SON HABERLER :
Yönetim kolları sıvadı Atatürk'ün Antalya'ya gelişi törenle kutlandı 2 metre yükseklikten düşüp öldü Öğretmenler hala aşılanmadı Tesadüfün böylesi
Eczacılar Odası ve başlatılan tartışma
Antalya Ekspres

Tedavi doğada... Onun büyütüp önümüze getirdiği nimetlerde. Böyle söylenir böyle bilinir. Tıbbın hammaddesi. Bir takım işlenmiş ve özümsenerek araştırılıp ince elenip sık dokuyarak daha küçük kutulara sığdırılmış tedavi yöntemleri. Eczanelerde bulunur, hasta olduğumuzda ilk kapısını çaldığımız şifa aradığımız sağlıktaki en önemli kapımızdır.

Değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu savunuyorsak günümüzde tedavi yöntemlerindeki değişiklikleri de artık zaman zaman kabul etmek durumunda kalıyoruz.

Örneğin hacamat gerçeği artık tıbbın da tedavi modelini aldığı ve hastalarını yönlendirdiği bir alan oldu. Kim bilebilirdi ki günün birinde hacamattıbbın kapısından içeri girecek? Bu hurafe ve çağ dışı uygulama tıbbın önüne geçebilir miydi? Ama oldu. Hacamat bugün kimi hastanelerde daha hijyenik ve sağlıklı bir şekilde yapılmakta. Kimilerine göre eski kafa, kimilerine göre eski kafanın modernleştirilmiş hali.

Eczacılar Odası’nca geçtiğimiz hafta yapılan basın açıklamasında aktarlar ve çeşitli tedavi edici özelliğe sahip alternatif otların, yaprakların, bitkilerin satışının yapıldığı yerler konusunda uyarı da bulundu. Aslında yapılan açıklama bunu gayri resmi yapan, insanlara doğru bilgi vermeden çare arayanları yanlış yönlendirenler içindi. Bugün Antalya’da alternatif tıp dediğimiz aktarlarda şifa arayan ve doğru anlatım ve gerçek bilge kişilerin yaptıkları değerlendirmeler ile tıbbın tedavi süresine katkı vererek iyi olan onlarca hasta olduğunu pekala biliyoruz.

Burada yapılan açıklamanın bu işi gayri resmi yapan, bilgisizce ot, yaprak, bitki satan aktarlar için yapıldığı ortadadır. Yıllardır, babadan, dededen atalarından kalan dükkanlarında bu işi yapan sertifikası olan birçok aktar bulunmakta. Bu konuda Sağlık Müdürlüğü ve Antalya Valiliği’nin ilgili birimleri gerçekten bu işi yapan sertifikalı aktarları ayırıp gayri resmi rastgele insan sağlığı ile oynayan, bilgisiz, ticari amaç güderek bu işe soyunanları ayırt ederek denetleme yapması gerekmektedir.

Eczacılar Odası’nın yaptığı açıklamanın özü budur. Sertifikalı ve deneyimli aktarlar ile rastgele bu işi yapanlar ve işi ticarete dökerek insan sağlığı ile oynayanların ayırt edilmesini istemektedir. Umarım doğru adımlar atılır, işini doğu yapan esnafa zarar verilmez.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres