SON HABERLER :
Kadınlara yanlış diyet uygulamalarını anlattı İranlı Hasani kadroya girdi Çocukların sinema keyfi Neşet Ertaş heykeli açıldı Şehir Tiyatroları yeni sezona hazır
Bruce Lee'nin mezarında Nazım'dan şiir okumak
Antalya Ekspres

Kim derdi ki Seattle'da göl manzaralı tepede (Lake Wiev Cemetery) bir mezarlık gezeceğim ve yurdumdan çok uzaklarda, Nazım Hikmet'in “Hala Servilerde Ağlıyorlar mı?” şiirini okuyacağım?

"Bir inilti duydum serviliklerde

Dedim: Burada da ağlayan var mı?

Yoksa tek başına bu kuytu yerde

Eski bir şarkıyı anan rüzgar mı?

 

Gözlere inerken siyah örtüler

Umardım ki artık ölenler güler

Yoksa hayatında sevmiş ölüler

Hala servilerde ağlıyorlar mı?

 

Anadolu'da, doğduğum köyde sevdiklerimin ve dostlarımın yattığı meşeler ve serviler altındaki mezarlıkları gezerken; Antalya'da Andızlı’da, sessizce bu dünyadan çekip giden arkadaşlarımın üzerine bir kürek toprak atarken; Termessos'ta, Demre'de kayalara oyulmuş mezarları fotoğraflarken hep dilimdedir bu şiir...

Biliyorsunuz, Nazım Hikmet'in daha 17-18 yaşlarındayken yazdığı ilk şiirlerindendir.

O sıralar Nazım'ın annesi Celile Hanım’a aşık olan Yahya Kemal'in şiir üzerinde bazı düzeltmeler yaptığını, Yeni Mecmua'da yayınlandığını yazar kaynaklar.

Bir de ayrıca, Yaşar Kemal'in 1968-69 yılları arasında, dönemin ünlü sosyalist dergisi ANT'ta çıkan "Yoksul Evleri - Zengin Mezarları" röportajını anımsarım büyük boyutlu mermer mezarları görünce.

Geçtiğimiz yıllarda bir gün, göl manzaralı o tepede yan yana yatan baba-oğul Lee'lere uğradık kardeşim Sedat'la birlikte.

Sanki aynı çiçeklerdi, altı yıl önce Paris'te, "Pere Lachaise" mezarlığında ziyaret ettiğimiz Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya'nın mezarında da vardı.

Ruhi Su'nun duygulu bir şiiri vardır ünlü devrimcilerin yattığı bu mezarlık üzerine.

Güller ve karanfiller!

Ve mezar taşlarına kazınmış bazı tarihler acıtır içimi.

Bruce Lee. (1940- 1973)

Brandon Lee. (1965-1993)

"Yiğit iken ölenlere/ yanar içim göynür" türküsünde olduğu gibi.

Ve Deniz Gezmiş.

Ve Sinan Cemgil.

Ve Vedat Demircioğlu.

Ve Taylan Özgür.

Ve arkadaşları da düşer benim aklıma göl manzaralı bu mezarlıkta.

Bruce Lee, Seattle'da bir arkadaşının evinde rahatsızlanır. Altı ay sırtüstü yatar ve sonra ölür; o Uzak Doğu sporlarının yenilmez şampiyonu.

Oğul, Brandon Lee ABD'nin Kuzey Caroline eyaletinde  "The Crow" (Karga) filminin çekimleri sırasında bir kaza kurşunuyla karnından vurularak ölür.

O sırada kameralar çalışmaktadır.

Sonrası.

Elde var hüzün!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres