SON HABERLER :
DÖSİAD Başkanları ağırladı Dünya Günü’nde anlamlı kutlama Öykü Arin'in annesinden kemoterapi haberlerine sitem Küçük valinin ilk talimatı emniyet kemeri tokası oldu Korkmaz 6 yılın rekorunu kırdı
Bir kitap okuyorum.
Antalya Ekspres

Önceki yıl arkasında tarifsiz kederler bırakarak yaşadığımız dünyadan ayrılan Ahmet Mümtaz İdil'in (11 Temmuz 1952- 16 Mayıs 2016) "Saygın Kel Adamın Ölümü" adlı kitabını okuyorum bu günlerde.

Bir yandan da KA Kitap tarafından 2015 yılında basılan bu kel adamın öyküsünü neden şimdiye dek okumadım diye de kendime kızıyorum.

"Çiçero (M.Ö 106- M.Ö.43) genç senatör Aurelius'a bir süre baktıktan sonra, "Okumuyorsunuz" diye gürledi. Ben çalışıyorum, yazıyorum ama siz ilgilenmiyorsunuz.(...)

 Tüm insanlar için geçerli olan tek şey doğa hukukudur. Tüm insanlarda ortak olan akıldan hukuku türetmektir. Roma ancak adil bir hukuk sistemiyle ayakta kalabilir. Öldürmek, çalmak, yalancı tanıklık, gizli tanıklık... Bütün bunlar toplumların, diktatörlerin ya da yüksek yargıçların kararıyla yasaklanmış değildir. Sezar bir diktatördü. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte hepimize büyük vaatlerde bulundu, ama ilk işi cumhuriyetin diğer iki başını ezmek oldu ve ülkeyi tek başına hem de acımasızca yönetmeye başladı. Onu, dedelerinden Caligula ile eş tutmak gerek. Evet, Sezar büyük askeri başarılara imza atmıştır, Roma İmparatorluğu'nun sınırlarını da genişletmiştir, ama neye rağmen? Halkının tüm haklarını elinden alıp, onları yalnızlaştırıp, Roma surlarının gerisine iterek kendi imparatorluk heveslerini tatmin için acımasızca açlığa ve ölüme terk etmiştir. Çalmak, hırsızlık, gizli tanıklar, yalancı tanıklar, cinayetler... Bütün bunları engelleyecek olan yasalara hiç dokunmamış, tam tersine daha da serbestleşmesini sağlamıştır. (Sayfa, 20-21)

Çiçero, yarım daire şeklindeki oturma düzenin ortasındaki alana iner ve konuşmasına şöyle devam eder:

"(...) Ama unutmayın ki imparatorluklar halkını mutlu etmek için değil, ancak sınırlarını genişletmek için diktikleri çarmıhlarla düzeni sağlayabilirler. İmparatorluk sınırların genişlemesini şart koşar. Bu da binlerce masum insanın ölümü demektir. Ahlak ve erdem çöktüğünde devleti yönetemezsiniz." (Sayfa 23)

Yazar Mümtaz İdil, birbirinden ilginç hayatları rahat bir üslupla anlatıyor.

234 sayfalık kitabın arka kapağında sizlerin de ilgisini çekeceğine inandığım şu tanıtım yer alıyor:

-Dünyanın en çok üreten yazarının Balzac, en çok beste yapanın da Mozart olduğu söylenir.

-İlk Çağ felsefecileri bilinmeden Mark ve Engels'i anlamak zordur.

-Einstein mı daha zekidir, Mozart mı?Mafyanın kurucusu Medici ailesi midir?

-Felsefenin yeniden canlanmasına Higgs Parçacığı mı vesile oldu?

-GustaveFlaubert'in ünlü romanı Madam Bovary, ahlaksızlığa teşvikten yargılanırken, Dostoyevski'nin kızı Sonya'nın soğuk algınlığından ölmesi midir KaramazovKardeşler'i yaratan?

-Descartes'ın bir bale müziği, Rousseau'nun bir senfoni bestelemesi matematik konusundaki dehalarından mı kaynaklanır?

Bunları ve daha bir ok şeyi merak ediyorsanız bu kitap tam size göre.

Evet dostlarım altını çizerek, kenarlarına notlar düşerek okumasını sürdürdüğüm "Saygın Kel Adamın Ölümü" kitabı tam size göre.

Ahmet Mümtaz İdil'i bir kez daha sevgi ve saygıyla anarken iyi okumalar dilerim.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres