SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Şiddet görmeden yaşamak istiyoruz Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
Ben de ‘siftah’ yapamıyorum!
Antalya Ekspres

COVID-19 pandemisi Aralık 2019’da Çin’in Hubei bölgesinin başkenti Vuhan’da çıkmıştır. Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya Pasifik’te yer alan çeşitli ülkelere de hızla yayılmıştır.

11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “pandemi” ilan edildi. Bir hastalık veya tıbbi durum; sadece “yaygın” olması ve çok sayıda insanın ölümüne yol açması nedeniyle “pandemi” olarak nitelendirilemez.

Aynı zamanda “bulaşıcı” olması gerekmektedir.

***

Bu salgının bulaşmadığı ülke; girmediği şehir sokak kalmadı. “Virüs” denilen çok küçük organizmalar; aslında en büyük zararlar veriyor tüm insanlarda.

Zaman geçtikçe Covıd-19 denilen bu illet; 14 gün gibi kısa bir zamanda bulaştığı insanın ciğerlerini kaplıyor ve ölümüne sebep oluyor.

Dünya ülkeleri; savaşlara “yatırım” yaptığından maalesef “tıp” alanındaki zayıflığını gördü ve “aciz” kaldı!

“Aşı” olmayınca; insanlar kitleler halinde hayatlarını kayıp etmeye başladı! Ekranlara ve basına yansıtılmayan bu sayılardan olan “hayattaki” insanlar; “gaflete” düştüler!

Yasakları ciddiye almadılar! Nasıl bulaştığı belli olmasına rağmen; hastalığa yakalandılar ve başkalarına da bulaştırdılar!

Kurunun yanında; yaş olanı da yaktılar!

“Salgın” korkusu geçmedi ama geçecek! Umudumuzu kesmemeliyiz ki daha fazla yayılmasın.

Devlet birimlerimizden Sağlık Bakanlığı; ilk günden bu yana var güçleriyle vatandaşları korumaya çalışıyorlar. İçişleri Bakanlığımız ve jandarma işbirliği yapıyorlar.

“ZARAR ZİYAN BİR MİLYON”

Askerde bir arkadaşım hep bu tekerlemeyi söylerdi. Bugün ülkemiz vatandaşları çok ciddi kayıplar yaşıyorlar.

“Can” kayıpları ekranlara yansımadığı için göremiyor ve duyamıyoruz.

Ama “iş” kayıpları olanlar; objektif yayın yapan TV’lerde “feryat” ediyorlar.

“Vergiler, stopaj, kira, personel giderleri, elektrik, su!” İdarecilerimiz de “salgın” ile “geçim” arasında kaldılar.

Daha önce yaşamadıkları böyle bir afet karşısında; yine de “pes” etmiyorlar.

Ama duyarsız vatandaşların “yasaklar” sanki yokmuş gibi davranmaları; görevlilerin yükünü ve dolayısıyla bizlerin çilesini artırıyor!

*** 

KALEİÇİ’NDEN UZAĞIM

Evet, Mart 2020 yasakları başladığından beri “izole” olarak evimizde yaşamaya başladım. “Covıd-19” hakkında karikatürler çizdim. İnstagram hesabımda “kaleici.ressami” paylaştım. “Günlük” yazdım çizdim.

Aylarımı ve yıllarımı verdiğim Kaleiçi’ndeki “sanatsal yaşamımı” destekleyen “yerli ve yabancı” turistlerden uzak kaldım.

Atölyem kapalı!

Suluboya resimlerimi ve diğer resimlerimi ne gören var ve ne de alan!

65 yaş yasağı var; saat kısıtlaması var. Kaleiçi’ne nasıl gideceğim. Ailem de gitmemi istemiyor ama “sanat ve iltifat” olması gerekiyor!

Kültür ve Turizm Bakanımız “müzisyenlere destek” çıkacakmış ama Antalya’da benim gibi resim ve karikatür sanatını icra edenler vardı! Onlarla görüşmüyorum ama onlar da “mağdur” olmuşlardır.

Bu konuda bir moral, bir destek eli acaba uzanacak mı acaba?

Bilemiyorum!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres