SON HABERLER :
Bacağı kesilen Özge’ye silikonlu protez için 30 bin TL gerekiyor    Fırtına narenciye seralarını vurdu  Anadolu'nun ilk telsiz telgraf istasyonunu restore edilecek  39 mahalleye yeni projeler KÖK ödüllerinden eğitim katkısı
Mahalledeki Lenin
Antalya Ekspres

Seattle'da, kentin her yanında bir heykelle karşılaşırsınız.

İtfaiye meydanında; itfaiyeciler.
 

Parklarda koşan çocuklar.

Sanat Müzesi’nin önünde; eli çekiçli demirci.

Durakta; otobüs bekleyen yolcular.

Göl kıyısında; kucaklaşan sevgili.

Freemont ise Seattle'da bir mahalle. Köşe başında avuç içi kadar bir meydanda dev bir Lenin heykeli ile karşılaşmıştım kardeşimle gezerken.

Sayfalar arasında dolaşırken buldum fotoğrafı...

35 yıldır bu kentte yaşayan kardeşim Sedat, Bianet ve Birgün'e ‘Seattle Mektupları’ adıyla yazılar gönderir arada sırada. Bu yazımda onun uzun zaman önce Birgün'de “En uzun gece yaşandı. Ortalık ışıklarla donandı. Gün döndü" başlığıyla yayınlanan yazısından yararlandım.

İşte mahalledeki Lenin'in hikayesi...

Emil Venkov adlı heykeltıraş, Çekoslovakya Komünist Partisi tarafından bronzdan bir Lenin heykeli yapmakla görevlendirilir... Venkov heykeli yapar ama bir süre sonra ortalık toz duman olur ve heykel ortada kalır. O günlerde oralarda öğretmenlik yapan Levis Carpenter adlı maceracı bir adam da tutar buradaki evini ipotek eder ve heykeli Doğu Avrupa'dan Seattle'ın doğu yakasındaki İssaquah'ya getirtir evinin bahçesine diker.

Sene 1993'tür.

O aylarda gerek gazetelerde, gerekse televizyonlarda haber olan Lenin heykeli, Levis Carpenter'ın bir trafik kazası sonucu beklenmedik ölümü üzerine ailesi tarafından satışa çıkarılır. Amaçları, heykeli eritip biraz para kazanmak ve borçlarını ödemektir. Ancak yine bizim ‘uçuk’ mahallenin ‘uçuk’ insanlarından Peter Bevis, heykeli alır ve Freemont semtinde birçok binanın ve park yerinin sahibi olan bir başka ‘uçuk’ Suzie Burke'ı heykelin Freemont'a dikilmesi konusunda ikna eder.

Sonuçta Lenin heykeli önce bir araba park alanına dikilir. Gel zaman git zaman dünyanın dört bir yanından Seattle'a gelen insanların mutlak uğrak yeri haline gelen Freemont, Lenin heykeli ile anılmaya başlar...

Heykel, bir süre sonra mahalleli tarafından tamamıyla kabul edilir ve sürekli bir yer verilir.

Nerden nereye geldik?

Bir zamanların sosyalist ülkelerinde ‘Dünyayı Sarsan On Gün’ü yaratan Lenin, ABD'nin aydınlık kentlerinden biri olan Seattle'da dimdik ayakta.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres