SON HABERLER :
Son 24 saatte 25 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti Kadınlar plajı 15 Haziran'da açılıyor Yengesinin feryadı yürekleri dağladı Antalya'ya ilk uçuşlar başlıyor Hazırlıkların tamamlandığı dünyaca ünlü sahilde yüzde 70 doluluk bekleniyor   
Yeni Türkiye!
Antalya Ekspres

Ülkenin elektriksiz kalmasındaki beceriksizliklerini nükleere bağlarlarsa şaşırmamak gerek. Mart ayında kediler bile olan bitene şaşırdı. Çatılardan kovalananlar “Valla biz yapmadık” der gibiydiler.

Tevatür çok;
-Siber saldırı…!
-Hatay’da olay var…!
-Haziran provası…! Vs. vs…
Ekonomisiyle övündükleri, gelişmişlik lafanzanlığıyla avuttukları halka ne diyecekler merakla bekliyoruz.
Öyle ya 81 milyonluk ülke felç oldu.
Savaştan da beter bir durum. Allahtan ölen kalan yok. Öyle sanıyorduk…
Eczaneler, ilaç verememiş, Sağlık hizmetleri aksamış gazete ve matbaalarda telaş gün boyu sürmüş. Haber alınıp, verilemiyor, paylaşılamıyor. Tramvaylar, trafik lambaları stop. Büyük kentlere su basan motopomplar susmuş, millet susuz. Yüksek katlı binalarda oturan yaşlı, emekli ya da hastası olanlar ne aşağı inebilmiş, inense çıkamamış. Isınmasını elektrikle yapanlar yorgan battaniye vaziyeti almış. Radyo TV yayınları durmuş. Bankalar, bilgisayarla iş yapanlar internet çöktüğü için kala kalmışlar. Sanayi kuruluşları, organize sanayi bölgesi perişan…
Zarar mı?
Açıklayan yok.
Sorumlu yok
Nereden mi bahsediyoruz?
Patagonya Cumhuriyeti’nden değil elbette…
Siz anladınız…


Sabah her yer karartıldı...
Öğlen biri savcı 3 kişi öldürüldü
Gazeteciler kelepçelenip gözaltına alındı
Yayın yasağı getirildi.
Akşam Selimiye Kışlası yandı...
Karanlıkta Nükleer santral projesi onaylandı.
Ertesi gün parti binası basıldı.
Adliye girişinde avukatlar dayaktan geçirildi.


Çocukları çaldılar
birinin anasını yuhalatıp susturdular,
“Katilleri sakladılar, oğlumu öldürdüler” diyen ananınsa evini taşlattılar
İşte yeni Türkiye...
Halka ön kabul sağlatıp, olası tepkileri tükettiler…
“Yeni” diye övündükleri bu işte.
Önce keserler, sonra “ihtiyacınız var” der satarlar…
Neyi mi?
Onu da siz bulun


***

Yağmur altında Protesto
Isparta Yalvaç'ta kendisine tecavüz eden Nurettin Gider'i öldürüp başını köy meydanına atan Nevin Yıldırım'a ömür boyu hapis cezası verilmesi, Antalya'da protesto edildi.
Attalos Heykeli önünde toplanan Antalya Kadın Dayanışma Merkezi ve Dayanışma Derneği mensubu 20 kadın, yağan yağmur altında 'Nevin'leri değil, tecavüzcüleri ve kadın katillerini yargıla' diye tepki gösterdi. Grup adına basın açıklaması yapan dernek başkanı Nigar Duru, Nevin Yıldırım'ın kendisine tecavüz edip tehditle ilişkisini sürdüren Nurettin Gider'i 29 ağustos 2012 tarihinde öldürüp başını bir çuvala koyup 'İşte namusuma uzananın kellesi' diyerek köy meydanına attığını söyledi. Erkek adaletinin Yıldırım'a müebbet hapis cezasını uygun gördüğünü ileri süren Duru, Nevin Yıldırım hakkında meşru müdafaa hükümlerinin uygulanması ve beraat kararı verilmesi talebinin dikkati alınmadığını söyledi.


***

Fatsa anması
Kızıldere katliamının 43. yılında yaşamını yitiren Mahir Çayan ve yoldaşları Antalya’da ÖDP İl Örgütü ve Gençlik Muhalefeti tarafından düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamasıyla anıldı. Üçkapılar’da toplanan ÖDP ve Gençlik Muhalefeti üyeleri sloganlarla Attalos Heykeline kadar yürüdü. Yürüyüşe Yıldız Yumruk grubu da destek verdi.
Attalos Heykeli önünde grup adına basın açıklamasını okuyan Seda Balmumcu şunları söyledi:
“Eşit ve özgür bir ülke kurana dek Mahirler’den devraldığımız bu direniş ruhunu Ethemlerin, Ali İsmaillerin, Ahmetlerin kahramanlıklarıyla barikat barikat, sokak sokak direnişlerde geleceğe taşıyacağız.”
Halkevleri ve Liseli Genç Umut da ayrı bir etkinlikle Mahir Çayan ve arkadaşlarını andı.


***
Hekim Meclisi
Uzun bir aradan sonra Antalya Tabip Odası Hekim Meclisi yeniden toplandı. Hekim Meclisi Divan Başkanı Dr. Metehan Akbulut, Antalya hekimlerinin ortak aklı, ortak vicdanı ve ortak sesi olan meclisin amacını şöyle açıkladı:
“Hekime ve insana ait her konuda ve toplumsal bir sağlık politikası oluşturulması ve uygulanması sürecinde tabip odası yönetimine izleyeceği yol ve yöntem konusunda kararları almak, bu sürece daha çok hekimin katılmasını sağlamak, almış olduğu kararların yönetim tarafından uygulanmasını izleyip tabip odası yönetimi ve diğer birimleri ile tüm hekimlerin iletişiminin sağlanması ve kuvvetlendirilmesini hedefler.”


***

HDP Antalya aday adaylarını tanıttı
Yazar Hasan Kıyafet, gazeteci- yazar Ahmet Nesin ve Antalya'da Gezi davalarının 'kırmızı fularlı kızı' olarak tanınan Ayşe Deniz Karacagil'in annesi Nuray Erçağan'ın da yer aldığı HDP'nin milletvekili aday adayları arasında arkeolog, işadamı, çiftçi, emekli memur, avukat ve akademisyenler yer alıyor. 6 kadın aday adayına sahip partide milletvekili listesi fermuar yöntemiyle bir kadın bir erkek aday olarak belirlenecek.


***

Geyikbayırı kurtuldu
Antalya da tepkilere neden olan Geyikbayırında yapılması planlanan maden ocağı sonunda iptal edildi.
Enerji ve tabi Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü Antalya Valiliğine gönderdiği 20 Mart 2015 tarihli yazıda maden ocağı ruhsatlandırmasının iptal edildiği, adı geçen bölgede her hangi bir çalışma yapılamayacağını bildirdi. Karar yöre halkı ve imza kampanyası düzenleyen çevreciler tarafından sevinçle karşılandı


***

Rayiç tepkisi
Antalya’da 2B yasasıyla birlikte mağdur olan ha sahipleri bugün topladıkları imzalarla Defterdarlık önündeydi. Hak sahipleri yaptıkları açıklamada rayiç bedeline itiraz etmeleri halinde haklarını kaybetmelerine tepki gösterdi.
Kepez Halkevi Başkanı ve hak sahiplerinden Hasan Ünver’in okuduğu basın açıklamasında “Defterdarlık yasayı vatandaşların aleyhine yorumlayıp uygulama yapmaktadır” denildi. Açıklamada, Bu rayiç bedellerin dayatılması halinde hak sahiplerinin evlerini kaybedeceği de belirtildi.


***

Başanmada liderlik
TÜİK 2014 yılı evlenme ve boşanma istatistiklerini yayınladı. Verilere göre, boşanma hızının en yüksek olduğu il ise Antalya oldu.
Kaba boşanma hızının 2014 yılında en yüksek olduğu il, binde 2,87 ile Antalya oldu. Antalya'yı binde 2,72 ile İzmir, binde 2,53 ile Muğla izledi. Kaba boşanma hızının en düşük olduğu il ise binde 0,11 ile Hakkari oldu. Hakkari'yi binde 0,21 ile Şırnak, binde 0,22 ile Bitlis izledi. Boşanmaların 2014 yılında yüzde 39,6'sı evliliğin ilk 5 yılı, yüzde 21,8'i ise evliliğin 6-10 yılı içinde gerçekleşti.


***
PhotoAntalya
Dünyanın en önemli basın fotoğrafçılarıyla, fotoğraf tutkunlarını Antalya'da buluşturan Uluslararası Basın Fotoğrafı Günleri 'PhotoAntalya' büyük ilgi gördü.
PhotoAntalya'ya Ara Güler’den Coşkun Aral’a, National Geographic fotoğrafçısı Reza’dan dünyanın en ünlü foto muhabirlerinden Christopher Morris’e, dünyanın önemli kadın foto muhabirlerinden Jodi Bieber’den New York Times Fotoğraf Editörü Gaia Tripoli’ye kadar 60’a yakın usta ismin katıldı. Gerçekleştirilecek söyleşilerin dışında Uluslararası Basın Fotoğrafı Günleri çerçevesinde, kentin farklı noktalarında 60’a yakın sergi açıldı.


***

Uluslararası Turizm Karikatürleri

Bu yıl 6'ıncı düzenlenen ve 60 ülkeden 915 eserin gönderildiği Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nda kazanan karikatüristler belli oldu.
Yetişkinler ve gençler olmak üzere iki kategoride eserlerin değerlendirildiği yarışmada, yetişkinler kategorisinde Romanya'da Pavel Gabriel Virgil, gençler kategorisinde iseTürkiye'den Sıla Eroğul birinci oldu.
Ödül töreni 24 Nisan, Cuma günü Antalya'da, Akra Barut Otel'de gerçekleştirilecek.


***
Gözaltı protestosu
Devrimci Halk Cephesi (DHKP-C) üyelerine yönelik Antalya'da düzenlenen operasyon Antalya Halk Cephesi üyelerinin yanı sıra KESK tarafından da protesto etti. Attalos Meydanı'nda yapılan 2 ayrı protestoda 19 kişinin gözaltına alınmasının hukuksuz olduğunu öne sürerken, Çağlayan Adliyesi operasyonunu da başarısızlıkla nitelendirdi.
Antalya dışında olan Müslüm Dulkadir ise döndüğünde evini böyle bulunca, “Polisler kapıyı kırıp evi talan etmişler üç çuval sözde kanıt götürmüşler” dedi
Gözaltı kararı ile ilgili Adliye de açıklama yapan avukat Hakan Evcin ise eylem yapacaklardı iddialarını yalanladı. Mahkemeye çıkarılanlardan 3'ü tutuklanırken, 3 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, 2 kişiye de yurt dışı yasağı konuldu. 11 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


***

Korumalar neredeydi?
Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı, Çağlayan Adliyesi'nde ortaya çıkan güvenlik zafiyetinin nedeninin avukatlar olmadığını söyledi. Bacanlı, terör suçlarıyla ilgilenen savcıların korumaları olduğunu belirterek, "Neredeymiş o korumalar olay olduğu saatte?" diye sordu.


***

Polis, dayağı şaka zannetmiş
Antalya'da Gezi olayları sırasında Mustafa Düştegör'e işkence yaptıkları iddiasıyla yargılanan 6 polisin duruşmasında tanık polislerden biri olayı 'şaka' zannettiğini söyledi. Duruşma ertelendi.


***

Cezaevinde şiir atölyesi
Antalya L Tipi Cezaevi’nde 5 hafta boyunca sürecek olan şiir atölyesi çalışması başlattıklarını ifade eden Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu Antalya İl Başkanı Yazar ve Kişisel Gelişim Uzmanı Rukiye Orhan, "Çünkü yazmak kalıcı bir iletişim. Atalarımız ’söz uçar yazı kalır’ demişler. Bu projedeki amacımız cezaevlerinin sadece infaz merkezleri olmaması, oradaki bireylerin kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak. Bu konudaki duyarlılığımızı şartlar elverdiği sürece devam ettireceğiz. İnşallah 5 hafta sonunda oluşacak şiir ve sunumlarımızı güzel etkinlik ile paylaşacağız" dedi.


***

Sen misin Roj TV'ye para yardımı yapan!

Antalya'da, dayanışma ve yardım için Roj TV'nin banka hesabına para yatıran inşaat işçisi Mehmet Erden'e, "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım" suçundan iki yıl bir ay hapis cezası verildi.


***

'Sağlık Hizmeti Alamıyoruz' İsyanı
Antalya'da ücretsiz eğitim ve sağlık hizmeti alamadıklarını iddia eden Suriyeliler, Bize Antalya'da her şey yasak diyerek, Cumhuriyet Meydanı'nda eylem yaptı.
Suriyeli grup adına konuşan Mahir Alalı, kendisinin iki yıldır Antalya'da olduğunu ve savaştan kaçıp geldiğini belirterek, Bizim derdimiz hastane tedavilerimizin karşılanmaması. Antalya'da doğan çocuklar var. Hiçbir hastane kabul etmiyor. Örneğin talasemi hastası çocuklar var. Bunların her 20 günde bir kanının değişmesi gerekiyor. Biz çocuklarımızın hastanelerde ücretsiz tedavi görmesini istiyoruz dedi.


***

Bir 'Portakal, Nar ve Zeytin Bölgesi' daha imara açılıyor
Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, merkez Kepez ilçesinde bin 685 dekar birinci sınıf tarım toprağının çevre yolu yapılacağı bahanesiyle imara açılmaya çalışıldığını açıkladı.
Antalya'da 10 yılda 248 bin dekar tarım alanının yok olduğuna dikkat çekerken “Siyasi ikballeri uğruna, koltuklarını korumak uğruna bu ülkeye, bu kente bu derece kötülük yapmaya hakları yoktur” diyen Tuncer, 700-800 metrelik bir yol parçası için imara açılmak istenen bölgede nar, portakal ve zeytin bahçeleri ile çeşitli sebze ve meyve tarlaları bulunduğunu söyledi.


***
Nükleere Hayır
Dünya nükleerden vazgeçiyor, ‪”Nükleere Hayır‬” diyor ama bizde Nükleer anlaşması Meclisten geçti.


***
4 kez seçildi
Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği’nin Genel Kurulu Abdal Musa Kültür ve Sanatevi’nde yapıldı. Ali Eriş ile Fehmi Durma’nın başkanlık için yarıştığı genel kurulda Eriş, güven tazeledi. Derneğin 8 yıldır başkanlığını yapan Ali Eriş, tüm üyelere teşekkür etti.

***

Sosyal hizmetli hakkı
Dünya Sosyal Hizmetler Günü nedeniyle Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şube Başkanı Mustafa Kılınç yaptığı basın açılamasında, “Bu gün yoksulların, ezilenlerin, dışlananların, ötekileştirilenlerin, yaşlı, çocuk, engelli gibi dezavantajlı grupların, kısacası bugünkü toplumsal sistemde “itilmiş ve kakılmışlar” ile onlara “hizmet” vermeye çalışan emekçilerin günü” dedi.


***
Korkuteli’ne var Örnekköy’e yok!
Antalya Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Korkuteli ilçesi Bozova ve Yeşilyayla mahallelerinin yollarında bakım çalışmaları başlattı. Haberin gazetelerde çıkması üzerine Lara-Örnekköy sakinleri “Elbette oralara da hizmet gitmeli ama yıllardır Örnekköy yolu yapılmadı. Delik deşik yolları kullanıyoruz. Mum dibini ışıtmıyor sanki” diyerek sitem ettiler.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres