sinir krizi geçirdi
Sandalye ve masalar bahçe dışına atılırken, Ayşe Deniz Karacagil'in kız kardeşine ters kelepçe takılmasıyla ilgili polisler hakkında işkence ve görevi kötüye kullanma suçlamalarıyla suç duyurusunda bulunuldu.
Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) için destek yürüyüşüne ise binlerce kişi katıldı. Belediye ye 50 metre mesafede ANSAN Başkanı Cahit Çakcıl, basın açıklamasını okudu. Polisle grup temsilcilerinin pazarlığının ardından bir grup Belediye önüne siyah çelenk bıraktı


***

Yine ağaçlar gitti
Antalya’da ormanlar golf sahalarına feda ediliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın alışveriş merkezi, golf tesisleri için Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu'nun (ÇED) gerekli olmadığı yönünde yaptığı değişiklikten sonra Antalya Belek’teki turizm bölgesi bir otel tarafından ağaç kesimi başlatıldı. 50-55 yaşında olduğu tahmin edilen onlarca ağaç hızarlar ve iş makineleriyle kesildi.
Otel yetkilileri ağaçların yasal çerçevede, Orman Bölge Müdürlüğü’nün izni ve bilgisi dâhilinde kesildiğini söyledi. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise alanın Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildiğini, ağaç kesimi için gerekli izinlerin sağlandığını açıkladı.


***

Gümrük Yönetmeliği'nde değişiklik
Gümrüklerde diplomatik muafiyetten yararlananların eşyaları için hiçbir beyan aranmayacak ve eşyaları muayene edilmeyecek. Yani diplomatik pasaportu olanlar, yurda istediğini denetimsiz getirip götürebilecek.


***

Yolsuzlukta artış

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün yayımladığı rapora göre; Türkiye, 2014 Yolsuzluk Algısı Endeksi'nde en büyük düşüşü yaşayan ülke oldu. Örgütün 2014 raporuna göre, geçen yıla göre en sert düşüşü yaşayan ülke Türkiye oldu. Endekste 50 puandan 45 puana düşen Türkiye, bu yılki raporda 175 ülke arasında, Umman ve Makedonya ile birlikte 64'üncü sırayı paylaştı. Türkiye 2013'te Malezya ile birlikte 53'üncü sırada yer alıyordu. Türkiye, 19 G20 ülkesi arasında ise 10'uncu sırada yer aldı.
Uluslararası Şeffaflık Örgütü Başkanı Jose Ugaz, "Hükümetlerin şeffaflığı engelleyip yolsuzluğa hoşgörü göstermesi, yolsuzluğun alıp başını gittiği ve yolsuzluğun cezasız kaldığı ortamların gelişmesine neden oluyor" ifadesini kullandı.


***

Yavuz gerdi Oğuz insanlığı çelikledi
Yavuz Bingöl’ün, Berkin Elvan’ın annesinin Erdoğan tarafından meydanlarda yuhalatılmasını duygusal refleks olarak değerlendirmesine tepkiler sürerken kardeşi Oğuz Bingöl’ün “Berkin Elvan ın annesini yuhalattı çünkü cumhurbaşkanımızın anasına küfrettiler “…
Ah anacım, güzel anacım, yiğit anacım bir gün gelip Alzehimer olduğuna, olan bitenin farkında olmayışına sevineceğim hiç aklıma gelmezdi.”
mesajı atması haksızlıklara karşı adeta insanlığı çelikledi.
Çok sayıda mesaj alan Oğuz Bingöl sayfasında şöyle teşekkür etti:
“Binlerce mesaj, teşekkür aldım. Bazılarını gözyaşlarıyla okudum. Hepinize teşekkür ediyorum. Mümkün olsa hepinize tek tek yazmak isterdim ama inanın gerçekten gurur duyacağım, gurur duyacağınız ve sandığımdan sandığınızdan çoksunuz. Sizler de benim gibi, milyonlar gibi yürekten yaralılar; ben de sizlerle, vicdanlarınız ve insanlığınızla gurur duyuyorum. Hepinize teşekkür ediyorum.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres