SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Şiddet görmeden yaşamak istiyoruz Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
“Kim Ki Duk” Kaleiçi’ndeydi
Antalya Ekspres

2005 yılındayız. Ben Üçkapılar’ın girişine yakın küçük atölyemde suluboya resim yapıyorum. Dışarıda resimlerimle ilgilenen “çekik gözlü” bayanlar atölyede bana doğru bakınca; merakla sordum:

“Where are you from/Nerelisiniz?”

“We are from S.Korea/Koreliyiz.” dediler.

Ben de onlara İngilizce: “Antalya Film Festivali’nde üç çok güzel Kore Filmi izledim. Yönetmenin adı Kim Ki Duk idi. Ve “Yay” filmini de çok beğendiğimi” anlattım.

“Kim Ki Duk” ismi geçer geçmez o ana kadar hiç görünmeyen birisi; eğilerek içeriye doğru baktı!

“Kim Ki Duk bu!” dedim şaşkınlıkla.

Festival afişlerinde gördüğüm aynı kişiydi! Ve ilk defa Kaleiçi’nde Festival için gezmeye gelen meşhur birisiyle karşılaşıyordum.

“Lütfen öylece durun. Bir fotoğrafınızı çekmek istiyorum” dedim ve yanımdan hiç ayırmadığım fotoğraf makinesiyle o anı yakaladım. Sonra dışarı çıkıp tokalaştım. Ona filmlerini çok beğendiğimi ve özellikle “Yay” filminden etkilendiğimi söyleyince; o da iki bayandan genç olanı gösterip:

“Bu o filmdeki genç kız” deyince çok mutlu oldum.

O zamanlar daha “selfie” fotoğraf çekilme imkânımız olmadığından tek tek fotoğraflar çekildik hatıra olarak. Dışarıda tezgâh üstündeki kutu içindeki suluboya resimlerimden üç âdetini onlara ayrı ayrı hediye ettim. Çok memnun oldular. Onlara baktıkça Antalya Kaleiçi’ni ve beni hatırlayacaklardı. Ve gittiler! Ama bende hatıraları kaldı.

VE O ÖLDÜ

Letonya’da Covid-19 tedavisi gördüğü sırada yaşamı yitirmiş! Facebook’tan o beni, ben de onu takip ediyordum. Yakışıklı gördüğüm fotoğrafları ona gönderiyordum. “Sizin yönettiğiniz bir filmde oynamak istiyorum” diye yazıyordum.

UMARIM

Antalya Büyükşehir Belediyesi böyle uluslararası bir üne sahip olan ve festivalimize de katılan Kim Ki Duk adını yaşatacak bir “anıt” yapar. (Kaleiçi’nde olabilir) Ruhu şad olsun.

***

KALEİÇİ’Nİ KİM UNUTUR?

Burası bir belde, bir yerleşim yeri. Bugüne kadar yaşayan bir şehirdi. Ama Mart 2020’den sonra “kaçışmalar” başladı! “Kaçmam” diyenleri de çıkan “yasaklar” kovaladı! Netice; Kaleiçi sessizliğe büründü! Yıllar önceleri ailelerin yaşam sürdüğü Kaleiçi’ne; sonradan gelenler olsa da yine de Kaleiçi adıyla varlığını sürdürüyordu. Turistler akın akın Kaleiçi’ni görmeye gelince; burada “esnaf” dediğimiz turizmden para kazanan insanların mekânı oldu. “Sahipli/sahipsiz bir Kaleiçi” vardı önümüzde. Devlet adına; Turizm ve Kültür Bakanlığı, Valilik, Büyük/küçük belediyeler, mülk sahipleri ve daha kimler söz sahibi değildi ki Kaleiçi hakkında!

***

“Madem burası turistik bir yer buraya bir an önce çeki-düzen verelim” demediklerinden; karma karışık bir Kaleiçi’yle karşılaşan turistler gelip-hemen geri dönmektedirler. “Turizm dumansız bir fabrika” olduğuna göre; bu fabrikayı kimler çalıştıracak acaba? COVID-19 Bu yapay korku; zaten gönülsüz ve bilgisiz ilgililer yüzünden hiçbir yatırım, hiçbir proje üretmemelerine neden olmaktadırlar! Turizmden ülkemize “dövizler” kazandıran esnaflarımız; ne bağlı oldukları kurumlar (ATSO) ve ne de “vergi” ödedikleri Maliye’den bir destek bulamamaktadırlar. Şu anda Kaleiçi’nde kayıtlı kayıtsız hangi esnaf var ise onların turizme kazandırdıkları ve kazandıracakları döviz gelirleri düşünülerek mutlaka maddi yardımlar yapılmalıdır.

***

Eğer bu çalışmalar yapılmaz ise Kaleiçi ve esnafları “COVID-19 salgınında hayatını kayıp edenler gibi; geri dönemeyeceklerdir!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres