SON HABERLER :
Kaleiçi'nde kış sıkıntısı erken başladı Vali Yazıcı'dan güven dolu davet Tatil keyfinizde mesafe önemli Demir eksikliği giderek artıyor Halil Özkan vefat etti
Tansiyon hastalarına öneriler
Antalya Ekspres

Ülkemizde 15 milyon kişinin yaşamını etkileyen hipertansiyon hastalarının yaklaşık yarısı kan basıncının yüksek olduğunun farkında olmadan yaşantısını sürdürmeye devam ediyor

Bu 15 milyon hastadan yaklaşık 10 milyonu ise kan basıncını kontrol ettirmiyor.

Hipertansiyonun önemi, sık karşılaşılması, belirti vermediği için hastalar tarafından fark edilememesi, fark edilse bile yeterli ölçüde tedavi edilmemesi hastalığı daha da tetikliyor.

Yeterli tedavi alamayan hastalarda birçok organ olumsuz olarak etkileniyor.

Yüksek tansiyondan en çok etkilenen organlar ise kalp, beyin, böbrek, gözler ve ana damarlar oluyor.

Hipertansiyon oluşumuna yol açan faktörlerden en önemlisi tuz kullanımı.

Tabii ki genetik etkenlerin de önemi büyük.

Tuzu fazla tüketen toplumlarda hipertansiyon sıklığı daha fazla.

Bunun yanı sıra ailede hipertansiyon olan kişilerde bu risk daha da fazlalaşıyor.

Stres, hareketsiz yaşam, şişmanlık, kötü beslenme alışkanlıkları gibi durumlar da hipertansiyon oluşumuna katkıda bulunur.

Özellikle beslenme yüksek tansiyon hastaları için büyük önem taşıyor.

Bu nedenlerle de tansiyon değerlerinizin ne olduğunu mutlaka bilmeli ve düşük ya da yüksek ise doktorunuza başvurmalısınız.

Özellikle de doktorunuzun tavsiyelerini günlük hayatınıza uygulamalı, daha kötü sonuçlara yol açmaması için uzak durulması gerekenleri hayatınızdan mümkün olduğunca çıkarmalısınız.

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres