SON HABERLER :
Muratpaşa'da kış yardımları sürüyor Elektrik kısıtlaması sanayiyi vurdu Bakkallar Odası'nda Şahin Aba güven tazeledi Gıda Mühendisleri'nde başkan değişmedi Büyükşehir'den sosyal belediyecilik anlayışı
Kaleiçi’nde turistleri koruyorlar!
Antalya Ekspres

“Kim kimi, neden ve nasıl koruyorlar?”

Onlarca çalışan veya çalışmayan kameralar varken; turizm polisi, zabıta ve polisler devriye gezerken turistleri kimler koruyor acaba?

Bu koruyanlar acaba turistlere zorla; simit satan, tavşanlarla fotoğraf çektiren veya sokaktaki diğer dilencilerden mi koruyorlar acaba?

Gerçek şu ki; bu koruyucular insan değil; birer hayvan!

“KORUYUCU KÖPEKLER”

Anne ve babaların çocuklarını avutmak için evlerine aldıkları fakat bir müddet sonra evde hayvan beslemenin hiç de kolay bir şey olduğunu görmeleriyle; sokağa bırakılan köpekler, kediler ve kuşlardan söz ediyorum.

Zavallı hayvanlar hazır mamalarla beslenirlerken; birden kendilerini ya bir dağ başında veya boş bir sokağın içinde buluveriyorlar.

Ne kadar hazır mamalarla beslenseler de; içgüdüleri aç kaldıklarında karınlarını doyurmak için onları harekete geçiriyor!

AVRUPALILAR!

Onlarda bu hayvan sevgisi; bizdeki gibi bağda, bahçede beslemek yerine kendi evlerinde oluyor!

Maaşları da yerinde olan bu insanlar; fazla paralarını kültür, sanat ve turizmin yanında çeşitli hayvanları alıp onlara “yem” parası olarak rahatlıkla harcayabiliyorlar.

Benim çocukluğumda beslediğimiz kedimiz; yemek artıklarıyla veya kendisi gezerek karnını doyuruyordu.

Bugün; kedi köpek beslemek bir  “lüks” yani “masraf”!

Kendisi, maması, aşısı, kumu derken her ay bir insandan daha çok para harcar oluyorlar!

Aileler işte bu yüzden bir müddet sonra; bu hayvanlardan kurtulmak istiyor ve “azıtıyorlar” onları.

Sokak hayatına uyum sağlayamayan zavallı hayvanlar; ya açlıktan, ya da hastalıktan, bakımsızlıktan ölüyorlar. Çoğu da bir otonun altında can veriyor!

Kaleiçi ve dışında atılan bu hayvanlara; sözde “hayvan severler” durmadan “at-eşek” etinden yapılan mamaları sokaklara dökerek sanki (!) onları beslediklerini sanıyorlar!

Hâlbuki onlara en büyük kötülükleri yapıyorlar:

Onları içgüdüsel “doğal beslenme” alışkanlıklarını gelişmesini önlüyorlar…

Yedikleri hazır mamalar hayvanların daha çok “çiftleşmesini” tetikliyor. Kedi köpek popülâsyonunun daha fazla artmasına neden oluyorlar…

Hazır yemek isteyen hayvanlar; yoldan geçenlerin kendilerine “mama” vermesini bekliyorlar.

Çevreyi kirletiyorlar…

Petşopların çoğalarak; hayvanların özgür yaşamları engelliyorlar…

BAZILARI

Bizim ve bazı Avrupalı insanların bu sokak hayvanlarını görünce; onları korkmadan dakikalarca sevip okşadıklarını görmek mümkün.

Bilhassa; kendilerini seven ve onlara otelden alıp çantalarına koydukları “salam/sosis” verenlere karşı; bazı “cins” köpeklerin “içgüdüsel” olarak onları takip etmeleri ve onlara karşı bir “koruma” yaptıklarını hep görüyoruz.

Onlara yaklaşanları; karşı hemen bir “hırlama” sesiyle uzaklaştıran bu köpekler: bazen tek veya bazen de daha kalabalık olarak dolaşmaktadırlar.

Yanlarından ayrılmayan bu köpeklerden turistler; bazen korkmakta, şaşkın şaşkın etrafına bakılmaktadırlar.

Zararsız fakat ilginç olan bu hayvanların davranışları; aslında bilimsel olarak araştırılsa bence çok iyi olur.

Veya bunların reklamı yapılarak; turistlerin dikkatini çekmekte mümkün olabilir. Sırf onları görmek için akın akın turistler Antalya ve Kaleiçi’ne gelebilir!

Neden olmasın!

 

DİLENCİLER!

Geçen haftaki köşe yazımda; Kaleiçi ve dışında sık görülen dilencileri yazmıştım.

Birçok esnaf arkadaşım bu yazıyı yararlı buldu.

“Ömer abi; alınan tedbirlerle “caydırıcılık” sağlanıyor ama sonradan takip bırakılıyor. Yasakları çiğneyenleri “devamlı takip” yapılmıyor. Onlar da kaldıkları yerden devam ediyorlar. Burası Antalya ve Kaleiçi. Turizmden ekmek yiyoruz. Turistleri rahatsız edenlerin buralardan uzaklaştırılması gerekir.

Turistleri rahatsız edenleri; turizm polisi, zabıta işbirliğiyle engellemelidir.

Hiçbir Kurum; “Bana ne!” dememelidir.

Şehrimizin ve ülkemizin imajını bozanlara fırsat verilmemelidir.”

Ben de aynı fikirdeyim.

Umarım yetkililer de aynı fikirdedirler.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found