SON HABERLER :
Son 24 saatte 25 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti Kadınlar plajı 15 Haziran'da açılıyor Yengesinin feryadı yürekleri dağladı Antalya'ya ilk uçuşlar başlıyor Hazırlıkların tamamlandığı dünyaca ünlü sahilde yüzde 70 doluluk bekleniyor   
Yollar
Antalya Ekspres

Türkiye genelinde olduğu gibi kentimizde de bisiklet kullanımı yaygınlaşırken bisiklet yolları yapımı ise buna paralel gitmemekte. Bırakın bisiklet yollarını Antalya’da Lara-Kundu Örnekköy hattında yıllardır yollar delik deşik. Barut otel den itibaren başlayan eski Lara yolu da Fener kavşağına kadar çalışma başlatıldı. Ancak Güzeloba –Örnekköy de oturan bisiklet tutkunları da yıllardır yolların yapılmamasına bir anlam veremediklerinden yakınırlarken, “Muratpaşa da 4 dönemdir aynı belediye var ama yollarda aynı halde duruyor” diyorlar.


Atatürk Caddesi
Kent merkezindeki en işlek arterlerden birini dar gelse de Atatürk Caddesi ve Işıklar oluşturuyor. Bu tek yönlü caddelerde ki gelişi güzel parklar bir türlü önlemezken esnaf ve cadde güzergâhında oturanlar sürücülerin yaya geçitlerinde kurallara uymamalarından yakınıyor. Bu caddelerdeki engeller Cumhurbaşkanı ziyareti öncesi sökülmüştü yerine yenileri hala yapılmadı.
Özellikle Büyükşehir Belediyesi kavşağında her gün kaza olduğuna dikkat çeken bölge sakinleri “MOBESE’ler ne işe yarıyor anlayamıyoruz. Bu köşede her gün kaza ve tartışmalar oluyor. Kural ihlali yapan yüzlerce araç var. Bunlar Mobese’lerle tespit edilip ceza yazılmayacaksa ne işe yarıyor kameralar? Bankamatiklerin yoğun olduğu yaya geçidinde insan öldükten sonra mı önlem alacaklar. Büyükşehir Belediyesi kavşağında özellikle akşamları trafik polisi görevlendirilmeli” dediler.
Yayalar da dar olan kaldırımları esnafların işgal etmesinden yakınıyor. Belediye Zabıta’sını eleştirenler denetimlerin sıklaştırılmasını istiyor. Görme engelliler de Atatürk ve Işıklar caddesindeki bozulan yer karolarına ve bastonla yürüyüşleri için yapılan bölümlerin işgal edilmesine tepki gösteriyor.


Eski Lara Yolu
Cender Oteli geçtikten sonra başlayan ve Muratpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen park alanının bulunduğu cadde de iki yönlü park eden araçların işgali altında. Özellikle hava karardıktan sonra ellerinde içki şişeleriyle park eden kimi araç, motosiklet sürücülerinin gürültü yapmaları, yeni yapılan bisiklet yolunu işgal etmeleri, yürüyüş yapanları da tedirgin ediyor. Mahalle sakinleri gürültüden yayalar ve bisikletliler yolların işgalinden yakınıyor.
Eski Lara yolu boyunca yolların çift yönlü park olarak işgal edilmesinin önlenemeyişi tepkilere neden oluyor.


***


Sivas yakımı unutulmadı
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şubesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ile Alevi bileşenlerinin yer aldığı Antalya’daki Alevi örgütleri Sivas katliamının 22. yıl dönümü nedeniyle yapılacak anma töreni için Sivas’a otobüs kaldırdı. Çok sayıda yurttaşın gittiği Sivas’ta CHP heyeti içinde Antalya milletvekilleri Mustafa Akaydın ve Devrim Kök’te yer aldı.
Sivas katliamında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarıyla giydirilen otobüslerle Sivas’a giden on binlerce kişi yürürken Antalya’da da Alevi bileşenleri Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet meydanına kadar bir yürüyüş gerçekleştirip basın açıklaması yaptı.


***


Savaşa Hayır

Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Antalya’da Birleşik Haziran Hareketi (BHH) üyeleri,
“Savaşa Hayır” pankartıyla alana çıkıp basın açıklaması yaptı.
Attalos Heykeli’nin önünde toplanan BHH üyeleri “Savaşa hayır’, ‘Katil IŞİD, iş birlikçi AKP’ sloganları attı. Gurup adına basın açıklamasını okuyan Bahar Özkan, “AKP rejimi ve tepesindeki Erdoğan, 7 Haziran seçimlerinde kendisine artık yeter diyen halkın bu uyarısını dikkate almamış olacak ki, Türkiye’yi ve bölgeyi felakete sürükleyecek maceraların peşinde koşmaya devam ediyor. Her türlü savaş planının, her türlü provokasyonun, her türlü karanlık senaryonun karşısında duracağız. Onun için savaşa hayır. Yaşasın barış, yaşasın halkların kardeşliği” dedi.Gurubun eylemini izleyen vatandaşlarda alkışlarla destek verdikleri görüldü.***


Kobani Protestosu
Antalya'da, IŞİD'in son olarak Kobani'de yaptığı terör eylemi, yaklaşık 1000 kişi tarafından protesto edildi.
IŞİD'in Kobani'ye düzenlediği saldırıları protesto için Kazım Özalp Caddesi'de toplanan grup sloganlar eşliğinde Attalos Heykeli'ne kadar yürüdü. Grup adına basın açıklamasını HDP Antalya İl Eş Başkanı Ahmet Kaya yaptı. HDP Antalya Milletvekili Saruhan Oluç, " Ortadoğu'da özellikle Suriye'de sürmekte olan iç savaşın tarafgiri haline gelmiş bir Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olduğunu biliyoruz. Bugüne kadar bütün dünya biliyor ve biz de biliyoruz ki El Nusra, El Kaide, IŞİD gibi çeteleri maddi manevi desteklediler. O desteklerle bugüne kadar bu çeteler katliamlarını sürdürdüler" diye konuştu. Oluç, katliamlara sesiz kalınmaması, herkes tarafından lanetlenmesi gerektiğini söyledi.


***


Saklıkent yolu sahipsiz
Tübitak Ulusal Gözlemevi (TUG) ve Saklıkent Kayak Merkezi'nin yanı sıra, çok sayıda yerleşim biriminin de bulunduğu Beydağları'nda mermer ocaklarına ait kamyonlar, Saklıkent yolunun büyük bölümünü kullanılamaz hale getirdi.
TUG yetkilileri ve Beydağları Saklıkent Konut Yapı Kooperatifi yöneticileri yolun düzenlenmesi için dört ayı aşkın süredir Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Karayolları veKültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan yazışmalar sonunda yolun sahibini bulamadı


***


Konyaaltı Sahili artık ücretli!
Konyaaltı sahilinde güneşlenip denize girecekler Anet A.Ş.'nin işlettiği sahildeki büfelerden 7.5 TL karşılığında fiş alacak ve bu fiş karşılığında şezlong kullanıp gölgelikten yararlanabilecek.
Bu bölümün ücretli olduğu, tabelalarla da vatandaşa duyuruldu. Birkaç noktaya asılan ve altında Anet ile Büyükşehir Belediyesi logolarının yer aldığı tabelalarda şu ifadeler yer aldı: "Plajımızda şezlong hizmeti ücretlidir. Şezlong fişinizi lütfen kasadan alınız."
Konyaaltı Sahili'nin Konyaaltı Kent Meydanı karşısına yakın bir bölümde ise sahilin bu bölümünde ise şezlong ve şemsiyeler ücretsiz olacak. Asılan tabelalarda, şu uyarılar yer alıyor: "Plajımızda şezlong ve şemsiye hizmeti ücretsizdir. Şezlong ve şemsiyenizi kimlik karşılığında veya depozito ödeyerek, danışmadan teslim alabilirsiniz."
Bu bölümde bulunan plastik şezlongların üst üste yığılı olduğu ve zincirle birbirine bağlı olduğu görülürken, ücretsiz şemsiye-şezlong uygulamasının önümüzdeki günlerde başlayacağı öğrenildi.


***


Emekli ve memur zamları
Emekli ve memurların temmuz zamları yüzde 4.76 olarak belirlendi. Bu zamlarla Haziran ayında 795 lira alan işçi emeklisinin maaşı Temmuz ayında 938 liraya, 835 lira alan en düşük Bağ-Kur emeklisinin maaşı 979 liraya ve 617 lira alan Tarım Bağ-Kur'lusunun maaşı da 750 liraya yükselecek.
Bağ-Kur ve SSK emeklisi Temmuz'da yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. Maaşı bin 100 liranın altında olan emekliler, ayrıca seyyanen zamdan yararlanacak. Zamlı maaşlar ve enflasyon farkı Temmuz ayı içinde alınacak.


***

Harca harcaya bildiğin kadar!
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü DİSK-AR’ın hazırladığı ‘Asgari Ücretle Yaşam Raporu’na göre, asgari ücretlinin, kişi başına bir öğünde 83 kuruşla karnını doyurması, bir buzdolabı için 26 ay çalışması, 348 liraya barınıp ısınması, çocuk başına 3.45 liralık eğitim harcamasıyla çocuklarını yetiştirmesi bekleniyor.

***


Borçlu sayısı 18 milyona yaklaştı
Türkiye'de, 1000 lira ve daha az aylık geliri olanların kişi başına ortalama 13 bin lira kredi borcu var. Yılın ilk 3 ayında kredi alan toplam 2 milyon 767 bin vatandaşın 1 milyon 273 bini 2536 ay vadeli borç yükü altında. Toplam borçlu sayısı ise tam 17,7 milyon kişi.
Aylık geliri 1000 lira ve daha az olanların toplam kredi borcu 10 milyar 340 milyon lira. Buna göre kişi başına ortalama kredi borcu 13 bin 115 lira.
1000 ile 2 bin lira gelir olanların kullandığı kredi miktarı 9 milyar 302 milyon lira. Kişi başına ortalama borç 12 bin 157 lira.
23 bin lira arası geliri olanların kredi borcu 6 milyar 907 milyon lira. Kişi başına borç 18 bin 976 lira. Aylık 35 bin lira geliri olanların borcu 5 milyar 933 milyon lira. Kişi başına da 25 bin 245 lira.


Geliri 5 bin liranın üzerinde olanların toplam kredisi ise 8 milyar 316 milyon liraya çıktı. Ortalama borç 23 bin 435 lira.


***

Gürültüyle mücadeleye devam
Antalya Valisi Muammer Türker, Kaleiçi Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirdi.
Başta Kaleiçi olmak üzere, özellikle Muratpaşa bölgesinde gürültü kirliliği ile mücadele konusunun değerlendirildiği toplantıda, Antalya’ya gelen misafirlerin ve Antalya’da yaşayanların huzuru ve rahatı için denetimlerin bundan sonrada sürdürülerek mevzuatın uygulanacağı konusunda mutabık kalındı.


***

Yeryüzü sofrası
Antalya'da, CHP Muratpaşa Gençlik Komisyonu tarafından yeryüzü iftar sofrası kuruldu.
Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan yeryüzü sofrasında toplanan kalabalık, iftar saatinin gelmesiyle evlerinden getirdikleri yiyecekleri paylaşarak yedi. Yeryüzü sofrasında CHP Antalya milletvekilleri Niyazi Nefi Kara ve Mustafa Akaydın ile Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da yer aldı. İftardan sonra çöpler hep birlikte toplandı.


***
BES itiraz etti
Adalet Bakanlığı’nın sonuçlarını 28 Haziran 2015 tarihinde yaptığı merkez ve taşra personeli görevde yükselme sınavı sonuçları açıklandı. Ancak Büro Emekçileri Sendikası (BES)Genel merkezi soru ve yanıtlardaki yanlışlıkları belirleyerek itirazda bulundu.
Adalet Bakanlığı’na hatalı soruların düzeltilmesi için başvurunun yapıldığı açıklanırken, sınavlar görevde yükselme sınavı adli ve idari yargı, bakanlık merkez ve bakanlık merkez atamalı taşra birimlerinde 2 bin 806 boş kadroyu kapsıyor.


***
Gürültüyle mücadeleye devam
Antalya Valisi Muammer Türker başkanlığında yapılan Kaleiçi değerlendirme toplantısında başta Kaleiçi olmak üzere, özellikle Muratpaşa bölgesinde gürültü kirliliği ile mücadele konusu değerlendirildi. Antalya’ya gelen misafirlerin ve Antalya’da yaşayanların huzuru ve rahatı için denetimlerin bundan sonrada sürdürülerek mevzuatın uygulanacağı konusunda mutabık kalındı. Ayrıca Mahalli Çevre Kurulu Kararının hazırlanması ve 2011 yılında alınan Karar’ın güncellenmesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerine talimat verdi.


***

Bir şey kalmadı!
Antalya Kural Hukukçular Derneği (Kural-Der) Başkanı Adnan Taşkın, düzenledikleri iftar yemeğinde konuştu: "Birbirimizle suçlamalar ve hesaplaşmalara başlar olduk. Birbirimizi dinlemeden, anlamaya gayret göstermeden, anlaşılmayı da umursamadan sonuçsuz ve faydasız bir kısır döngüye düştük. Ne hukuka saygı kaldı, ne adalete güven." dedi.

***

Rektörlük mahkum oldu.
Prof.Dr.Ertan Yılmaz sürgün edilmesinin ardından Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü hakkında açtığı tazminat davasını kazandı. Rektörlük Prof.Dr.Ertan Yılmaz’a 5 bin TL manevi tazminat ödeyecek. Prof.Dr.Ertan Yılmaz kazandığı 5 bin lirayı Antalya Sakatlar Derneği’ne bağışlayacağını açıkladı.
Akdeniz Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı iken 2013 yılında birinci basamak sağlık hizmeti veren mediko sosyale sürgün edilen ve hastanedeki görevine son verilen Prof. Ertan Yılmazın verdiği hukuku mücadelesi sonucu yapılanlar hukuka aykırı bulundu. Prof. Yılmaz görevine geri döndü.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres