SON HABERLER :
Böcek'in Kemer buluşması Muhtar sonunda pes etti, binayı boşalttı Alanya'da fayton faaliyeti sona erdi Anne Türel için mevlit okutuldu Çandır: Seçim bitti, geçime odaklanalım
İlkokulun önünde taşa yazılmış bir yazı
Antalya Ekspres

Torunum Marko'nun gittiği okulun önünde gürdüm bu yazıtı.

Hemen arkasında torba içinde toprağıyla birlikte duran bir de ağaç fidanı vardı.

İşte, ilkokuldan başlayarak böyle bir eğitimle büyümüş, yetişmiş çocuklardan sonra anladım ben Seattle şehrinin neden böyle yeşillikler içinde olduğunu...

Neden araç plakalarında ‘Emerald City’ (Zümrüt  şehir), ‘Evergreen City’ (Her yer yeşil şehir) yazdığını!

Gelinim Özge de geçenlerde facebook’ta yaptığı çevre duyarlılığıyla ilgili paylaşımına not düşüyordu; "İlkokullara çevre bilinci dersi konmalı" diyerek.

Elbette vardı bir bildiği, çünkü Özge, duyarlı bir çevreci hem de Atatürkçü bir Cumhuriyet öğretmenidir.

Bellevue semtinde küçükçe bir tepenin üzerinde yeşillikler içinde bir eğitim kurumu Woodridge İlkokulu... Büyük torun Manu geçtiğimiz yıl buradan mezun oldu.

Kardeşim Sedat'ın Türkçesiyle...

"Öğretmen Sue Kline der ki;

Ben öldükten sonra kökleri çok derinde olan bir ağaç olarak geri geleceğim.

Her sabah okul yolundaki çocuklara yapraklarımla el sallayacağım; ve onlara geceleri düşlerinde ağaç şarkıları fısıldayacağım.

Kökleri derinlerde olan ağaçlar, çocukların nelere ihtiyacı olduğunu bilirler."

B. Andreas 2017

 

***

Ve sonra bizim çocukların; "Uzun ip belimizde / baltalar elimizde / biz gideriz ormana" şarkılarıyla büyüdükleri geldi aklıma. Belki ben de söylemiştim ilkokula giderken o şarkıyı ne bileyim?

Ve benim, "Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan" ve "İpek bir halıya benzeyen" güzelim memleketimde; zeytin ağaçları, çamlar, sedirler köylünün ve üreticinin gözyaşlarına, direnmelerine karşın acımasızca kesilip yok ediliyor...

 

***

Ve sonra, günlerden bir gün torba içindeki fidan toprakla buluştu, yazıtın arkasına dikildi.

Ben de birden çocukluğuma, 1954-55 yıllarına gittim. Hadim'de yeni yapılan ilkokulumuzun bahçesine diktiğimiz fidanlar geldi aklıma. Öğretmen Sue Kline'ı okuyuncaya dek bilmiyordum yanından geçerken yapraklarının bana el salladığını.

Ama bir Kızılderili deyişi olan şu sözü hiçbir zaman unutmadım:

"Son ağaç kesildiğinde, son nehir zehirlendiğinde, son balık öldüğünde; işte o zaman paranın yenmediğini göreceksiniz."

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres