SON HABERLER :
Kepez Tıp Merkezi'nden 41 bin ilçe sakinine hizmet Melek İpek'in tutukluluğuna itiraz edildi Antalyaspor'un kupada rakibi Sivas Koruma altındaki evler yok oluyor Antalya'da aksiyon filmlerinin yıldızı Jason Statham heyecanı 
Bir zamanlar...
Antalya Ekspres

Ankara’da 1962 yılında başladığım ortaokul bitecek gibi değildi.

Babam Cumhuriyetin ilk kamu kurumlarından biri olan Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nde şoför idi. İş yerine yakın olduğu için Kazıkiçi Bostanları semtinde bir ev bulmuş.

Biz de annem, ben ve 2018’in 2 Mart’ında “Güzelim dünya elveda ve merhaba kainat” diyerek bu dünyadan ayrılan kardeşim Ömer’le birlikte 1955 yılında Hadim’den taşındık Ankara’ya... Şimdi 35 yıldır ABD’nin Seattle şehrinde yaşayan kardeşim Sedat, 1959’da sahibine “Arap Dayı” dediğimiz bostanlar içindeki evde doğdu.

Ev sahibimiz, evin hemen arkasındaki bahçesinde sebze ve meyve yetişirdi.

Yazın tozu, kışın çamuruyla ünlü bir semtte çoğunlukla Kızılcahamamlılar otururdu.

Yenimahalle’ye giderken İstanbul Caddesi’nin sağında kalır. Babam MTA’dan emekli olunca bir dolmuş aldı ve Ulus-Yenimahalle arasında çalışmaya başladı.

Tatillerde dolmuşta çalışır, para toplardım.

Ortaokul 2. sınıfta kalınca, babama “En iyisi ben gideyim Hadim’de dedemlerin yanında kalırım, okulu da orada bitirir gelirim” dedim.

Öyle de oldu.

Ankara’da bilyelerin ya da cevizlerin arkasına 5-10 kuruş koyarak “Fitik arkası” dediğimiz kumar oyunlarının yerini Hadim’de kütüphane almıştı.

Zengin bir kitaplığa sahip olan Hadim Kütüphanesi’nin iki yıl boyunca okuru olmuştum. Türkçe öğretmenimiz Perihan Öztürk, kitap okuma alışkanlığını edinmemiz için roman adı verir ve özet çıkarmamızı isterdi.

Yaşar Kemal, Fakir Baykurt, Orhan Kemal kitaplarıyla orada tanışmıştım ilk kez.

Ulusal bayramlarda konuşma yapar, şiirler okurdum. Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın Mustafa Kemal’in Kağnısı... “Yediyordu Elif kağnısını kara geceden geceden...” diye başlardı şiir.

Sonra iki yıl, okulun duvar gazetesini çıkardım, yazılarını yazdım.

Eğitim yılı sonunda Türkçe öğretmenimiz yönetiminde bir tiyatro oyununu çalışır, velilere ve ilçenin memurlarına oynardık. Hiç unutmam, oyunlardan biri Cevat Fehmi Başkurt’un “Harput’ta Bir Amerikalı” adlı tiyatro eseriydi. Ve ben o oyunda “Amerikalı” rolündeydim...

Gazeteye bu satırları yazarken de 13 yıldır torunlarımız için gelip gittiğimiz Seattle şehrinde sanki “Amerika’da Bir Hadimli” rolünü oynuyordum.

Bundan 5-6 yıl önce, bir yaz günü Hadim’de idim. O güzel kitapları okuduğum kütüphaneyi görmek istedim. Kütüphane, bir zamanlar şehir kulübü olan yere taşınmış. Amacım, 1962-63 yıllarında kitap alırken adını yazdığımız ve imzaladığımız kara kaplı büyük deftere bir göz atmaktı.

Sorumlu arkadaş, defterlerin depoda ve bulmalarının da çok zor olduğunu söyledi...

HÜRRİYET’İN İLK SAYISI

Kütüphanede karşılaştım bir zamanlar Ankara ve Antalya’da kısa süreler de olsa çalıştığım Hürriyet ile.

1 Mayıs 1948. Sene 1, No 1.

Her yerde fiyatı: 10 kuruş.

Manşet, Ortadoğu üzerine; “Ürdün ve Irak orduları Filistin’e girdi.”

Daha o yıllarda “Kalemini kır ama satma” diyerek gazetecilik etiğinin ilk maddesine imzasını atan Sedat Simavi (1896- 11 Aralık 1953), “Bu Gazete” başlıklı ilk yazısında şöyle diyordu: “(...)

Elinizde hazır bir gazete varken, kolay bir şöhret vasıtası olan muharrirlik hevesinde de değiliz. Baş sütunlardaki yazılar daima Hürriyet imzasını taşıyacak ve her mevzu mütehassısı tarafından en doğru şekliyle okuyucularımızın gözü önüne serilecektir. Bu izahatı imzam altında vermeye mecbur olduğum için okuyucularımdan özür dilerim.»

Bir zamanların ‘Amiral Gemisi’ Hürriyet›i yaratan Sedat Simavi ve uzun yıllar Ankara Temsilciliğini yapan, 5 Haziran 1964 tarihinde ABD Başkanı’nın ünlü ‘Johnson Mektubu’nu manşetten haber yaparak halka duyuran Cüneyt Arcayürek abim son 20 yılın gazetesini iyi ki görmediler...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres