SON HABERLER :
Böcek'in Kemer buluşması Muhtar sonunda pes etti, binayı boşalttı Alanya'da fayton faaliyeti sona erdi Anne Türel için mevlit okutuldu Çandır: Seçim bitti, geçime odaklanalım
Aydın ve aydınlanma
Antalya Ekspres

Okuduğum kitaplardan, gazetelerden, dergilerden notlar alırım küçük sarı defterime.

1970'li yıllarda Gazi Eğitim Enstitüsü'nde öğrencisi olmaktan onur duyduğum ve saygıyla andığım öğretmenim Emir Özdemir'inden kalan bir alışkanlıktır bu bende.

Cavit Orhan Tütengil:"Aydın olmak konusu üzerinde durulmalıdır. Hiçbir diploma aydın olmanın belgesi değildir.Aydın olmak; bir dünya görüşü olmak, bir yarın umudu taşımak ve idealleri olmak, kişisel çıkarlarını bir yana bırakarak yurt sorunlarını kendine dert edinmek, onlara çözüm yolları aramak özelliklerini gerekli kılmaktadır."

Yıllar yıllar önce, 7 Aralık 1979'da, İstanbul'da silahlı saldırı sonunda bir cinayet işlenir.

Çantası ve gözlüğü yana fırlamış, sanki kolunu başının altına almış da uzanmış gibi yatan bu insan, Türkiye aydınlanmasının önde gelen isimlerinden 58 yaşındaki Cahit Orhan Tütengil'dir.

Aradan 39 yıl geçmiştir ve ben o fotoğrafı hiç unutmam.

Jean Paul Sartre:"Aydın, düşünen, soran, tartışan, bilmek için, bulmak için uğraşan, bulduklarını paylaşan ve yaşama bu doğrularla müdahale eden kişidir."

Emmanuel Kant ise "Aydınlanma nedir" diye sorar ve sonra şu yanıtı verir:

"Aydınlanma, insanın kendi suçu olan ergin olamama durumundan kurtulmasıdır.Ergin olamama durumuysa, insanın kendi aklını bir başkasının kılavuzluğuna başvurmadan kullanamayışıdır...Toplumun aydınlanması adım adım gerçekleşir. Despotik bir rejimden, malk mülk edinme ve yönetme hırsı içinde olanlardan devrimler sayesinde kurtulmak mümkündür, fakat düşünme biçiminde esaslı bir değişim sağlanmış olmaz; sadece aptallaştırılmış yığınları prangalara bağlayan eski önyargının yerine yenisi gelmiş olur."

Şair ve yazar Ataol Behramoğluda, 21 Nisan 2017'de yazdığı bir yazıda "Omurgasız aydın" sözü üzerine şöyle diyor:"Omurgasız aydın sözünü ilk kez Sabahaddin Ali kullanmış. Sonra da Mehmet Ali Aybar. Soldaki sapmaların önemli bir nedeni budur. Hümanist olmadan; 1960 yıllarda birden solcu oldular. Omurgasız aydınların bir çoğubunlardan türedi."

Öğretmenim Adnan Binyazar'dan çok kısa, ama çok anlamlı bir söz:"Okumadan yazanlar türedi. Aydın yok, aydınımsılar var; yani cahilden de tehlikeli olanlar."

Onlarla gazete köşelerinde, televizyon ekranlarında, özellikle de son 18 yıldır hep karşılaşıyoruz. Bu geçen süre içinde epeyce türediler.

Hukuk dünyamızın yüzakı insanlarındanSabih Kanadoğlu'nun Antalya'da 24 Ocal 2014 tarihinde verdiği konferansından not almışım:"Türkiye'de adam gibi aydınımız az. Adam gibi bilim adamımız az.  Ama kendine bilim adamıyım diyen çok."

Ünlü gülmece yazarı ve şairimiz Rifat Ilgaz'ın 1968'de yazdığı "Aydın mısın?" başlıklı şiirinin son dizeleriyle bitirelim yazımızı:

"Yollar kesilmiş, alanlar sarılmış

Tel örgüler çevirmiş yöreni.

Fırıl fırıl alıcı kuşlar tepende.

Benden geçti mi demek istiyorsun

Aç iki kolunu iki yanına

Korkuluk ol."

------

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres