SON HABERLER :
En iyi uygulama ödülü Muratpaşa'nın Keops Piramidi, Guinness'e aday 'Demir Adam', triatlonda yarışacak Milli sporcu babasının öldürüldüğünü iddia etti Kaş Tiyatrosu sahnede
Google'da Mustafa Yalçın'ı ararken
Antalya Ekspres

Sadece dört dizelik bir şiirdi defterimdeki...

YÜK

Öyle bereketli ki;

üzerinde yaşadığımız bu toprak

güller ağır geliyor

dallara.

Şiir, şimdi bu dünyada olmayan dost ve güzel insan Sevgili Ağabeyim Mustafa Yalçın'ın idi.

Fotoğraf arşivim Antalya'da olduğu için, hadi dedim ‘Google Amca’ya sorayım da onun vereceği bir fotoğrafla şu şiiri paylaşayım dedim ve tıkladım.

Fotoğrafın dışında bir ne göreyim, teeee 2000'li yılların başlarında Hürriyet Akdeniz ekinde yaptığım "Şiir Dünyası" sayfasında Mustafa Yalçın'la karşılaştım ve arada bir yazdığım Antalya Ekspres'e göndermeye karar verdim.

O yıllar, Cumhuriyet Caddesi Kendiroğlu İşhanı'nda kardeşlerim Ömer ve Sedat ile birlikte açtığımız Paloma Basın Danışmanlığı büromuzda bazı dostlarımla birlikte medar-ı maişet motorunu döndürmeye çalışıyorduk.

* * *

İşte o eski yazı...

Bir portre: Şair ve Tiyatrocu Mustafa Yalçın.

Tiyatro sevdalısı şair.

Büromuza geldiği zaman bir sevinç kaplar yüreğimi. Çünkü Mustafa Ağabey gelmiştir. O'nun olduğu dost meclislerinde şiir vardır, öykü vardır, edebiyat vardır ve de en çok anılar vardır.

Bu anılarda kimler mi vardır?

Cahit Irgat, Orhan Peker, Kuzgun Acar, Salim Şengil... Tiyatro, sinema ve edebiyat dünyasından birçok güzel insan, şairimizin anıları içinde konuk olurlar çilingir soframıza.

Güneş, Beydağları'nın doruklarından vadilere doğru eğilmiş, rakı burcuna girmiştir.

Çantasında bir 35'lik ile bürodadır.

Şiirden hiç vazgeçmeyen tiyatro sevdalısı Mustafa Yalçın, 1937 yılında Antalya'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğduğu kentte yaptıktan sonra Ankara Devlet Konservatuarı'nda tiyatro eğitimi gördü.

Yetenekli Antalya çocuklarının tiyatroya yönelmeleri için çaba harcadı ve çoğunda da başarılı oldu, o gençleri yetiştirdi.

Antalya Devlet Tiyatrosu'nun kurulması için de çok emek verdi Mustafa Ağabey. Çabaları sonunda tiyatro kurulur ve bir süre de müdürlük görevini yapar.

Cimri, haset, çıkarcı, laf götürüp getiren insanları sevmez.

Bir kez kızmaya görsün aynı Can Yücel gibi söver.

Geçtiğimiz yıl emekli olarak Antalya Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı.

Çok sevdiği Antalya'dan koparak İzmir'e yerleşti. Bir sohbetimiz sırasında "Ben buradan gider oldum Mustafa. Eşyalar bile kalk gidelim demeye başladı" demişti...

Çok sevdiği küçük kardeşi Avukat Ali İhsan Yalçın'ın ani ölümünün de bu gidişine etken olmuştu belki de kimbilir...

Bu günlerde şiir ve oyun yazmayı sürdürüyor.

YOL

Kökümüz kök idi

Aslımız asıl

Hep doğru yürüdük

Dünyanın yollarında

Yalınlık ustalarıydı analarımız

Gül yaprağı saklardı

Kitap sayfalarında.

* * *

Hürriyet'in Akdeniz ekinde yayınlanan yazım bu şiirle bitmiş.

Gazete yazısı için çalışırken anımsadım... Mustafa Yalçın İstanbul'a gider. Otobüsten indikten sonra elinde bir valizle yürümeye başlar. Birden dostu heykeltıraş Kuzgun Acar ile karşılaşır. Kuzgun hemen elindeki valizi kapar. "Yahu dur yapma Kuzgun" der ancak arkadaşı, "Halkımın işlerine karışma Mustafa" diyerek karşılık verir.  Bunu anlatırken nasıl da gülerdi, şimdi sevgiyle andığım Mustafa Yalçın Abim...

Çünkü bir daha çok sevdiği Antalya'ya dönemedi ve yerleştiği kentte "Elveda güzelim dünya ve merhaba kainat" diyerek çekti gitti.

İLK SEVGİLER

Bizim orda, güneyde

Antalya'da

Geceleri ay çıkınca

Portakal bahçelerinde

Ateş çakardı.

Yakarlardı beni

Birden aşka tutulurdum

Kime?..

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres