SON HABERLER :
Antalya’ya şehit ateşi düştü Şehitler için helva dağıtıldı ‘İyi İnsan Hareketi’ Türk Yunan kardeşliği Antalyaspor’da Fener randevusu
İdeal kiloyla ağrısız yaşam
Antalya Ekspres

Fazladan alınan 1 kilo dizlerdeki yükü 8 kat artırıyor. Ağrılı hastalara dediğim ilk şey bu kilolar verilecek oluyor peki ağrıyla kilo arasındaki ilişki ne?

 

Kilo aldıkça eklemlere binen yük artar. Eklem ağrıları artar. Eklemlerde aşınmalar artar. Tüm bu olumsuzluklar bir de ağrı olarak size geri döner. Fazla kilolar dizlerde de olumsuz etkilere yol açar. Ağrı nedeniyle gelen çoğu hastamız hatta neredeyse hepsi fazla kilosu olan hastalardır. 1 kilo ekstradan  aldığınızda dizlerinize binen  yük 7 - 8 kat artmaktadır. Eğer ağrısız sağlıklı bir hayat istiyorsak öncelikle omurgaya binen ve bel çevresine binen ağırlıklardan kurtulacağız.

Fazla kilolar sebebiyle yeterli yürüyüş, egzersiz veya sporu da yapamayan kişiler, kas kayıplarına, kas güçsüzlüklerine doğru gitmekteler bu da kaslarda ağrı yapıyor.

Biz günlük yaşamda fiziksel aktiviteyi yapmazsak kilo alıyoruz. Kilo aldıkça eklemlerimize binen yük ve aşınmalar artıyor ve ağrı oluşuyor. Öyle ki 1 kilo aldığınızda dizinizdeki yük 7-  8 kat artıyor. Ağrı olduğu zaman da hareket etmiyoruz ve obezite giderek artıyor. Bu da kısır bir döngü halini alıyor.

Burada yapılması gereken şey bir uzmana başvurmak fazla kilolardan kurtulup, omurgaya, bele ve bacaklara binen yükleri hafifletmek, sporu günlük hayatınıza sokmak, kaslarınızı güçlendirmek ve bu kısır döngüyü kırmak oluyor.

Kilo verdikçe, yürüyüşleriniz artacak, yürüyüşler arttıkça kaslar güçlenecek, kaslar güçlendikçe metabolizma hızınız artacak ve en önemlisi ağrıyan yerlerinize binen baskı azalıp sizde ki ağrılar yok oluyor.

Ağrısız bir yaşam, aktif bir yaşantıyla daha sağlıklı bir kilo ve düzenli egzersizler ile mümkün.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres