SON HABERLER :
Kaçak saat operasyonu Okul çevreleri sıkı denetimde Chico rekor için sahaya çıkacak ASFİM'de yaz kayıtları başladı Zıp Zıp Park’ta eğlence zamanı
Gündüz Karanlığında
Antalya Ekspres

Rüştü Apaydın, “Ağır çekim”diyor ‘Kurmacayla yaşanmışlığın kol kola yolculuğu’ adlı anılar kitabında.

12 Eylül 1980 faşist askeri darbesi sonrası kendi yaşam ekseninde ve çevresinde yaşadıklarını anlatan Rüştü Hocam, kitabın arka kapağında geçen zamana bir yolculuk yapar:

"Her ne zaman Dil-Tarih'in önünden geçiyor olsam, orada bir süreliğine dururum. Fakültenin şafağındaki o özlü sözü mutlaka okurum.(Ben de Ankara'da yaşadığım yıllar DTCF'nin önünden geçerken durmuş ve okumuşumdur yüzlerce kez. ‘Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir.’)

Haliyle 1940'lı yıllara uzanırım. Bu taş yapıda sahnelenen olayların orta yerinde bulurum kendimi.

Genç Cumhuriyet'in sağcıları ile solcuları, fikri ve fiili olarak ilk kez karşı karşıya gelmişlerdir.

Orada, o tarihi sahnede, sağ yanımızın nasıl devletleştiğini, devletimiz ve de partimiz CHP'nin milliyetçilik reflekslerini öne çıkararak sol yanımızı nasıl eğip büktüğünü anımsarım.

Kürsülerinden alınıp mesleklerinden men edilen hocaları, sınıflarından çıkarılıp polise teslim edilen öğrencileri görür izlerim.

Ve elimde olmadan kendi kendime söylenirim.Dil- Tarih'in içi ve önü, sosyal anlamda bizimkerbelamız (muhakeme ve keder yerimiz) oldu.Peki Genç Cumhuriyetimiz için ne oldu?Ne olmadı ki...

Köy Enstitülerinden başlamak üzere, ilerici,yapıcı, yaratıcı, üretici pek çok hamlenin ayakbağı, cellat urganı oldu.Daha ne olsundu hocam."

 

* * *

"Karakter sahibi bir insanın ruhu yaralarla doludur"der Halil Cibran.

Kitabın bölüm aralarında, kimi yazar ve düşünürlerden ünlü sözlere yer veren, ‘Gündüz Karanlığında’ elinde fener, bir orada, bir burada şehirlerde, caddelerde insan arayan, darbeden sonra kendi evinden çok arkadaş evlerinde kalan, 80'li yılların bu çağdaş Diyojen'ikim?

1942 Akpınar-Kırşehir doğumlu. Pazarören Öğretmen Okulu'nu, Gazi Eğitim Enstitüsü'nü ve TODAİE'yi (Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü) bitirdi. Öğretmenliğinin yanı sıra TÖS'de şube başkanlığı, TÖB-DER ve EĞİTİM-İŞ'te basın-yayından sorumlu merkez yönetim kurulu üyeliği yaptı. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu- Eğitim İhtisas Komitesi'nde görev aldı.

350 sayfalık kitabın kapak fotoğrafı, sevenlerini kederler içinde bırakarak, "Güzelim dünya elveda ve merhaba kainat" diyerek bu dünyadan giden kardeşim Ömer Uysal'ın. Çünkü Rüştü Hocam, Ömer'in dünürü, yeğenim Onur'un sevgili karısı Ülke'nin babasıdır ve de baskıya hazır iki kitap çalışması daha vardır.

Ülkü Tamer( 1937-2018) ustamız yaşarken yazmıştı, "Yaşamak Hatırlamaktır"diye.

İyiki yaşıyorsunuz ve yazıyorsunuz Rüştü Hocam!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres