SON HABERLER :
Dünya Günü’nde anlamlı kutlama Öykü Arin'in annesinden kemoterapi haberlerine sitem Küçük valinin ilk talimatı emniyet kemeri tokası oldu Korkmaz 6 yılın rekorunu kırdı Sağlık Sen'den istihdam talebi
38 yıl önce neler olmuş...
Antalya Ekspres

Yer Ankara.

Yıl 11 Eylül 1980. Yani o kanlı ve kara faşist darbeden bir gün önce.

Devrin Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç, Emniyet Genel Müdürü İsmail Dokuzoğlu'na, ilgi ve kayıt düşerek kurumun antetli kağıdıyla bir yazı gönderir. Bu yazışma resmidir, emniyetin 31.7.1980 tarihli yazısına bir yanıttır.

O zaman, 38 yıl önce neler olmuş ve şimdi neler olmaktadır okuyalım ve başımızı iki elimizin arasına alıp kara kara düşünelim.

“ Emniyet Genel Müdürü yerine Osman Güvenir imzasını taşıyan ilgi yazınızda, İslam maskesi altında bölücülük yapan akımlarla ilgili bilgi ve belgelerin gönderilmesi istenmektedir.

1- Görüşümüz odur ki, bu akımların içerisinde maatteessüf yer yer, devletin valilerinin ve emniyet müdürlerinin himayesinde faaliyetlerini sürdürenler mevcuttur. Antalya valisi ve Denizli valisi ile Antalya Emniyet Müdürü pek çok örnekler arasında misal olarak zikredilebilir. Birçok vatanperver müftümüz, bu konuda ciddi sıkıntılar içerisindedirler.

2- Kamu yararına çalışan dernekler arasına girmek için uğraşan bu çeşit bir akımla ilgili olarak makamınıza sunduğumuz 11/1/1980 gün ve ö.287 sayılı yazımız bir iki gün sonra İstanbul'da münteşir Sabah Gazetesi'nin 2'nci sayfasında, Başkanlığımı ve şahsımı suçlayan bir fıkra yazarının sütununda, aynen yer almıştır. Bu yazımız, Genel Müdürlüğünüzden çıkışlı, tarihsiz ve TOP. OLA . 134.05.068/ 128099 sayılı yazınıza cevap olarak gönderilmiş bir yazıdır.

Sayın Dokuzoğlu, bu durum karşısında, anılan akımlarla ilgili olarak, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne verilecek bilgi ve belgelerin ne işe yarayacağı konusunda haklı tereddütlerimizi, hatta bu belgelerin mahut kişilerin eline geçebileceği yolundaki endişelerimizi lütfen anlayışla karşılayınız.

Saygılarımla.

Tayyar Altıkulaç

Diyanet İşleri Başkanı”

* * *

Yukarıda okuduğunuz yazışma 5 Mart 1988 tarihinde Hürriyet Gazetesi'nde 8 gün süren "İşte İrtica, İşte Süleymancılar"  başlığıyla yayınlanan bir araştırma dizisinde yer alır. 4 Mart'ta sürmanşetten duyurulan diziyi hazırlayan, İstanbul ve Ankara'da savcılık; Güneş, Hürriyet, Milliyet gazetelerinde gazetecilik, Akdeniz Atılım Gazetesi'nde Genel Yayın Yönetmenliği yapmış Prof. Dr. Çetin Yetkin'in  ‘Bab-ı Ali'den Müdafaa-i Hukuk'a Basında 21 yıl’ adlı kitabından alındı. (Sayfa. 44-46-49/ Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk yayınları- 2007)

* * *

 İşte kitapta yer alan Güneş, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde yayınlanan dizi ve haberlerden bazı başlıklar...

- Yurt Dışına Kaçırılan 440 Ton Altın ve Turgut Özal.

- İşte İrtica, İşte Süleymancılar.

- Halepçe Kıyımı, Batı, Yahudi ve Türk Firmaları.

- Ankara Oteli Cinayeti ve Ertuğrul Özkök.

- Özalların Düğününde Utanç Konuğu.

- Kemal Horzum ve İlişkileri.

- Ecevit ve Kontgerilla.

* * *

Türkiye Gazetesi'nin manşetinde yer alan, Demirel: 'Ortada irtica yok' başlığını zaten okuyabiliyorsunuz. Ben kutu fotoğraflardaki isimleri ve ne dediklerini okumanıza yardımcı olayım:

Ali Coşkun: "Özellikle manevi değerlere bağlı insanlara iftira atılmak isteniyor."

Nuh Kuşçulu: "Rahmetli babamın Kur'an kurslarına yardımı kara tehlike mi?"

Erman Topbaş: "İtham edilen kişilerin hepsi, şerefli hizmet vermiş insanlar."

Süleyman Demirel, Hürriyet'in "Amiral Gemisi" olduğu yıllarda gazetede 8 gün süren yazı dizisiyle ilgili olarak manşetin altında şöyle diyor:

"İlim Yayma Cemiyeti'nin temelini, başbakan iken ben attım. Memlekete, millete faydalı bir kuruluşun temelini attım. Temel atmakla suçlanmak ne demek?"

Ah Süleyman Bey ah!

Öyle bir temel atmışsınız ki ilim yaya yaya geldik bugüne!

İlim ve bilimden başımız döndü!..

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres